Postaw na krótkie ciepłe kąpiele z odpowiednimi kosmetykami

Zacznijmy od kąpieli. Przede wszystkim należy rezygnować z tych długich w bardzo ciepłej wodzie. Choć większość z nas po ciężkim dniu w pracy lubi się zrelaksować w wannie z ciepłą wodą, to jednak mając skórę atopową, całkowicie trzeba z tego zrezygnować. Otóż zbyt długie kąpiele mogą powodować uszkodzenie naskórka i nasilić objawy. Kąpiele powinny być krótkie, a woda letnia. Warto jeszcze stosować odpowiednie kosmetyki. Na pewno nie może to być mydło, nawet to szare, które także zaburza barierę lipidową skóry. Najlepiej zdecydować się na emolienty, które zawierają lipidy roślinne, które wzmacniają barierę ochronną skóry, a jednocześnie zapewniają jej odpowiednie nawilżenie. Na pewno warto sięgnąć też po kosmetyki, które zawierają witaminę PP. Otóż trzeba wiedzieć, że zapobiega ona wysuszeniu skóry, ale i przyśpiesza regenerację. Skóra atopowa wymaga też stosowania humektantów. Tutaj doskonale sprawdzą się pantenol oraz mocznik, które mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Unikaj stresu

Wiele mówi się o szkodliwości stresu i konsekwencjach jakie powoduje, choćby dla układu sercowo-naczyniowego, ale prawda jest taka, że stres nasila też obawy atopowego zapalenia skóry. Warto więc zadbać o siebie i starać się wyeliminować sytuacje stresowe ze swojego życia. Rzecz jasna nie jest to możliwe w 100%. Jednak można podjąć działania, które ograniczą destrukcyjne działanie stresu. Jednym z nich jest aktywność fizyczna, ale nie może być ona zbyt intensywna. Na pewno warto postawić na ćwiczenia rozluźniające, ale i relaksujące. Dobrze sprawdzi się też joga. Oczywiście trzeba też znaleźć czas dla siebie, który należy wykorzystać na przyjemności. Można choćby udać się na masaż czy koncert muzyki poważnej, która także łagodzi stres.

Noś dobrej jakości materiały

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie. Warto wiedzieć, że wybierając odzież wysokiej jakości można zmniejszyć podrażnienie skóry. Rzecz jasna nie chodzi tutaj, by stawiać na najlepsze marki, ale zwracać uwagę na skład odzieży. Przede wszystkim objawy atopowego zapalenia skóry mogą nasilać ubrania z wełny, która często także powoduje uczulenia. Nie zaleca się noszenia poliestru. Najlepiej sprawdzi się bawełna, która pozwala skórze oddychać i jest dla niej wyjątkowo delikatna. Koniecznie wybierajcie taką z certyfikatem Oeko-Tex, który jest potwierdzeniem, że materiał spełnia najbardziej restrykcyjne normy jakościowe i na żadnym etapie produkcji nie stosowano składników chemicznych. Warto także sięgnąć po odzież lnianą, która jest wyjątkowo przewiewna.

Stosuj wysokie filtry UV

Nie można jeszcze zapomnieć o stosowaniu wysokich filtrów UV. Najlepiej wybierać kremy czy nawet podkłady z filtrem. Jeżeli go nie posiadają, można zawsze zastosować filtry w sprayu. Otóż trzeba tutaj wiedzieć, że filtry nie tylko zapobiegają poparzeniu słonecznemu, ale też zmniejszają ryzyku wystąpienia zmian atopowych. Koniecznie należy ich używać codziennie i aplikować co 3 godziny, szczególnie gdy odczuwa się dyskomfort.

ikona podziel się Przekaż dalej