Jak czyścić akwarium? Sprawdzone porady na mycie wnętrza akwarium krok po kroku
Nawet najlepsze filtry i odpowiednia pielęgnacja nie zapobiegną nagromadzaniu się brudu w akwarium. Im lepiej przyłożysz się do podmieniania wody i odmulania, tym rzadziej będziesz musiał je czyścić, ale od czasu do czasu to naprawdę jest konieczne. Poznaj nasze sposoby na to, jak czyścić akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania.
Mycie akwarium – jak często?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ to wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Małe akwaria, na przykład ozdobne kule, które nie są wyposażone w zaawansowane filtry, mogą wymagać czyszczenia nawet raz w tygodniu. Mycie akwarium o średnich rozmiarach można robić znacznie rzadziej – około raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Duże pojemniki, koło 60-70 litrów czyści się jedynie raz lub dwa razy w roku, a te większe niż 100 l nawet raz na kilka lat.
Wszystko zależy od tego, ile zwierząt masz w akwarium i jakiego są rodzaju. Uważa się, że na przykład krewetki mogą wymagać nieco częstszego sprzątania. Jeśli kupiłeś ryby czyszczące, czyli takie, które oczyszczają ścianki z glonów (glonojady), albo biorą na siebie czyszczenie dna akwarium (kiryski pstre lub spiżowe), nie będzie to potrzebne zbyt często. Ważne jest także to, ile masz roślin i jaki jest system filtracji. To ważne, bo dla zwierząt najlepiej jest czyścić jak najrzadziej, więc trzeba utrzymać równowagę, która nie dopuści na nagromadzenia się materii organicznej i szkodliwych azotanów. Jak to zrobić?
Utrzymywanie porządku w akwarium
Czyszczenie akwarium można ograniczyć, jeśli regularnie będziesz je pielęgnować. Najważniejszym zadaniem dla każdego akwarysty jest czyszczenie dna akwarium. Robi się to odmulaczem, specjalnym urządzeniem, które zasysa zabrudzenia spomiędzy kamyczków i pomaga usunąć odkładającą się materię organiczną. Czyszczenie odmulaczem nie jest skomplikowane i nie wymaga najczęściej usuwania wody ani zwierząt z pojemnika. Jest konieczne nawet wtedy, gdy w zbiorniku żyją ryby czyszczące.
Kolejnym krokiem jest regularna wymiana wody. Należy robić to co tydzień. Wystarczy, że odprowadzisz od 10 do 30% wody z akwarium i później zastąpisz ją świeżą, odstaną wodą z kranu lub mieszaniną wody kranowej z RO (o odwróconej osmozie). Mycie akwarium będzie trzeba przeprowadzać rzadziej, jeśli regularnie przeprowadzisz czyszczenie szyb z glonów. Możesz do tego zastosować czyścik magnetyczny, który pozwala na oczyszczenie szyb bez konieczności wylewania wody. Ale uwaga, jeśli szybki są bardzo zabrudzone, nie ma to większego sensu – glony przedostaną się do wody i trzeba będzie przeprowadzić dogłębne mycie akwarium. A może zainteresuje cię także zbiór artykułów o akcesoriach do sprzątania?
Jak wyczyścić akwarium krok po kroku
Krok 1: Przygotowanie wody
Wodę należy przygotować już na dobę przed planowanym czyszczeniem. Musi być odstana – dzięki temu wyparuje z niej nadmiar chloru, który może być szkodliwy dla rybek. Należy także wlać do niej kilka kropli specjalnego uzdatniacza, możesz także zawczasu wprowadzić do wody preparat witaminowy lub zapobiegający glonom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o powstawaniu kurzu?
Krok 2: Odprowadzanie wody
Możesz zrobić to na dwa sposoby – odprowadzić wodę wężykiem w ilości około 30% bez wyławiania zwierząt, a możesz także je wyłowić i wylać całą wodą. Warto by na czas czyszczenia zwierzęta znajdowały się w pojemnikach z wodą z akwarium. Ten drugi sposób to dla nich większy stres i szok, jednakże czasami może się to okazać naprawdę konieczne, zwłaszcza kiedy zbiornik jest naprawdę bardzo brudny.
Krok 3: Czyszczenie szyb
Przyda ci się czyścić magnetyczny lub niewielka szczoteczka. Możesz także sięgnąć po czyścić wyposażony w żyletkę, który zeskrobuje glony. Szyby należy dokładnie umyć z zalegających na nich zielonych elementów. Warto potem je opłuknąć czystą wodą. W tym samym czasie należy wyczyścić akwarium z kamienia. Odkłada się on, jeśli używasz zbyt twardej wody. Czasami gromadzi się przy rogach ścianek lub na zewnątrz. Czyszczenie akwarium z kamienia nie powinno być przeprowadzane środkami chemicznymi ani octem, ale jeśli już musisz po nie sięgnąć, pamiętaj, aby co najmniej kilka razy wypłukać każdą część w wodzie z akwarium lub wcześniej uzdatnionej. Z glonów należy wyczyścić także dekoracje i kamienie. Robi się to szczoteczką, bez stosowania żadnych chemikaliów ani wody z octem.
Krok 4: Czyszczenie dna akwarium
Czyszczenie dna akwarium możesz przeprowadzić odmulaczem, ale jeśli zdecydowałeś się na wylanie całej wody ze zbiornika, możesz przepłukać kamienie w wodzie. Najlepiej użyć do tego tej wcześniej uzdatnionej wody.
Mycie akwarium – zakończenie
Krok 5: Wlewanie wody
Po zakończeniu sprzątania w akwarium należy wlać do środka odstaną, przygotowaną wcześniej wodę. Robi się to bardzo ostrożnie, by nie naruszyć dna i nie stworzyć wirów, zwłaszcza, jeśli w środku nadal znajdują się ryby, a ty nie wymieniasz całej wody, tylko część. Gdy woda będzie już wlana możesz także przyjrzeć się roślinkom. Jeśli znajduje się na nich jakiś osad, można je wyciągnąć i przemyć, duże liście należy przetrzeć. W tym czasie możesz także je przyciąć i porozsadzać.
Krok 6: Czyszczenie filtra
Czyszczenie filtra przeprowadza się w kilkudniowym odstępie od całego czyszczenia akwarium. Znajdują się w nim bakterie, które pozwolą unormować środowisko w nowej wodzie. Dla ryb wymiana wody i czyszczenie jest szokiem, a pożyteczne mikroorganizmy w filtrze pomogą im na nowo przywrócić wcześniejszą równowagę. Filtry czyści się raz na kilka tygodni, po prostu je przepłukując w wodzie spuszczonej z akwarium. Urządzenia te jak najkrócej powinny znajdować się poza akwarium, w przeciwnym razie zaczną zasychać. Do wyczyszczenia przewodów, które często zachodzą glonami możesz użyć specjalnej, nieco wąskiej szczoteczki.