Jak czyścić pędzle do makijażu?

Dlaczego pędzle z naturalnego włosia trzeba… myć?

Pędzelki do makijażu powinny być czyszczone jak najczęściej. Skąd taka konieczność? Otóż, głównie ze względów… higienicznych! Kiedy stosujesz codziennie pędzle np. Hakuro, mają one styczność z sebum wydzielanym przez skórę, a także z bakteriami. Przez to, sebum za każdym razem, kiedy przejedziesz pędzlem po skórze, osadza się na pędzlach. Dodatkowo zostaje na nich również warstwa kurzu i naskórka – a bakterie uwielbiają takie środowisko!

Jeżeli więc będziesz ciągle malować się brudnymi pędzlami, możesz narobić sobie problemów z cerą. Zatem, mogą na niej pojawić się:

  • trądzik,
  • infekcje bakteryjne,
  • zatkane pory.

Warto więc zadbać o to, aby pędzle dezynfekować regularnie – tak, by wypryski zwyczajnie… nie wracały! Warto też myć pędzle chociażby po to, że zostają na nich kolory poprzednio używanych kosmetyków – a więc, róż bądź rozświetlacz może nie wyglądać tak samo, jak w opakowaniu!

W czym myć pędzle?

Wszystko zależy od tego, jakiego są one… rodzaju:

  • pędzle syntetyczne – są bardziej wytrzymałe, a przy tym odporniejsze na zniszczenia. Zatem, dezynfekcja pędzli tego typu przebiega znacznie szybciej i prościej. Jeżeli używasz ciężkie podkłady czy korektory, możesz wyczyścić je np. olejkiem – najlepiej takim do… ciała! Nie posiadasz takiego? Warto będzie więc rozpuścić brud z pędzli przy pomocy dowolnego oleju bądź… oliwy z oliwek!
  • pędzle z naturalnego włosia – jeżeli pragniesz, by zachowały miękkość i sprężystość, warto będzie czyścić pędzle delikatnym szamponem do włosów (np. dla dzieci). Ważne, żeby opłukać je z piany! Dobrze wyczyścisz też tego typu pędzle do pudru czy różu np. Hakuro za pomocą… specjalnego mydła do czyszczenia pędzli.

W czym myć pędzle? Oczywiście, szare mydło będzie również bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż, zawarte są w nim detergenty, jakie są wystarczające do usunięcia bakterii z pędzli. A więc, szare mydło będzie doskonałe zarówno do naturalnych, jak i syntetycznych pędzli.

W kosmetyczce czyszczenia wymagają nie tylko pędzle do makijażu. Sprawdź koniecznie także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić szczotkę do włosów.

Jak myć pędzle do makijażu?

Pędzelki do makijażu – jak je wyczyścić krok po kroku?

Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić pędzle do makijażu, warto będzie skorzystać z poniższej instrukcji:

  1. Na samym początku zamocz włosie pędzla, poprzez włożenie je po bieżącą wodę. Możesz także zafundować im kąpiel w… miseczce z wodą. Staraj się jednak nie zamoczyć skuwki – niestety, ale przez to pędzel może się rozkleić!
  2. Poczekaj, aż włosie całkiem przejdzie wodą. Następnie nałóż na nie nieco kosmetyku, jakim chcesz umyć pędzel. Zacznij pocierać włosie, aż będzie z niego wyciekać piana – zabarwiona przez kosmetyk, jaki był nakładany włosiem.
  3. Spłukuj włosie przy użyciu ciepłej wody. Działaj tak aż do momentu, gdy woda przestanie się barwić.
  4. Zdezynfekuj włosie pędzla przy użyciu sprayu dezynfekującego. Możesz taki kupić w każdej aptece. Aby go użyć, wystarczy psiknąć nim delikatnie na włosie, a następnie przetrzeć papierowym ręcznikiem.
  5. Kiedy już zdezynfekujesz całość, warto będzie położyć pędzle na ręczniku. Potem, należy je pozostawić po to, aby wyschły. Nie używaj jednak suszarki, a także nie zostawiaj ich na grzejniku – struktura włosia mogłaby się bowiem znacznie… uszkodzić.
Mycie pędzli do makijażu oraz jak czyścić pędzle do makijażu i w czym myć pędzle oraz pędzelki do makijażu
Jak czyścić pędzle do makijażu? Praktyczny poradnik krok po kroku

Chcesz zadbać o kształt włosia na pędzlach? Warto więc będzie wykorzystać w tym celu… folię aluminiową! Porób w niej wiele małych dziurek i owiń włosie (bardzo delikatnie). Dzięki temu, włosie wyschnie naturalnie i nie zmieni kształtu.

Jak czyścić pędzle do makijażu płynem i chusteczką?

Oczywiście, potrzebować będziesz do tego drogeryjnego płynu do czyszczenia pędzli i chusteczki higienicznej. Aby porządnie zdezynfekować pędzle, należy wylać nieco płynu na chusteczkę higieniczną, po czym wytrzeć nią pędzel. Możesz skorzystać też z płynu w sprayu, jakim wystarczy spryskać pędzel, po czym spłukać pod bieżącą wodą. Możesz także spróbować zetrzeć pozostałość po danym kosmetyku przy użyciu… chusteczki! Dzięki temu, pozbędziesz się zabrudzeń z włosia.

Jest to bardzo dobra metoda, którą stosują zwłaszcza makijażystki – pozwala ona bowiem na dość szybkie wyczyszczenie ich narzędzi pracy. Minusem jest jednak fakt, że kiedy włosie jest delikatne i słabsze, lepiej go nie pocierać o chusteczkę – można je bowiem tak… uszkodzić!

Jak często myć pędzle?

Zazwyczaj powinno robić się to po każdym użyciu – jednak wiele kobiet zwyczajnie o tym… zapomina. Najważniejsze jest, aby myć pędzle zwłaszcza po mokrych kosmetykach – jak korektor, puder czy podkład. Tłuste produkty szybciej namnażają bakterie, więc lepiej będzie je dezynfekować jak najczęściej.

Jeżeli jednak korzystasz z bronzera, różu, cieni do oczu czy brwi, takiego rodzaju pędzle możesz myć znacznie rzadziej – w zupełności wystarczy jeden raz w tygodniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny