Jak dbać o zęby, aby spowolnić odkładanie kamienia nazębnego?
Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech, dlatego też dbamy o swoje zęby. Jednak bardzo często pojawia się na nich kamień nazębny, który psuje śnieżnobiały efekt i sprawia, że zęby wyglądają na pożółknięte, a dodatkowo przyczynia się on do rozwoju chorób dziąseł. Skąd się on bierze i czy możemy się go pozbyć? Co robić, aby kamień nazębny wolniej odkładał się na zębach? Jakich produktów do pielęgnacji zębów warto używać?
Czym jest kamień nazębny i jak powstaje?
Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka nazębna, która składa się z bakterii, drobinek pokarmu, śliny i wody. Płytka nazębna, zwana też bakteryjną jest to osad, który zaczyna się odkładać na zębach już kilka godzin po ich umyciu. Jeśli nie usuwamy płytki bakteryjnej systematycznie (co najmniej dwa razy dziennie), to zaczyna ona stopniowo wysycać się minerałami znajdującymi się w ślinie i w konsekwencji przeobraża się w twardy osad, zwany kamieniem nazębnym.
Z tego powodu tak istotne jest regularne i dokładne czyszczenie zębów. Dzięki właściwej higienie jamy ustnej jesteśmy w stanie ograniczyć i spowolnić proces odkładania się kamienia na zębach, ale też przeciwdziałać próchnicy, chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi. Główne czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego, to:
- zła dieta,
- palenie papierosów,
- picie kawy i herbaty,
- nieregularna i niedokładna higiena jamy ustnej,
- pomijanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
- picie zbyt małej ilości wody (powstawanie gęstej śliny),
- wady zgryzu,
- mała ilość wydzielanej śliny,
- indywidualne predyspozycje.
Trzeba pamiętać, że kamień nazębny, jak już powstanie, może zostać wyeliminowany tylko przez specjalistyczne narzędzia u stomatologa. Nie powinno się go usuwać samodzielnie w domu, gdyż może mieć to bardzo złe konsekwencje dla stanu naszych zębów, w tym uszkodzić trwale szkliwo czy doprowadzić do infekcji dziąseł.
Jak dbać o zęby, aby wolniej odkładał się na nich kamień?
Odkładanie się kamienia jest naturalnym procesem, jednak można go spowolnić. Aby to zrobić, po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na regularne i systematyczne mycie jamy ustnej, najlepiej rano i wieczorem przed pójściem spać oraz w ciągu dnia jeśli jest taka potrzeba. Po drugie o ile to możliwe, należy zrezygnować z palenia papierosów – tytoń i dym są jednymi z najistotniejszych czynników, które sprzyjają pojawianiu się kamienia nazębnego. Po trzecie warto odpowiednio dobrać produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Dobrym nawykiem jest też płukanie jamy ustnej wodą po wypiciu kawy, herbaty lub po innych barwiących produktach. W ten sposób możemy szybciej przywrócić optymalne pH w jamie ustnej i tym samym spowolnić proces tworzenia się płytki nazębnej.
Trzeba pamiętać, że oprócz mycia zębów, warto używać nici dentystycznej oraz irygatora. Nie bez znaczenia jest również wybór szczoteczki. Wiele zalet mają szczoteczki soniczne, ponieważ niezwykle dokładnie i precyzyjnie usuwają płytkę nazębną, z której powstaje kamień nazębny.
Czym myć zęby, by uniknąć kamienia nazębnego?
1. Podstawowa szczoteczka
Jeśli mamy kłopot z szybko tworzącym się kamieniem na zębach, dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczna, która przede wszystkim dokładniej czyści zęby niż jej tradycyjne odpowiedniki. Dodatkowo jest dużo delikatniejsza dla naszej jamy ustnej – nie narusza szkliwa i nie uszkadza mechanicznie dziąseł. Fale dźwiękowe generowane przez szczoteczkę soniczną utrudniają ponowne namnażanie bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu wolniej odkłada się nowa płytka nazębna, a efekt czystych i gładkich zębów utrzymuje się przez dłuższy czas. Szczoteczki soniczne lepiej czyszczą też trudniej dostępne miejsca pomiędzy zębami czy wzdłuż linii dziąseł, czyli tam gdzie odkłada się najwięcej osadu. Więcej informacji na temat szczoteczek sonicznych do zębów można znaleźć tu: https://www.shop-dent.pl/pl/menu/szczoteczki-do-zebow/szczoteczki-soniczne-164.html
2. Dodatkowe akcesoria
Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami, które pomogą lepiej przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego, są nici dentystyczne oraz irygator. Oba przedmioty mają na celu wspomóc czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc gdzie odkłada się najwięcej bakterii i płytki nazębnej, z której potem łatwo powstaje kamień. Regularne stosowanie nici dentystycznej i irygatora nie tylko spowalnia powstawanie kamienia nazębnego, ale również pomaga przeciwdziałać próchnicy oraz innym chorobom jamy ustnej.
3. Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej
Ważną kwestią, która ma wpływ na stan naszych zębów, jest wybór pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej. Gdy walczymy z powracającym kamieniem nazębnym lub nie mamy właściwych nawyków higieny jamy ustnej, warto postawić na produkty, które posiadają składniki aktywne ograniczające odkładanie się płytki nazębnej. Do takich składników możemy zaliczyć, na przykład chlorheksydynę. Ten składnik występuje w produktach do higieny jamy ustnej w różnym stężeniu. Działa on antybakteryjnie, a jego zaletą jest długotrwałe działanie. Warto jednak pamiętać, aby produktów z chlorheksydyną nie używać cały czas, tylko przez pewien okres, który podany jest na opakowaniu produktu. Kolejne składniki, których warto szukać w produktach do higieny jamy ustnej, to cytrynian cynku, pirofosforan czy chlorek cetylopirydyniowy (CPC). One również mogą w pewnym stopniu ograniczyć proces tworzenia się kamienia nazębnego.
Podsumowanie
Działając wielotorowo i w sposób przemyślany, łatwiej jest zadbać o nasze zęby i stan jamy ustnej. Właściwa i odpowiednio dobrana pielęgnacja oraz dobre nawyki pomogą spowolnić proces odkładania się płytki nazębnej, a w efekcie pomogą wstrzymać proces kształtowania się kamienia.
artykuł sponsorowany