Indonezja – ile osób jest już zakażonych?

Na początku marca w Indonezji odnotowano zaledwie dwa pierwsze przypadki zarażenia się koronawirusem. Wirusa wykryto wówczas w Dżakarcie, u 64-letniej Indonezyjki i jej 31-letniej córki. Miały one kontakt z zakażoną Japonką, mieszkającą na stałe w Malezji. Do niedawna dotychczasowy brak jakichkolwiek informacji o infekcjach wywoływał dość spore obawy dotyczące skuteczności epidemiologicznej kontroli w Indonezji, liczącej przecież ponad 260 milionów mieszkańców.

Władze Indonezji już wcześniej wzbraniały się przed jakimikolwiek sugestiami, że brak ofiar epidemii wynikać może z nieścisłej kontroli epidemiologicznej. Przecież Indonezja nie dość, że posiada spore powiązania z Chinami, to jest czwartym co do liczby ludności krajem na świecie. Indonezja starała się za wszelką cenę zacieśnić kontrole medyczne, a także odwołała połączenia lotnicze z Chinami. Nie pomogły jednak ani modlitwy, ani kasowanie komercyjnych lotów. Koronawirus bowiem dość mocno zaczął rozwijać się już w całej Indonezji.

Na chwilę obecną w Indonezji jest już ponad 1155 zakażonych osób i 102 ofiary śmiertelne. Stało się więc to, czego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szczególnie się obawiała. COVID-19 przeniósł się do kraju ze słabo rozwiniętą służbą zdrowia, która ma spore trudności z wykrywaniem pozytywnych wyników pacjentów zakażonych koronawirusem, a także leczeniem chorych.

Czy Polakom udało się uciec, zanim koronawirus w Indonezji się rozprzestrzenił?

Do tej pory w ramach akcji #LotDoDomu odbyły się dwa rejsy czarterowe z najbardziej popularnej wyspy w Indonezji, Bali. Pierwszy rejs polską linią lotniczą LOT odbył się dnia 24 marca z Denpasar, z kolei drugi lot dnia 26 marca – tuż po balijskim święcie Nyepi (Dzień Ciszy). Były to loty bezpośrednie, ze stolicy wyspy Bali do Warszawy. Kilkaset osób bezpiecznie opuściło więc wyspę, zanim zaczęło się tam robić naprawdę nieciekawie.

Co z Polakami, którzy utknęli w Azji Południowo-Wschodniej?

Coraz więcej miejsc w Indonezji się już zamknęło. Rząd zalecił mieszkańcom pozostanie w domach i nie wychodzenie na ulicę. Zamknięte zostały restauracje, popularne plaże, sklepy czy atrakcje turystyczne (jak wodospady, popularne świątynie bądź np. Monkey Forest w Ubud). Zakazane są też zgromadzenia i spotkania powyżej 2-ch osób. Obecna sytuacja dotyczy również Polaków, którym nie udało się skorzystać z dwóch specjalnych czarterowych lotów do kraju, organizowanych przez linię lotniczą LOT. W Indonezji z dnia na dzień przybywa zachorowań. Balijczycy, który jeszcze nie tak dawno ogóle nie przejmowali się koronawirusem, od tygodnia zaczęli zakładać maseczki ochronne.

Część Polaków świadomie zrezygnowała z możliwości wykupienia #LotuDoDomu. Władze indonezyjskie 23 marca wydały bowiem oficjalną regulację dotyczącą kwestii „overstay”, czyli przedłużenia wiz dla turystów, którym skończył się termin jej ważności. Na mocy tej regulacji wszystkie osoby, które wjechały na teren Indonezji po dniu 5 lutym, nie będą płacić kary za przekroczenie ważności wizy. Automatyczne przedłużenie pozwolenia na pobyt w Indonezji zwalnia cudzoziemców, którzy nie mogą wrócić do kraju, ze składania papierów do urzędu imigracyjnego – jak trzeba było to robić do tej pory, chcąc przedłużyć swój pobyt. Turyści zostający w Indonezji otrzymają więc tzw. „emergency stay permit”.

Wielu Polaków postanowiło wykorzystać ten fakt i zaszyli się w mniej komercyjnych częściach wyspy. Do tej pory, za każdy jeden dzień „overstay” należało zapłacić dokładnie 1 mln IDR, czyli ok. 255 PLN. Jednak, czy to faktycznie dobry pomysł zostać na Bali, kiedy epidemia dopiero zaczyna się tam rozwijać?

#LotDoDomu w Indonezji już się skończył. Co z resztą Polaków, którzy zostali?

Niektórzy nie zdążyli wykupić specjalnego lotu powrotnego. Inni próbowali wydostać się z Indonezji lotami łączonymi, jednak większość państw wokół pozamykała granice. Co teraz? Otóż, dane obywateli chcących wrócić do UE zostaną przekazane do Delegatury Unii Europejskiej w Dżakarcie, koordynującej loty komercyjne i czarterowe do Europy. Właśnie dlatego warto będzie zapisać się na portalu Odyseusz i zgłosić swoją podróż, wraz z chęcią powrotu do kraju.

Ambasada Polski w Dżakarcie poinformowała, że niektóre kraje planują jeszcze loty czarterowe. Polacy przebywający w Indonezji powinni liczyć się z tym, że Polska jako jedyny kraj UE zorganizowała już dwa loty repatriacyjne. Właśnie dlatego kolejny lot (z Bali do Warszawy) prawdopodobnie nie zostanie już zorganizowany. Według Ambasady Polski w Dżakarcie, program #LotDoDomu potrwa wyłącznie do dnia 5 kwietnia. Liczba połączeń komercyjnych się zmniejsza, więc nasi rodacy będą musieli szukać połączeń z Europą na własną rękę.

Polacy powinni mieć na uwadze również fakt, że informacja o ewentualnej dostępności miejsc może się pojawić nawet na kilka godzin przed odlotem. Obecne działania koordynacyjne UE należy więc uznać za praktycznie ostatnią oficjalną próbę przeprowadzenia repatriacji turystów przebywających w Indonezji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny