Pod koniec okresu zimowego trzeba przebudzić ogród z zimowego snu i przygotować go na wiosnę. Wspomagając uruchomienie pewnych procesów, pomożesz swoim krzewom ogrodowym, drzewom i roślinom uzyskać maksimum składników odżywczych z gleby, dzięki czemu twój ogród rozkwitnie w sezonie. Podobnie jak w innych porach roku i teraz powinniście w najwyższym możliwym stopniu zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracy.

Sprzęt do prac ogrodowych w okresie przedwiosennym

Ponieważ temperatury mogą być nadal stosunkowo niskie, należy uważnie dobierać również ubrania. Polecane są długie spodnie z wytrzymałego materiału i nieprzemakalna kurtka z długim rękawem. Na nogi należy włożyć jakościowe, wytrzymałe obuwie robocze do kostki albo wyższe lub buty gumowe. Nie należy zapominać też o rękawicach ochronnych (sprawdź na: www.ardon.pl), ewentualnie okularach ochronnych albo przyłbicy ochronnej.

Niebezpieczne prace przy owocach i krzewach

Potencjalnie największe zagrożenie stanowią zimowe prace ogrodnicze przy drzewach i krzewach. Należy je przyciąć, wyciąć chore egzemplarze, a następnie przeprowadzić oprysk chemiczny przeciwko przezimowanym szkodnikom.

Przed rozpoczęciem tych prac trzeba dokładnie skontrolować wszystkie maszyny ogrodnicze i narzędzie. Należy sprawdzić, czy wszystkie śruby są prawidłowo dokręcone, czy urządzenia silnikowe nie wymagają uzupełnienia oleju oraz czy części metalowe nie są zardzewiałe.

Zwłaszcza przy obsłudze piły łańcuchowej lub kosiarki strunowej należy zachować szczególną ostrożność, przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa producenta i stosować środki ochronne. Bezpiecznego obchodzenia się wymaga jednak również np. praca z siekierą lub sekatorem. W celu zapobiegania wypadkom spowodowanym przez gałęzie drzew czy nawet ciernie należy zawsze stosować rękawice robocze.

Pracuj bezpiecznie z chemikaliami

Przed rozpoczęciem trudniejszych prac w marcu i kwietniu należy się zająć drzewami, szczególnie owocowymi i przeprowadzić oprysk środkami chemicznymi. Podczas przeprowadzania oprysku drzew trzeba pamiętać, że chodzi o pracę z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, które mogą powodować np. podrażnienie skóry. Ze względu na to należy zapobiegać kontaktowi z skórą, stosować rękawice ochronne i odzież ochronną z długim rękawem. Przed rozpoczęciem oprysku trzeba dokładnie przeczytać instrukcję podaną na opakowaniu danego środka chemicznego, które trzeba na wszelki wypadek zachować.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej