Jak słońce i słona woda wpływają na kondycję naszych włosów?

Okres letni to czas pełen radości. Często wyjeżdżamy nad morze, gdzie korzystamy z kąpieli morskich i promieni słońca. Niestety, najmniej zadowolone z lata są nasze… włosy. Czynniki zewnętrzne, takie jak sól morska czy promienie UV mają bowiem negatywny wpływ na kosmyki. Promienie słońca w dużym stopniu przyczyniają się do uszkadzania struktury włosów, przez co stają się matowe i łamliwe, a także tracą swoją elastyczność. Warto więc chronić włosy przed promieniowaniem UV, zwłaszcza gdy spędzamy dużo czasu na słońcu. Warto pamiętać, że włosy potrzebują ochrony podobnie jak nasza skóra. Jak więc je zabezpieczyć? Podstawą jest oczywiście noszenie kapelusza lub chusty, ale też stosowanie produktów do pielęgnacji włosów z filtrem UV. Szczególnie przydatne okazują się m.in. olejki lub spraye blokujące promienie UV, które można aplikować na włosy przed wyjściem na słońce.

Kolejnym czynnikiem zagrażającym naszym włosom są kąpiele wodne – zarówno w słonym morzu, jak i w basenie z chlorowaną wodą. Kontakt z chlorem prowadzi najczęściej do wysuszania i osłabiania włosów, co powoduje nadmierne przesuszanie się skóry głowy. Po każdej letniej kąpieli należy więc dokładnie spłukać włosy czystą wodą. Warto też zaopatrzyć się w kilka przydatnych kosmetyków do pielęgnacji włosów i spakować je do wakacyjnej kosmetyczki. Dzięki nim można zadbać o utrzymanie nawilżenia i dobrej kondycji włosów, a także zapewnić im odpowiednią ochronę. Mnóstwo dobrej jakości kosmetyków do pielęgnacji włosów znajdziesz tutaj: https://www.apo-discounter.pl/.

Wpływ wysokiej temperatury na stan włosów

W okresie letnim do nadmiernego przesuszania włosów prowadzi również wysoka temperatura. Jeśli często korzystamy z suszarki do włosów, lokówki czy prostownicy, zwłaszcza niemającej ochrony termicznej, efekt może się nasilić. Dlatego warto ograniczyć używanie tego typu urządzeń – ewentualnie przestawić się na narzędzia z odpowiednią ochroną termiczną. Ich stosowanie zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami i przesuszeniem. Trzeba też pamiętać, że niezależnie od posiadanego rodzaju płytek np. w prostownicy, nie wolno jej używać, gdy włosy są wilgotne. W ten sposób można błyskawicznie zniszczyć ich naturalną strukturę. Nie zaleca się również prostowania włosów kilka razy w tym samym miejscu i ustawiania najwyższej możliwej temperatury.

Jakie kosmetyki termoochronne wybrać? Na pewno takie, które stworzą na powierzchni włosów specjalny „filtr” minimalizujący ryzyko uszkodzeń. Warto więc, by znalazł się w nich silikon. Działanie termoaktywne wykazują też naturalne oleje – mogą stać się uzupełnieniem profesjonalnych preparatów do ochrony włosów przed działaniem wysokiej temperatury. Kosmetyki termoochronne dostać można m.in. w sprayu czy kremie. Zabezpieczanie włosów takimi preparatami jest zalecane nie tylko podczas używania narzędzi do stylizacji włosów, ale przede wszystkim latem. Wówczas kondycji kosmyków najmocniej zagrażają bowiem promienie słoneczne. Postaw na produkty z filtrem UV, np. mgiełki do włosów. Należy pryskać nimi fryzurę przed opuszczeniem domu i po każdym wyjściu z wody. Przy okazji warto zainwestować w produkty wygładzające, takie jak krem czy serum do stylizacji – zwłaszcza gdy przez wilgotność powietrza pojawia się problem puszenia włosów.

Szampon i odżywka na lato – na co zwrócić uwagę?

Niezwykle ważne jest nawilżanie i odżywianie włosów za pomocą odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Dobrze dobrane kosmetyki pomogą utrzymać wilgoć i elastyczność włosów. Dzięki nim będzie można cieszyć się pięknymi, lśniącymi kosmykami – mimo spędzania czasu, będąc wyeksponowanym na światło słoneczne. Do wakacyjnej kosmetyczki z całą pewnością warto wrzucić dobry szampon nawilżający. Produkt ten powinien nie tylko oczyszczać włosy z zanieczyszczeń, ale też nawilżać je i chronić przed utratą wilgoci. Szampon należy dobrać do potrzeb swoich włosów. Ich składy różnią się, w zależności od funkcji, jaką mają pełnić.

Latem z pewnością przyda się też odżywka – zwłaszcza na włosy wymagające specjalnej pielęgnacji. Tego typu kosmetyki dostarczają włosom cennych składników odżywczych i nawilżających, a także odbudowują je po szkodliwym oddziaływaniu promieni UV czy kąpieli morskich. Przy mocno zniszczonych włosach warto zastosować odżywkę silnie regenerującą. Jeśli fryzura jest świeżo po farbowaniu, przyda się odżywka dedykowana do takich potrzeb włosów – produkt zamknie łuski, co wpłynie na lepszą sprężystość i lśnienie kosmyków. Odżywkę można stosować w tradycyjnej formie, nakładając pod prysznicem lub w wannie. Można też zdecydować się na wersję w sprayu, która jest świetną opcją na lato. Odżywka w atomizerze może zostać nałożona nawet bezpośrednio przed wyjściem z domu. Bez problemu schowamy ją do bagażu podręcznego lub do torebki. Kosmetyk odżywi, ochroni, wzmocni i zapobiegnie rozdwajaniu się włosów. Warto też pokusić się o wcierkę, która mobilizuje włosy do silniejszego wzrostu i ogranicza wypadanie starych.

Warto pamiętać, że…

Latem nasze włosy są narażone na wiele szkodliwych czynników, dlatego warto przyłożyć się do ich ochrony i pielęgnacji. Dobrej kondycji kosmyków zagraża słońce, chlor w basenie, morska woda, wysoka temperatura i podwyższona wilgotność powietrza. Nie zapominajmy więc o zasłanianiu włosów chustką, kapeluszem lub czapką. Stosujmy też odpowiednie preparaty termoochronne i kosmetyki z filtrem UV, które zabezpieczą fryzurę.

Ograniczmy używanie urządzeń do stylizacji włosów lub zastąpmy je narzędziami z odpowiednią ochroną termiczną. Po kąpielach w basenie lub morskiej wodzie dokładnie spłukujmy włosy i używajmy szamponów nawilżających oraz odżywek. Systematycznie korzystajmy też z maseczek odżywiających kosmyki, a także regularnie obcinajmy rozdwojone końcówki. Odpowiednia pielęgnacja fryzury pozwoli uniknąć uszkodzeń latem, a także cieszyć się lśniącymi, pięknymi i przede wszystkim zdrowymi włosami.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny