Codzienne mycie włosów

Od czego zależy częstotliwość?

Jak wiadomo, każda skóra głowy ma swoje potrzeby. Potrzeby te zależne są przede wszystkim od stanu naszego organizmu, jak np. ciąża, okres dojrzewania bądź szalejące hormony. Często czynniki te przyczyniają się do nadmiernego przetłuszczania się naszych włosów. Stan skóry głowy zależy również od naszego stylu życia – odżywiania się, aktywności fizycznej i rodzaju wykonywanej pracy. Posiłki niepełnowartościowe i jedzone w biegu mogą przyczynić się do tego, że spotka nas… nadmierne wypadanie włosów! Jeżeli szukasz uniwersalnej porady jak często myć włosy, nie znajdziesz takowej. Bowiem kwestia tego, co ile myjecie włosy, zależy tylko i wyłącznie od trybu życia i genetycznych uwarunkowań – a czasem również od miejsca zamieszkania i twardości bieżącej wody.

Warto pamiętać również o trzech czynnikach, regulujących częstotliwość mycia włosów:

Typ skóry głowy

Jeśli nie masz z nią żadnych problemów, a Twoje włosy nie są suche bądź oleiste – śmiało możesz myć je dwa razy albo nawet tylko raz w tygodniu. Z kolei, jeżeli Twoje włosy bardzo się przetłuszczają, należy myć je zdecydowanie częściej. Sprawdź także zebrane artykuły z domowymi sposobami.

Tekstura włosów

To ona wpływa na prędkość rozchodzenia się sebum po włosach. Jeżeli posiadasz gęste bądź kręcone włosy, sebum rozprzestrzenia się na nich wolniej – możesz więc myć włosy rzadziej. Z kolei cienkie i proste włosy wymagają częstszej pielęgnacji.

Stylizowanie włosów

Częste oraz intensywne układanie włosów bardzo im szkodzi! Jeżeli więc zdarza Ci się to na co dzień, powinnaś myć je zdecydowanie rzadziej. Częste mycie włosów jeszcze bardziej może je bowiem osłabić!

Codzienne mycie włosów nie jest zbyt dobrym pomysłem. Należy uważać, by jednak nie robić tego za często, ani za rzadko.
Jak często myć włosy – codziennie, często, a może rzadziej

Co ile myjecie włosy?

Codzienne mycie włosów

Myjąc włosy codziennie można doprowadzić do znacznego osłabienia ich kondycji. Należy pamiętać, że substancje takie jak SLS czy SLES zawarte w szamponach myją włosy dość dobrze, ale są inwazyjne dla skóry głowy! Pielęgnacja szamponami z takimi składnikami może wysuszyć łodygi włosów i podrażnić skórę – a ta zaczynie się bronić! Zwiększy się zatem produkcja łoju w celu nawilżenia skóry głowy. W efekcie, włosy będą się szybciej przetłuszczać. Dlatego, tak ważne jest dobranie łagodnych środków do pielęgnacji na co dzień. Jednak, najlepiej będzie myć je co drugi dzień, by pozbyć się problemu z przetłuszczaniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Rzadkie mycie włosów

Oczywiście, wpływa negatywnie na ich wygląd. Włosy robią się matowe, osłabione, a także brzydko pachną. Sebum na skórze głowy staje się wówczas doskonałą pożywką dla… bakterii i grzybów! Zatem, zbyt rzadka pielęgnacja włosów szkodzi nie mniej, jak ich częste mycie. Mało tego, rzadkie mycie nasila wypadanie włosów! Więc jak często myć włosy? Najlepiej… regularnie.

Uważaj na…

Mycie włosów w dniu farbowania! Nie myj ich przed nałożeniem farby – spowoduje to usunięcie z włosów naturalnego olejku, chroniącego je w trakcie koloryzacji. W dniu farbowania unikaj zatem szamponu, jak ognia!

Odwieczne problemy pielęgnacyjne

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Suchego szamponu powinno używać się wyłącznie wtedy, kiedy nie można umyć włosów „normalnie”. Nie jest to zastępca szamponu! Nie usuwa on brudu czy zanieczyszczeń, a więc właściwie wcale nie myje skóry głowy. Zatem, czy suchy szampon niszczy włosy? Zdecydowanie, tak! Suche szampony działają na bazie alkoholu, a więc wysuszają włosy i niszczą je. Jedyny ich plus to fakt, że suchy szampon to dobry sposób na tłuste włosy bez mycia.

Kilka ważnych zasad mycia włosów

  1. Włosy myj zawsze tak często, jak tego potrzebują.
  2. Nie stosuj wysokiej temperatury do mycia włosów.
  3. Suchy szampon to sposób na tłuste włosy bez mycia – służy do odświeżenia, a nie do codziennej pielęgnacji.
  4. Wybieraj delikatne szampony przy codziennym myciu włosów.
  5. Raz w tygodniu użyj mocnego szamponu oczyszczającego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny