Dlaczego dozowanie proszku jest ważne?

Zachowanie odpowiednich proporcji środków piorących jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na jakość prania oraz funkcjonowanie naszego sprzętu. Zbyt mała ilość nie jest w stanie dobrze dopraćzabrudzeń, natomiast nadmiar proszku powoduje zwykle zacieki na ubraniach, a jego resztki zalegają w pralce.

W wyniku osadzających się pozostałości proszku w pralce może pojawić się pleśń albo nawet grzyb. Z bębna wydziela się wówczas bardzo nieprzyjemny zapach, który wprawia domowników w dyskomfort. Dlatego należy wystrzegać się sypania proszku do prania „na oko”.

Nadmiar proszku może przyczynić się także do wystąpienia alergii. Najczęściej mają one charakter skórny. Zbyt duża ilość detergentu nie zostaje dobrze wypłukana z włókien tkaniny. Na skutek zawartości proszku w odzieży, jesteśmy narażeni na podrażnienia wywołane składnikami chemicznymi proszku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z informacjami, gdzie wsypać proszek do pralki.

Wsypywanie proszku do pralki – odpowiednie proporcje

Dozowanie proszku do prania określone jest na każdym opakowaniu konkretnego detergentu. Produkt powinien posiadać na swojej etykiecie tabelkę, która określa stopień twardości wody oraz poziom zabrudzenia odzieży. To wytyczne, które nakazuje obowiązujące prawo.

Ile wsypać proszku do pralki? Porcja jest zależna od poziomu załadowania pralki, a także wskazówek podanych na opakowaniu.
Ile proszku do prania wsypać do pralki? Poradnik praktyczny

Informacje zamieszczone w tabeli na etykiecie produktu odnoszą się najczęściej do standardowego załadunku prania (4-5 kg). W przypadku większych pralek należy znaleźć informacje dotyczące zwiększenia ilości proszku do prania. Z uwagi na bezpieczeństwo, warto prać zgodnie z oznaczeniami producenta.

Podejście do czynności prania z użyciem nowego środka piorącego powinno być więc poprzedzone skrupulatnym przeczytaniem etykiety. Dzięki temu dostosujemy odpowiednią ilość środka do potrzeb naszego prania. Na dodatek zminimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii.

Ile proszku do prania wsypać, gdy jest pełny bęben?

Wszystko zależy od tego, jaką maksymalną ładowność posiada nasza pralka. Jeśli jest to standardowy przedział, należy prać ubrania w ilości, jaką sugeruje w tabeli producent. Jeżeli natomiast posiadamy urządzenie o większej ładowności (maksymalna to 12 kg), należy zapoznać się z nietypowymi parametrami.

Możemy znaleźć je zwykle na etykiecie środka piorącego, tuż pod tabelą. Wartość maksymalnego załadunku naszej pralki, czyli gdy mamy pełny bęben, pozwala nam w łatwy sposób dostosować odpowiednią i jednocześnie bezpieczną ilość proszku do prania.

Warto więc dokładnie czytać etykiety! Starajmy się być świadomymi konsumentami. Wiedząc, ile proszku do prania należy użyć, dbamy zarówno o swoje zdrowie, jak i naszych domowników. Dlatego pamiętajmy, że skutki „przedawkowania” proszku mogą okazać się niezbyt przyjemne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 54.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny