Choroby zębów - jak ich uniknąć

Słabe, zepsute, kruszące się lub chwiejące się zęby nie tylko utrudniają jedzenie. Choroby zębów wpływają na stan całego organizmu. Zaś zaniedbane, brudne zęby są jedną z przyczyn próchnicy i chorób zębów oraz przyzębia. O tym, jak boimy się o stan zębów, bo nikt nie chce, aby stały się kruszące się i słabe, świadczy sennik - zęby we śnie zwiastują coś złego. Oto co mówi sennik: zęby zepsute oznaczają kłopoty finansowe, zaś brudne zęby oznaczają, że czekają cię jakieś kłopoty.

Usunięte zęby, których nie dało się wyleczyć, można zawsze uzupełnić przez odpowiednie protezy, jak implanty zębów. Jednak implanty zębów są jeszcze bardzo kosztowne i nie jest to rozwiązanie do końca życia. Dlatego też lepiej nauczyć się, jak dbać o zęby, aby zapewnić sobie zdrowy, piękny uśmiech na lata. Warto wiedzieć również, jak dbać o zęby u dzieci i o pierwsze zęby niemowlaka.

6 podstawowych zasad jak dbać o zęby

Zasada 1. Właściwe szczotkowanie zębów

Myć zęby należy minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Aby umieć myć zęby prawidłowo, najlepiej poprosić o instruktarz higienistkę dentystyczną lub stomatologa.

Zęby myjemy przynajmniej 2 minuty. Każdą stronę zębów myjemy oddzielnie przy otwartych ustach. Najlepszy sposób mycia zębów to wymiatanie od nasady zębów w kierunku ich końców. Pamiętaj również, aby zmieniać zużytą szczotkę do zębów.

Często pewne kontrowersje budzi płukanie zębów po myciu przy użyciu płynów do płukania. Często w swoim składzie mają one alkohol, który jest niezdrowy dla zębów. Dlatego też najelpsze jest płukanie zębów wodą. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak myć zęby szczoteczką elektryczną.

Zasada 2. Czyszczenie powierzchni międzyzębowych

Brudne zęby i długotrwałe zaleganie resztek pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych przyczynia się do próchnicy. Resztki fermentują, w skutek czego powstają szkodliwe dla zębów kwasy mlekowy i octowy. Miejsca te niestety dość trudno jest doczyścić przy pomocy szczoteczki do zębów.

Dlatego niezbędnym zabiegiem, aby nie doszło do choroby zębów, jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi. W sprzedaży mamy do wyboru różne rodzaje nici, które możemy dobrać do swoich upodobań. Dobrym rozwiązaniem są również małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które łatwiej jest wcisnąć w szpary.

Nićmi dentystycznymi należy czyścić zęby minimum raz dziennie. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w irygator do zębów, który czyści przestrzenie międzyzębowe przy pomocy strumienia wody. Irygator to rozwiązanie bardziej kosztowne, lecz skuteczne. Z irygatora należy korzystać minimum raz w tygodniu.

Zasada 3. Profesjonalne zabiegi higieniczne

Regularne wizyty u stomatologa to podstawa. Nie należy czekać z wizytą u dentysty, gdy ząb zaczyna boleć. Raz na pół roku należy umówić się na wizytę kontrolną, w celu sprawdzenia stanu zębów.

Mimo regularnego mycia zębów i czyszczenia nićmi dentystycznymi, na zębach tworzy się płytka nazębna. Jest to naturalny proces. Po dłuższym czasie płytka nazębna może zrobić się grubsza, zaś zawarte w niej bakterie mogą powodować choroby zębów. Dlatego też kamień nazębny należy regularnie usuwać. Nie ma możliwości, aby skutecznie zrobić to samodzielnie. Dlatego też co najmniej raz do roku, należy przeprowadzić scaling, który usuwa kamień nazębny.

Kobieta podczas wizyty u dentysty, czyli najlepsze porady, jak dbać o zęby
Porady, jak dbać o zęby, czyli mycie, czyszczenie nićmi i inne wskazówki

W gabinecie stomatologicznym można również usunąć osad nazębny dzięki piaskowaniu. Specjalny piasek wyrzucany pod wysokim ciśnieniem usuwa osad i jednocześnie wygładza zęby. Zabieg ten należy wykonywać co najmniej raz do roku.

Zasada 4. Właściwa dieta

Właściwa, zdrowa dieta dostarcza organizmowi odpowiednich składników będących budulcem kości i zębów. Ale znaczenie mają także produkty, które jemy. Świeże warzywa i owoce zawierają błonnik i są twarde, dzięki czemu pomagają zachować zęby w czystości. Natomiast produkty przetworzone, miękkie i lepkie, wchodzą w szczeliny międzyzębowe, skąd trudno je usunąć zwykłą szczoteczką do zębów. Zwiększają one grubość płytki nazębnej i zwiększają namnażania bakterii. Klejące jedzenie może również wyciągnąć plombę z zęba.

Warto również zwracać uwagę na zawartość cukru w produktach spożywczych i napojach. W większości przypadków nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile cukru znajduje się w popularnych produktach przetworzonych, gdyż smak słodyczy jest często zamaskowany. Gdy spożywasz cukry i skrobie, bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, produkują kwasy demineralizujące twardą strukturę szkliwa. Dlatego też, aby dbać o zęby, unikaj przetworzonej żywności i unikaj przekąsek pomiędzy posiłkami.

Zasada 5. Unikaj przenoszenia bakterii

Mało kto wie, że próchnica zębów jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić. Fakt, że należy myć zęby własną szczoteczką do zębów wydaje się oczywisty. Jednak mało kto przypuszcza, że próchnicą można się zarazić przez używanie wspólnych sztućców, naczyń czy też płukanie zębów tym samym kubeczkiem. Niestety pocałunki z osobą, która ma brudne zęby, też może spowodować zakażenie.

Należy dbać o zęby dzieci, a w szczególności o pierwsze zęby niemowlaka. Dlatego też należy unikać złych nawyków, jak oblizywanie smoczka niemowlaka. Do zarażenia się bakteriami powodującymi próchnicę może dojść również w czasie sprawdzania pokarmów dla dziecka. Aby sprawdzić czy pokarm lub mleko dla dziecka ma odpowiedni smak i temperaturę, należy korzystać z osobnych łyżeczek, zaś mleko przelewać do osobnej szklanki.

Zasada 6. Odpowiednia pasta do zębów

Nowoczesne pasty do zębów zawierają różne składniki wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Ostatnio wiele kontrowersji budzi pytanie czy wybierać pastę z fluorem czy bez fluoru. Fluor wpływa korzystnie na remineralizację szkliwa zębów.

Faktycznie można myć zęby także bez pasty, samą wodą. Jednak należy wówczas szczotkować zęby około 6 - 8 minut. Stosowanie pasty skraca czas mycia zębów. Obecnie wiele osób zastanawia się nad różnymi alternatywami dla pasty, jak mycie zębów węglem czy sodą. Mycie zębów sodą nie jest zalecane, gdyż po jakimś czasie prowadzi to do znacznej nadwrażliwości zębów.

Węgiel aktywny skutecznie usuwa osady z kawy, papierosów, herbaty czy czerwonego wina, nie jest jednak w stanie poradzić sobie z kamieniem nazębnym. Stomatolodzy przestrzegają przed myciem zębów węglem, gdyż jego drobinki mogą uszkodzić szkliwo zębów.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny