Marka a szczelność okna plastikowego

Na rynku jest wiele firm produkujących okna, a każda z nich proponuje klientom od kilku do kilkunastu modeli. Jeżeli zależy nam na szczelności okna uchylnego, to warto dowiedzieć się jakie parametry powinniśmy brać pod uwagę. Dobre okna firmowe, takie jak VEKA albo Drutex zwykle są trwalsze i szczelniejsze niż tanie okna mało znanych firm.

Jednak nie powinniśmy się skupiać na marce. Lepiej zapytać producenta czy dany model okna plastikowego spełnia wymogi przepuszczalności powietrza. Zgodne z wymogami europejskimi okna dzielą się na 4 klasy. Pierwsza mówi o najsłabszej szczelności, czwarta o najlepszej.

Szczelność wynika nie tylko z prawidłowego docisku skrzydła okiennego, ale z całej konstrukcji. Na przykład okna pięcio- i sześciokomorowe, produkowane przez VEKA i Drutex mają wysoką szczelność. Nadają się doskonale do domów energooszczędnych. Mimo to nawet najlepsze okno pcv nie będzie nas właściwie chronić przed zimnem, jeżeli docisk okna do ramy jest nieprawidłowy. Dobrze jest więc dowiedzieć się jak wyregulować okno. Zwłaszcza jeżeli szykujemy dom na zimę i nie chcemy wydać zbyt dużo na ogrzewanie.

Jak sprawdzić docisk okna do ramy?

Zanim przystąpimy do regulacji szczelności okien, musimy sprawdzić czy rzeczywiście są nieszczelne. W przypadku niektórych bardzo zaniedbanych okien nie sposób nie zauważyć krzywego docisku okna do ramy. Okno jest zawieszone za wysoko lub przesunięte w poprzek. Wówczas mamy trudność z zamknięciem skrzydła okiennego. Możliwe też, że z daleka odczuwamy prąd powietrza przy każdym wietrze. Może się okazać, że takie okno jest do wymiany, ale warto i na nim wypróbować proste zasady regulacji.

Choć nie zawsze musimy się mierzyć z tak poważnym problemem, w przypadku źle zamykających się okien może się okazać, że potrzebujemy specjalisty. Instrukcja regulacji docisku okien PCV może się nieco różnić w przypadku różnych firm. Jeżeli przygotowujemy dom na zimę, to ostatnią rzeczą jakiej byśmy chcieli jest całkowite zniszczenie okna plastikowego. Szczególnie gdy mamy okna takie jak VEKA albo Drutex, które nie są tanie i powinny służyć przez lata. W przypadku gdy okno zamyka się prawidłowo, ale w mieszkaniu czy innym pomieszczeniu nadal jest zimno, sprawdzamy, ile powietrza przenika przez szybę. W tym celu zamykamy szczelnie okno (w przypadku okna uchylnego nie ustawiamy go na mikro wentylację). Następnie możemy przejechać dłonią wzdłuż szyb i ramy zewnętrznej. Pomocne może być też piórko, kawałek lekkiego materiału lub bibuły, który wskaże czy przez okno przedostaje się silniejszy prąd powietrza. Dopiero po tej próbie możemy zadać sobie pytanie jak wyregulować okno. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak uszczelnić okna.

Jak wyregulować okno?

Oto ogólna instrukcja regulacji docisku okien PCV. Jeżeli masz firmowe okna i nie jesteś pewien czy jest ona właściwa w twoim przypadku, sprawdź w dokumentacji lub na stronie producenta jak wyregulować okno twojej firmy. W każdym innym przypadku ogólna instrukcja powinna być pomocna.

Regulacja okna plastikowego polega na właściwym ustawieniu skrzydła okiennego względem ramy. Do wykonania zadania będziemy potrzebować klucza imbusowego 5 i 2,5. Otwieramy okno i na okuciu skrzydła szukamy rolek ryglujących. Są to charakterystyczne śrubki o walcowatym kształcie. Osadzone w szynie na okuciu. Za pomocą imbusa przeprowadzamy regulację, sprawdzając czy okno zamyka się prawidłowo. Zwykle do regulacji szczelności okien wystarczy dokręcenie rolek. Jeżeli jednak dokręcimy je za mocno, to trzeba trochę poluzować.

Okno w pokoju z parapetem, a także jak wyregulować okno i instrukcja regulacji docisku okien pcv
Jak wyregulować okno krok po kroku, czyli instrukcja regulacji docisku okien pcv

Kolejnym etapem regulacji docisku okna do ramy będzie ustawienie właściwej wysokości względem ramy. Należy usunąć zaślepkę z zawiasów i dokręcić śrubkę, która znajduje się na zawiasie. Dodatkowo zawsze warto sprawdzić uszczelki. Zwłaszcza w przypadku okna uchylnego, w którym zużywają się nieco szybciej. Jednak regulacja w pionie i poziomie powinna być podstawowym zabiegiem, który przygotuje nasze okna na zimę.

Podsumujmy na koniec, jakie są elementy zapewniające szczelność okien:

  • Marka i model – jeżeli zależy ci na szczelnych oknach wybieraj te z klasą przepuszczalności 3 i 4.
  • Konserwacja – powinniśmy dbać o czystość okien, nie tylko szyb, ale wszelkich miejsc styku skrzydła okiennego z ościeżą.
  • Regulacja położenia – zastosowanie powyższych instrukcji powinno wystarczyć. Dodatkowo można docisnąć klamkę okna. Podobnie jak na zawiasach, pod zaślepką znajduje się śrubka regulująca.
  • Regularne sprawdzanie i wymiana uszczelek – zwykle wystarczają na długo, ale warto od czasu do czasu sprawdzić w jakim są stanie.

Stosując się do tych prostych reguł będziecie mogli dłużej cieszyć się sprawnymi oknami. Wpłynie to nie tylko na komfort życia w ciepłych pomieszczeniach, ale na rachunki za ogrzewanie. Poza tym im dłużej okna są sprawne, tym bardziej oszczędzamy na naprawach i wymianie.

ikona podziel się Przekaż dalej