Zobacz, ile prądu zużywa twoja lodówka! Wiedziałeś o tym?

Najważniejsze czynniki decydujące o zużyciu prądu przez lodówkę

Ciężko z marszu określić, ile prądu zużywa każda lodówka. Mimo że to niełatwe, oszacowanie poboru energii nie jest jednak zadaniem nie do wykonania. Na początku warto pomówić o czynnikach, które wpływają na zużywanie prądu przez lodówkę. Często okazuje się, że parametry tego urządzenia, skrupulatnie opisane przez producenta, nie pokrywają się z rzeczywistością. Czy to dlatego trudno jest określić, jaką ilość energii zużywają lodówki w naszych mieszkaniach? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy przedstawić czynniki decydujące o zużyciu prądu przez te urządzenia.

  • Wielkość i moc lodówki – jeśli mieszkasz sam, po co korzystać z wielkiej lodówki dwudrzwiowej? W zupełności wystarczy ci mniejsze urządzenie. Pamiętaj, że większa lodówka to jednocześnie większy pobór prądu. Jeśli nie chcesz przepłacać za rachunki, dobrze zastanów się zatem nad wielkością urządzenia.
  • Klasa energetyczna – wszystkie lodówki mają określoną klasę energetyczną. Jest to między A a G, przy czym literka A oznacza najbardziej energooszczędne urządzenia. Informację o tym, jaka to klasa energetyczna, znajdziesz zwykle na froncie lodówki – najczęściej w formie naklejki.
  • Otwieranie lodówki – nie wolno pomijać kwestii otwierania i zamykania lodówki, jeśli mówimy o energooszczędności. Każde otwarcie drzwiczek wpuszcza do urządzenia cieple powietrze. W ten sposób zmienia się w nim temperatura. Z kolei termostat załącza sprężarkę, wobec czego od nowa musi ona chłodzić komorę. Jest to jednoznaczne z większym poborem energii przez lodówkę, a więc zwiększonymi rachunkami za prąd. Jeśli nie musisz co chwilę zaglądać do lodówki, staraj się tego nie robić. W ten sposób na pewno oszczędzisz na prądzie.
  • Temperatura wewnątrz – im niższa temperatura ustawiona w lodówce, tym więcej prądu musi czerpać urządzenie, aby ją podtrzymywać
  • Model lodówki – chodzi nie tylko o jej wielkość, ale również zużycie energii w stosunku do jej pojemności. Zwykle jest tak, że lodówka do zabudowy o tej samej pojemności zużywa więcej prądu niż wolnostojąca. Jest to spowodowane oddawaniem ciepła do innego miejsca. Lodówki zabudowane nie mogą oddać go bokami jak wolnostojące. Właśnie dlatego trudniej znaleźć wśród nich najwyższą klasę energooszczędności. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, postaw na model wolnostojący.

Wyżej wymienione czynniki mają decydujące znaczenie, jeśli chodzi o zużywanie prądu przez lodówkę. Po dokładnej analizie może okazać się, że niekiedy wystarczy zmiana sposobu korzystania z lodówki (np. mniejsza częstotliwość otwierania drzwi) lub zmiana temperatury (na wyższą), żeby zminimalizować zużycie energii. Właśnie dlatego ciężko jest konkretnie powiedzieć, ile prądu czerpie lodówka. Można jednak spróbować samodzielnie obliczyć, jaka to może być ilość, biorąc pod uwagę kilka istotnych parametrów.

Ile prądu zużywa lodówka? W ten sposób możesz to sprawdzić!

Jeśli chcesz sprawdzić, ile prądu dokładnie zużywa twoja lodówka, wystarczy sprawdzić podaną przez producenta wartość roczną zużycia energii, która wyrażana jest w kWh (kilowatogodzinach). Chcąc sprawdzić ilość zużywanego prądu jeszcze dokładniej, możesz oczywiście wszystko policzyć samodzielnie. W tym celu możesz przyjąć wartość podaną przez producenta i pomnożyć ją przez aktualną cenę prądu. Wcale nie musisz brać pod uwagę parametrów, takich jak częstotliwość użytkowania sprzętu. Lodówka jest bowiem urządzeniem, które działa przez całą dobę – nigdy nie odłącza się jej przecież od źródła zasilania.

Nie masz zaufania do danych podanych przez producenta? Może i słusznie, ponieważ nie zawsze są to informacje zgodne z rzeczywistością. Warto w takim razie sprawdzać pobór prądu przez 1-2 dni, aby uzyskać wiarygodne dane. Jeszcze lepszy wynik będziesz mieć, gdy prześledzisz pobór energii przez przynajmniej tydzień. Dzienny pobór prądu przemnóż przez 365 dni roku. Następnie pomnóż to jeszcze przez obecną cenę prądu. Wówczas będziesz mógł wyciągnąć z nich średnią wartość i ustalić, ile prądu w ciągu roku rzeczywiście zużywa twoja lodówka.

Wiesz już, że trudno jest wskazać średnią wartość zużycia prądu przez lodówki. Jest to bardzo ciężkie do zrobienia, nawet gdy mamy na myśli jeden tylko konkretny model urządzenia. Można przyjąć jedynie średnie zużycie przeciętnej lodówki jednodrzwiowej 250 kWh rocznie i średnią cenę prądu np. 0,65 zł. Jedno mnoży się przez drugie i wychodzi wówczas 162,50 zł średniej ceny prądu za rok. Warto oczywiście pamiętać o tym, że urządzenia dwudrzwiowe pobierają już więcej energii niż tradycyjne lodówki – czasami nawet o połowę więcej. Można na tym przykładzie zauważyć zatem, że wielkość lodówki ma ogromne znaczenie. Należy jednak zawsze pamiętać, że wyliczone średnie koszty w dalszym ciągu są tylko przybliżonymi wartościami. Jednego dnia lodówka może pobrać więcej energii, a nieotwierana od kilku dni (czas urlopu) zużyje jej znacznie mniej.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd, czyli oszczędzanie na używaniu lodówki

Zobacz, jak korzystając z lodówki, oszczędzić można pieniądze

Istnieje mnóstwo sposobów na zmniejszenie zużycia energii, która potrzebna jest lodówce do pracy. Mimo że nie są to bardzo poważne zmiany, pozwalają jednak oszczędzić do kilkudziesięciu złotych rocznie na użytkowaniu urządzenia. Jak zatem zmniejszyć rachunki za prąd, korzystając ze swojej lodówki? Oto kilka sprawdzonych metod, które warto wcielić w życie:

1. Zadbaj o to, aby w lodówce panowała stała temperatura. Staraj się wobec tego mniej ją otwierać, a także szybciej zamykać, gdy już coś z niej wyciągniesz. Dokładnie przemyśl, czego potrzebujesz z lodówki, zanim ją otworzysz. Wyjmij kilka rzeczy naraz, aby nie otwierać urządzenia co kilka minut. W ten sposób można zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście złotych rocznie na rachunkach za prąd.

2. Jeśli dana potrawa do końca nie wystygła, nie odkładaj jej jeszcze do lodówki! W ten sposób podniesiesz bowiem temperaturę w urządzeniu, więc jednocześnie pobierać będzie ono więcej energii do ochłodzenia dania.

3. Przemyśl układanie produktów w lodówce. Jeśli zrobisz to bowiem niepoprawnie, utrudnisz w ten sposób przepływ zimnego powietrza. Sprężarka będzie musiała więc zużyć więcej prądu na chłodzenie urządzenia, co spowoduje wzrost rachunków za energię elektryczną. Co oznacza poprawne układanie produktów w lodówce? Otóż warzywa należy przechowywać osobno, w przeznaczonej do tego szufladce. Bliżej drzwi zawsze układaj żywność z kończącym się terminem przydatności. Nie można też przeładowywać półek, aby między produktami zapewniony był stały i swobodny przepływ powietrza. Krążące w lodówce suche powietrze może wysuszać niektóre produkty, dlatego napoczętą żywność zawsze przechowuj w specjalnych pojemniczkach, ewentualnie w papierze pergaminowym.

4. Systematycznie rozmrażaj swoją lodówkę – warstwa lodu nie może przekraczać 1 cm. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ogólne zużycie energii urządzenia. Za każdym razem staraj się też dokładnie przymykać drzwiczki i monitorować uszczelki, czy na pewno są szczelne. Gdy chłód będzie bowiem uciekać, lodówka będzie musiała czerpać więcej prądu, aby podtrzymać w środku stałą temperaturę.

5. Nigdy nie instaluj lodówki blisko źródeł ciepła. Przez temperaturę bijącą od innych urządzeń, lodówka będzie musiała bowiem stale się chłodzić.

6. Wyjeżdżasz na urlop wakacyjny i nie zostawiasz jedzenia? Możesz więc całkowicie odłączyć przewód zasilający urządzenia od prądu, aby nie czerpać energii na darmo. Przecież i tak cię nie będzie w domu.

7. Zamrożone produkty staraj się rozmrażać wewnątrz lodówki. Będą one wchłaniać ciepło z wnętrza. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.

Tyle zaoszczędzisz, wymieniając lodówkę na nową!

W przypadku lodówek prawdą jest, że im nowsze urządzenie, tym bardziej jest ono energooszczędne. Producenci ułatwiają wybór klientom, naklejając na sprzęty AGD nalepki z informacją o klasie energetycznej. Dzięki nim można dowiedzieć się wobec tego, ile prądu mniej więcej zużywa wybrana lodówka. Klasy energetyczne dzielą się od A do G, przy czym – jak już wspominaliśmy na samym początku – litera A oznacza największą energooszczędność. Jeśli masz już bardzo starą lodówkę, zaleca się jej wymianę na sprzęt oznaczony literką A. Oczywiście wcale nie musisz od razu zamieniać jednodrzwiowej lodówki na wielkogabarytowe urządzenie, bo akurat takie są modne lub w dużej promocji. Może się bowiem okazać, że wcale nie oszczędzisz na takiej transakcji. Dwudrzwiowe lodówki są drogie. Nawet gdy kupisz więc najbardziej energooszczędne urządzenie, oszczędność na rachunkach za prąd zwróci się dopiero za… kilkanaście lat. Pozostaje kwestia, czy lodówka na pewno przetrwa w nienaruszonym stanie.

Nie chcesz wydawać 4 lub 5 tysięcy na nową, prostą lodówkę? W zupełności wystarczyć powinien ci model w cenie 2 tysięcy, który będzie pełnił te same funkcje. Nikt nie każe nam kupować najdroższego i najbardziej designerskiego sprzętu. Cena zakupu lodówki czy marka naprawdę nie mają tak ogromnego znaczenia, co klasa energetyczna – to na nią należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przerzucając się z jednodrzwiowego urządzenia w klasie C na lodówkę o klasie A, możesz zaoszczędzić bowiem nawet połowę pieniędzy na rachunkach za prąd. Jak to się dzieje, że dwie podobne lodówki zużywają różną ilość prądu? Na efektywność chłodzenia wpływa jeszcze wiele innych czynników, o których nie wspomnieliśmy – np. wielkość orurowania i parownika, typ kompresora czy ilość gazu w układzie. Nie mniejsze znaczenie mają też designerskie dodatki, takie jak oświetlenie ledowe.

Jak wobec tego oszczędzać na prądzie i sprawić, że używanie lodówki będzie tańsze? Spróbuj zastosować wszystkie opisane wcześniej metody, zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia w użytkowaniu lodówki. Kupując nową, nie instaluj jej w nasłonecznionym miejscu i zamontuj przynajmniej kilka centymetrów od ściany, aby mogła pracować z pełną wydajnością i swobodą. Rozejrzyj się też za modelem z funkcją automatycznego odszraniania – zaszroniona lodówka do poprawnego funkcjonowania czerpie dużo więcej energii niż powinna. Dobierając właściwą wielkość lodówki i klasę energetyczną, rachunki za prąd mogą stać się naprawdę znacznie mniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny