Co to znaczy żyć szczęśliwie

Bajka o szczęśliwym człowieku

Być może znacie ten żydowski dowcip o kozie i rabinie? Mężczyzna, który ma małe mieszkanie, gderliwą żonę, nieznośne dzieci idzie do rabina i pyta co robić. Rabin na to „kup sobie kozę i wróć za tydzień”. Za tydzień mężczyzna wraca do rabina i opowiada: mieszkanie ciasne, żona robi awantury, dzieci biegają i krzyczą, a do tego ta koza, która hałasuje, wszystko zjada i brudzi w całym domu. Rabin na to „sprzedaj kozę i wróć za tydzień”. Mężczyzna wraca szczęśliwy. To nic, że cały dom jest wywrócony do góry nogami, ale nie ma już kozy.

Ta sama opowieść była opowiedziana w różnych wariantach. W bajce o trzewiczkach szczęścia królewna musiała nosić ciasne trzewiczki, żeby po ich zdjęciu zrozumieć, że jest szczęśliwa. W bajce o koszuli szczęśliwego człowieka lekarz wysyła ochotników na poszukiwania koszuli, która uzdrowi nieszczęśliwego króla. Okazuje się, że najszczęśliwszym człowiekiem w królestwie jest ten, który ma tylko jedną koszulę.

Czego nas uczą bajki o tym jak zostać szczęśliwym człowiekiem?

Żeby żyć szczęśliwie nie trzeba wiele posiadać. Tak naprawdę dużo zależy od tego jak podejdziemy do życia. Niestety nie można nauczyć się tego w szkole. W poradach bajkowych jest zawarte dużo mądrości, ale i one nie wystarczą. Teraz jednak spójrzmy na szczęście z naukowego punktu widzenia.

Czy nauka może nam powiedzieć jak być szczęśliwym człowiekiem?

Zanim odpowiemy na pytanie jak być szczęśliwym, trzeba pomyśleć jakie jest źródło tego uczucia. Wiele osób myli spadek nastroju czy smutek z depresją. Warto rozróżnić te dwie rzeczy. Nie ma potrzeby brać leków, które nie są obojętne dla organizmu, jeżeli nie cierpisz na prawdziwą depresję. Natomiast rzeczywistej depresji nie wyleczy się paroma radami. Dlatego najpierw spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie skąd biorą się twoje odczucia. Co uczyniło cię nieszczęśliwym? Czy to jest chwilowe, czy w ogóle świat ci nie sprzyja? Możesz też poradzić się psychologa.

Z biologicznego punktu widzenia negatywna reakcja na codzienne przykrości może wynikać ze słabości układu nerwowego. Istnieje kilka czynników, które mają na to wpływ. Może to być niedobór witaminy B i magnezu. Natomiast zbyt mało witaminy D może powodować niedostateczną produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Naprawdę czasem wystarczy tak niewiele jak zmiana diety i kilka spacerów w słoneczny dzień, a już poczujesz się lepiej.

Zmiany na poziomie fizjologicznym i neurologicznym są powiązane również z naszym trybem życia i tym co się nam w życiu przytrafia. Porady, które przeczytacie poniżej pomagają stymulować zmiany chemiczne w naszym organizmie, które poprawią działanie układu nerwowego. Ponieważ nikt nie jest samotną wyspą, to zmiana w was będzie też wpływała na innych. To jak ludzie zaczną cię traktować będzie dodatkowym powodem do nowego spojrzenia na świat.

Jak być szczęśliwym - 5 uniwersalnych porad

Poniżej znajdziesz pięć rad, które powinny zmienić twoje życie (jeśli będziesz się do nich stosować). Oto jak być szczęśliwym:

  1. Pokochaj siebie – wiele problemów wynika z tego, że nie akceptujemy siebie i oceniamy się zbyt surowo. Pokochać siebie to przede wszystkim znaczy wybaczać sobie błędy i niedociągnięcia. Tak możesz być szczuplejszy, bardziej wysportowany, może zrobisz to dla siebie i osiągniesz taki cel, ale już tu i teraz jesteś kimś ważnym. To będzie podstawowe źródło twojej siły.
  1. Nie porównuj siebie z innymi i nie bierz za bardzo do siebie cudzych opinii – kolejny powszechny błąd, to porównywanie siebie z innymi. Zawsze znajdą się ludzie, którym bardziej się udało. Zawsze ktoś będzie coś robił lepiej niż ty. Nie brakuje też takich, którzy będą nam o tym przypominać. Pamiętaj, że oni nie przeżyją za ciebie twojego życia. Ty postaraj się być najlepszą wersją siebie, nie kopią kogoś innego lub realizacją czyichś przekonań i opinii.
  2. Żyj tu i teraz – to najważniejsza rada dla wszystkich początkujących praktyków medytacji. W ten sposób zaczynasz dostrzegać małe radości lub skupiasz się na aktualnych zadaniach. Żeby nauczyć się żyć tu i teraz zacznij od prostego ćwiczenia. Masz coś do wykonania np. zrobić zakupy, jednak w tym samym czasie myślisz o złych wydarzeniach ze swojej przeszłości, martwisz się o przyszłość itp. Spróbuj przyjrzeć się ulicy, która cię otacza:
  • spójrz na ludzi,
  • wsłuchaj się w odgłosy ulicy,
  • spróbuj wyczuć bicie własnego serca.

Możesz też wczuć się we własny oddech. Chodzi o to, żeby swoją uwagę skierować, bez oceniania, na to co dzieje się wokół.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Zresztą medytacja w grupie, z instruktorem online czy samodzielna też jest doskonałą praktyką, jeśli chcesz żyć szczęśliwie.

  1. Znajdź jakąś pasję – najlepiej, jeżeli jest to coś, co pozwala pomagać innym albo pozwoli ci rozwijać własne talenty (typu gra na ukulele, malowanie czy taniec towarzyski). Jesteśmy istotami społecznymi i kreatywnymi. Codzienne życie często odbiera nam możliwość wspólnych działań poza pracą i rodziną. Natomiast natłok zajęć lub uzależnienie od multimediów odciągają nas od rozwoju talentów. Warto nauczyć się czegoś o czym zawsze marzyłeś, nawet jeżeli nie będziesz w tym mistrzem. Im więcej czasu i energii na coś poświecisz, tym będziesz w tym lepszy. To będzie napędzać uczucie satysfakcji z życia, które pomoże ci zostać szczęśliwym człowiekiem.
  2. Żyj zdrowo – postaraj się uprawiać jakiś sport (poranna gimnastyka też się liczy). Możesz nauczyć się tai chi albo praktykować jogę. Możesz też zacząć trenować na siłowni. Jedz pełnowartościowe, zdrowe jedzenie. Zażywaj świeżego powietrza. Nie musisz być maniakiem zdrowego odżywiania, ale zadbane ciało po prostu jest szczęśliwsze. To wpłynie również na twoje samopoczucie psychiczne. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak wzmocnić odporność.

Te porady to początek drogi. Czasami trzeba dostrzec co uczyniło nas nieszczęśliwymi i poważnie zmienić swoje życie. Nieudany związek, toksyczny szef, złe stosunki z sąsiadami - może coś trzeba zmienić? Jednak nawet jeśli nie uda ci się wszystkiego naprawić, to stosując się do powyższych rad po prostu poczujesz się lepiej.

Jak być szczęśliwym – dalsze poszukiwania

Może cię to pocieszy, ale odpowiedzi na pytanie jak być szczęśliwym poszukiwali ludzie od początku cywilizacji. Jeżeli chcesz możesz poczytać co mówili o tym starożytni filozofowie, jaki był przepis na szczęście ludzi renesansu i gdzie go szukają współcześni neurolodzy i psycholodzy.

Samo poszukiwanie może sprawić, że staniesz się szczęśliwym człowiekiem. Może pomożesz też innym ludziom żyć szczęśliwie? Kto wie. Osoba, która sama przeszła drogę przemiany jest najlepszym nauczycielem na tej drodze.

Odpowiedź na to jak być szczęśliwym można znaleźć w różnych poradnikach. Jednak, żeby ich przesłanie uczyniło nas szczęśliwymi musimy podjąć samodzielny wysiłek. Czasem to on jest źródłem szczęścia i satysfakcji. Pamiętaj tylko, żeby idąc tą ścieżką koncentrować się na swoich mocnych stronach. Im jesteś szczęśliwszy, tym lepiej wszystko ci się udaje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny