Ile żyje komar? Sprawdź, jaka jest długość życia popularnych owadów
Z ukąszeniem komara zetknął się prawie każdy. Są to owady żyjące w lasach i zaroślach, ale ich masowy nalot uniemożliwia nam spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Poznaj tryb i długość życia komara? Wyjaśniamy, ile żyje komar, dlaczego komary gryzą i dlaczego ukąszenie tak okropnie swędzi. Czy warto stosować domowe sposoby na owady, jak soda oczyszczona na rybiki, czy też metody odstraszania komarów? Jak odstraszyć komary i co robić, gdy ukąsi nas komar.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Komary - co to za owady i jak długo żyją
Dlaczego komary, żyjące w Polsce i na świecie, gryzą
Każdy zetknął się z komarami, które latem powodują niegroźne, lecz nieprzyjemne ukąszenia. Komary żerują głównie wieczorem, w miejscach wilgotnych. Jednak w ciepłe dni może nastąpić masowy nalot tych owadów, który uniemożliwia nam cieszenie się relaksem na świeżym powietrzu, spacery, wycieczki, a nawet spanie przy otwartym oknie.
Komary żyjące w Polsce nie przenoszą groźnych zarazków. Są jednak uciążliwe, szczególnie jeśli następuje masowy nalot. Samica komara przecina skórę człowieka i wpuszcza kropelkę śliny, która ma za zadanie zahamować krzepnięcie krwi. Komar odlatuje po napełnieniu wola krwią ofiary. Ślina komara ma właściwości uczulające i drażniące, dlatego też w miejscu ukąszenia pojawia się mały pęcherzyk.
Ukąszenie komara nie jest groźne, gdyż w naszym klimacie komary nie przenoszą groźnych zarazków. Powoduje jednak uporczywe swędzenie, które mija po kilku godzinach lub po kilku dniach. Komarzyca wyczuwa ludzi stosując termodetekcję lub wyczuwanie dwutlenku węgla. Dlatego też szczególnie uporczywie atakuje dzieci, mężczyzn, lub kobiety w ciąży lub w czasie owulacji. Na ukąszenia komara narażeni są także szczególnie ludzie z grupą krwi 0. Bardzo nieprzyjemne są wielokrotne ukąszenia komarów, które zmuszają nas do ciągłego drapania się.
Gdzie i ile żyje komar
Komary należą do rzędu muchówek. Na świecie występuje 40 rodzajów tych owadów i około 3,5 tysięcy gatunków. Komary żyjące w strefach tropikalnych roznoszą zarazki takich chorób, jak malaria, denga, żółta febra i wiele innych.
W Polsce bytuje około 46 gatunków komarów. Są to owady zaopatrzone w organ ssąco-kłujący. Mało kto wie, że ukąszenia spowodowane są tylko przez samice komarów, które do złożenia jaj potrzebują krwi określonych organizmów. Natomiast samce żywią się wyłącznie nektarem roślinnym.
Najpopularniejszym komarem w Polsce jest komar brzęczący. W ramach tego gatunku wyróżniamy wiele ras lub gatunków, które atakują innych żywicieli, jak ptaki, zwierzęta lub ludzie. Larwy komarów rozwijają się w wodzie. Dlatego też komary, poza ich nieprzyjemnymi ukąszeniami, są owadami pożytecznymi. Ich larwy oczyszczają zbiorniki wodne. Osobniki dorosłe bytują w pobliżu zbiorników wodnych, na podmokłych łąkach, blisko rzek i jezior.
Samica składa jaja w wodzie. Larwy utrzymują się przy powierzchni wody oddychając przez specjalną rurkę w odwłoku wystawioną nad wodę. Podonie bytują poczwarki komara. Larwy żywią się substancjami organicznymi w wodzie filtrując ją i oczyszczając. Zarówno larwy jak i poczwarki są płochliwe i przy najmniejszym zagrożeniu nurkują w głąb wody.
Ile żyje komar brzęczący - najpopularniejszy gatunek komara w Polsce
Cykl życia i jak długo żyje komar zależy od od gatunku i rasy. Niektóre żyją tylko kilka dni, inne znacznie dłużej. Komary mają bardzo wielu naturalnych wrogów, dlatego przeciętny komar często nie przeżywa pełnego cyklu.
Charakterystyka komara brzęczącego:
- gatunek z rodziny muchówek,
- popularny gatunek w Polsce: komar brzęczący,
- długość życia - od 10 dni do 5 tygodni,
- cykl życia: jajo, larwa, poczwarka, owad dorosły,
- miejsce bytowania: w pobliżu wody,
- optymalna temperatura: 20 - 25 stopni Celsjusza.
Od temperatury zależy, jak długo przeżywa komar brzęczący. Gdy temperatura powietrza jest wysoka komar żyje 10 - 14 dni. Natomiast w czasie chłodnego lata, długość życia komara może osiągać 3 - 5 tygodni.
Ile czasu żyje pokolenie komara zależy do czasu bytowania poszczególnych faz rozwojowych. Wylęg komarów z jaj trwa 1 - 2 dni. Larwa komara żyje 7 - 10 dni. Poczwarka komara żyje 2 - 4 dni. Natomiast owad dorosły żyje od 10 dni do 5 tygodni w zależności od temperatury. Komary jednak rzadko dożywają pełnego cyklu, gdyż mają wielu naturalnych wrogów. Na larwy i poczwarki polują ryby, zaś owady dorosłe są zjadane przez ptaki. Szczególnie groźnym łowcą komarów jest jerzyk. Ptaki te potrafią złowić i zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie. Dlatego też, w ogrodzie, gdzie panuje chmara komarów, warto zadbać o dobre warunki dla bytowania ptaków, szczególnie jerzyków.
Samice komara żyją znacznie dłużej niż samce. W ostatnim pokoleniu zapłodnione samice, u których rozwój jaj zostaje zahamowany, przeżywają zimę. Nie pobierają wtedy pokarmu. Hibernacja przedłuża życie komara do 6 miesięcy. Sprawdź także ten artykuł: Najlepsze domowe sposoby na komary. Te metody zawsze działają.
Domowe sposoby na owady w domu i w ogrodzie
Latem przeciwko pladze komarów, które uniemożliwiają nam cieszenie się czasem na świeżym powietrzu lub sen przy otwartym oknie, stosujemy różne domowe i chemiczne metody. W sklepach możemy kupić różne chemiczne zapachy, świece lub odstraszacze podłączane do prądu. Są one skuteczne, lecz wydzielają chemię, którą wdychamy. Dlatego też niektóre osoby szukają naturalnych sposobów na komary. Czy domowe sposoby, typu soda oczyszczona na rybiki lub odstraszacze komarów, są skuteczne? Metody te są trudniejsze w stosowaniu i często należy użyć kilku sposobów razem.
Jak się bronić przed komarami i ich ukąszeniami? Zwalczanie komarów odbywa się w trzech aspektach. Staramy się odstraszyć komary z danego obszaru, ponadto możemy odstraszyć komary, aby nas nie kąsały, a następnie łagodzimy swędzenie na skórze.
Najprostszym sposobem na odstraszenie komarów jest postawienie na parapecie okna lub posadzenie w ogrodzie roślin, które odstraszają komary. Należą do nich:
- komarzyca,
- kocimiętka,
- lawenda wąskolistna,
- geranium,
- inne.
Dobrym sposobem na komary są odstraszające olejki eteryczne, które możemy spalać w kominku zapachowym lub rozpylić w mieszkaniu. Olejki stosujemy w formie rozcieńczonej wodą lub wódką. Rozcieńczonym olejkiem możemy również posmarować skórę.
Komary nie lubią także zapachu czosnku, cebuli, cytryny, liści pomidorów lub octu. Wystarczy więc w pobliżu rozłożyć te substancje lub nalać octu, czy soku z cytryny do miseczki. Wadą tej metody są niezbyt przyjemne zapachy, które też będziemy odczuwać. Ciekawym sposobem jest spalenie na talerzyku lub folii aluminiowej fusów z kawy. Dym jaki się wytworzy wypłoszy komary.
Jeśli już zostaliśmy pokąsani przez komary, można przemywać skórę wodą z solą, aloesem, spirytusem salicylowym lub sokiem z cytryny. Pomogą też zimne kompresy lub kąpiel w chłodnej wodzie.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!