Jak czyścić żaluzje drewniane?

Zasada numer jeden – drewna nie powinno się myć dużą ilością wody. Taka czynność może doprowadzić do deformacji żaluzji. Zbyt długie moczenie sprawi, że żaluzje spęcznieją i ulegną odbarwieniu. Wówczas będą się nadawały jedynie do wyrzucenia. Ich wygląd będzie wręcz odstraszający. Jak wygląda czyszczenie drewnianych żaluzji?

Dzięki regularnemu myciu żaluzji zredukujemy kurz i inne zabrudzenia. Do usuwania kurzu należy użyć suchej ściereczki (lub lekko wilgotnej). Można też użyć odkurzacza. W ten sposób zrobimy to znacznie szybciej. W celu zabezpieczenia drewna przed wszędobylskim kurzem warto skorzystać ze specjalnego preparatu ochronnego, który zaimpregnuje drewniane żaluzje.

Odwieczne pytanie, jak czyścić żaluzje drewniane, zadaje sobie wiele osób. Nie chodzi bowiem o samą technikę czyszczenia, lecz o środki, których można użyć w tym celu. Drewniane żaluzje są bardzo delikatne, dlatego czyszczenie na mokro nie wchodzi tutaj w grę.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Zastanawiacie się, jak umyć żaluzje aluminiowe, na których brud często się rozmazuje? Do ich wyczyszczenia potrzebny będzie odkurzacz oraz flanelowa szmatka. Przyda się też ocet, który je zdezynfekuje i oczyści. Na początek należy rozwinąć żaluzje i dokładnie je odkurzyć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat czyszczenia octem.

Kiedy pozbędziemy się kurzu, wystarczy wypolerować żaluzje za pomocą flanelowej szmatki delikatnie nasączonej octem. Aluminium, podobnie jak drewno, nie lubi wody. Oznacza to, że czyszczenie na mokro mogłoby spowodować zmatowienie aluminium. Wówczas żaluzje nie będą korzystnie wyglądały.

Czyszczenie żaluzji, zarówno drewnianych, jak i metalowych czy aliminiowych, jest czasochłonne i może zabrać mnóstwo energii.
Jak czyścić żaluzje - drewniane, aluminiowe i inne - sprawdzone metody

Czyszczenie żaluzji aluminiowych to mozolna praca, jednak efekt wynagradza poniesiony trud. Żaluzje szybko „łapią” kurz, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Gromadzące się na nich kurz, brud i roztocza, mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Dlatego, gdy wiemy już, jak czyścić żaluzje aluminiowe, róbmy to systematycznie.

Pranie żaluzji pionowych w pralce

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku posiadania żaluzji materiałowych pionowych i poziomych. Tego typu osłony zostały wykonane z tkaniny, w związku z tym pranie żaluzji pionowych w pralce jest dozwolone. Żaluzje poziome również można prać w pralce. Pamiętajmy jednak o ustawieniu programu delikatnego prania bez wirowania.

Do prania w pralce nie nadają się niektóre rolety. Wypranie ich mogłoby spowodować wyblaknięcie materiału. W tym przypadku zalecane jest czyszczenie na mokro. Dobrze sprawdzą się tu domowe sposoby. Jednym z nich jest np. gumka do ścierania, którą bez problemu zetrzemy brud. Innym sposobem jest delikatnie zwilżona szmatka z mikrofibry.

Jak zwykle okazuje się, że domowe sposoby są nieocenioną pomocą podczas porządków w domu. Wiedząc, jak umyć żaluzje, będziemy mogły utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas. Najłatwiejsze w utrzymaniu są żaluzje materiałowe, lecz te drewniane znacznie lepiej zdobią wnętrze. A może zainteresuje cię także artykuł z poradami o praniu zasłon?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny