Zużycie wody podczas zmywania

Nikogo nie trzeba przekonywać, że podczas prania i zmywania zużywa się bardzo dużo wody. Zużycie wody w gospodarstwie domowym to nie tylko troska o ekologię i nie marnowanie wody, lecz także kwestia kosztów. Dlatego też staramy się stosować takie rozwiązania, które powodują jak najmniejsze zużycie wody.

Spotykamy się z informację, że zmywarka jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż bierze znacznie mniej wody niż przy tradycyjnym zmywaniu pod bieżącą wodą. Montaż zmywarki wiąże się z dużym kosztem. Ponadto, urządzenie to wymaga odpowiedniego dostosowania kuchni. Jeśli robimy to sami musimy wiedzieć jak podłączyć zmywarkę to baterii w kuchni oraz jak zamontować front do zmywarki. Domowa złota rączka poradzi sobie z tym z łatwością, podobnie jak będzie wiedziała, na jakiej wysokości okap w kuchni powinien być zamontowany, czy też jak zmiękczyć wodę do zmywania czy do prania.

Zmywarka stanowi dużą wygodę w gospodarstwie domowym i znacznie oszczędza czas. Zanim jednak wykonamy potrzebne inwestycje warto wiedzieć czy naprawdę będzie to oznaczało oszczędność wody i ile litrów wody naprawdę pobiera zmywarka.

Ile wody zużywa zmywarka na cykl - porównanie popularnych modeli zmywarek

Przeciętnie ile wody zużywa zmywarka

Przed decyzją o zakupie zmywarki zastanawiamy się, czy ten zakup się opłaca i jak będą wyglądały rachunki za wodę. Zużycie wody na cykl zmywania zależy od wielkości zmywarki. Przyjmuje się przeciętnie, że duża zmywarka na jeden cykl zmywania bierze 10 litrów wody, zaś wąska zmywarka wykorzystuje 8 litrów wody. Są to dane dotyczące programu eco, który bierze najmniej wody, lecz może nie domyć bardziej zabrudzonych naczyń. Jeśli będziemy korzystać z innych programów zużycie wody może być większe.

Zużycie wody przez zmywarkę warto porównać ze zużyciem wody podczas zmywania ręcznego. Dosyć trudno to obliczyć, lecz szacuje się, że podczas zmywania ręcznego takiej samej ilości naczyń, jakie mieszczą się w zmywarce, zużywamy od 30 do 80 litrów wody. Oznacza to zdecydowaną oszczędność wody w czasie zmywania w zmywarce.

Najwięcej modeli zmywarek pobiera od 9 do 11 litrów wody. Najbardziej oszczędzające wodę modele pobierają 6 - 8 litrów na cykl. Wśród tych urządzeń znajdziemy zarówno zmywarki z wyższej półki, których cena przekracza 5 tysięcy zł, jak i urządzenia na każdą kieszeń.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Przykładowe popularne modele zmywarek i pobór wody w programie Eco:

  • Zmywarka WHIRLPOOL WSIO 3T125 6 PE X - 7 litrów,
  • Zmywarka SAMSUNG DW50R4071BB - 9 litrów,
  • Zmywarka ELECTROLUX EEM69310L - 11 litrów,
  • Zmywarka HOTPOINT ARISTON HSIO3T235WCE - 9 litrów,
  • Zmywarka BOSCH SMV25AX00E - 11,7 litrów,
  • Zmywarka WHIRLPOOL WIC3C33F - 9,5 litrów.


Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak wybrać zmywarkę? Opinie, porady, popularne marki i modele, ceny.

Czy instalacja zmywarki się opłaca i jak zmniejszyć zużycie wody

Gdy obliczymy roczne koszty zużycia wody i porównać je ze zużyciem podczas zmywania ręcznego, możemy dojść do wniosku, że instalacja zmywarki zwróci się po wielu latach. Czy zatem zakup ten jest nieopłacalny?

Koszt zmywarki to nie tylko woda. Zakup zmywarki łączy się z niemałym kosztem samego urządzenia, którego cena waha się w granicach od 1200 zł do ponad 8 tysięcy zł. Do tego dochodzi koszt instalacji zmywarki. Eksploatacja zmywarki nie tylko pochłania wodę, lecz także prąd, którego koszt jest znacznie wyższy niż koszt wody. Ponadto musimy zakupić kostki do zmywarki, sól, nabłyszczacz oraz środki do czyszczenia.

Czy zatem oznacza to, że zakup zmywarki się nie opłaca? Wręcz przeciwnie. Oszczędność wody ma pewne znaczenie ekonomiczne, lecz najważniejsza jest oszczędność czasu. Czas przeznaczony na zmywanie naczyń możemy przeznaczyć na ważniejsze zadania. Ponadto nie kupujemy płynów do mycia naczyń i ograniczamy z nimi kontakt, co docenią osoby uczulone na detergenty.

Czy możemy jeszcze bardziej zmniejszyć pobór wody w zmywarce

Producenci zaopatrzyli zmywarki w programy Eco, które odpowiednio oszczędnie gospodarują wodą i prądem. Obecnie programy te są standardem w nowoczesnych zmywarkach. Ale wybór programu Eco to nie wszystko co użytkownik może zrobić.

Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce. Warto przy tym dowiedzieć się, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Jednym z powodów jest nieprawidłowe ich ułożenie, tak że woda nie dochodzi do każdego miejsca. Należy również uważać, aby nie zablokować dyszy zmywarki, na przykład przez niewłaściwe ułożenie rączki od patelni. Oszczędnym nawykiem jest włączanie zapełnionej zmywarki, chyba że posiadamy urządzenie z programem zmywania połowy załadunku. Warto również wiedzieć, że program Eco, który zmywa długo, jest znacznie oszczędniejszy niż program szybkiego zmywania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny