Jak dbać o zlewozmywak – praktyczne porady
W ofercie sklepowej jest szeroki wybór zlewozmywaków o rozmaitych formach i wykonanych z rożnych materiałów, np.: stali szlachetnej, kompozytu, granitu czy szkła. Każdy z modeli ma swoje wady i zalety, a o każdy materiał trzeba odpowiednio dbać. Oto kilka praktycznych wskazówkę jak to robić.
Niezależnie jakiej wielkości masz zlewozmywak (o wyborze zlewozmywaka do kuchni dowiesz się więcej w artykule Jedna czy dwie komory – jaki zlewozmywak wybrać (czytaj tu) oraz z jakiego materiału jest wykonany należy pamiętać, że szybko i łatwo się brudzi. Nic dziwnego, trafiają tam wszystkie brudne i tłuste naczynia. W nim myjemy również warzywa, owoce czy mięso. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o jego czystość by jak najdłużej zachował estetyczny wygląd. Oto kilka wskazówek jak to robić zależnie od materiału z jakiego został wykonany.
Zlewozmywak ze stali szlachetnej
Są to modele najczęściej wybierane do naszych kuchni. Są dość trwałe i wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości oraz bez trudu znajdziesz model pasujący do Twojej kuchni za przystępną cenę. Zazwyczaj wystarczy spłukać go wodę, jednak po dłuższym użytkowaniu, mogą na jego dnie robić się ciemno-brunatne plamy a na suszarce tworzy się kamienień. Dlatego warto raz na jakiś czas porządnie go wyczyścić. Czym?
Przede wszystkim nie wolno do tego celu używać metalowych druciaków ani środków zawierających różnego typu mikrogranulki, które mogą spowodować zarysowanie jego powierzchni. Doskonale do jego mysia nadają się delikatne mleczka czyszczące, zaś z domowych sposobów warto zastosować wodę z octem i odrobiną cytryny.
Warto również pamiętać, by po jego umyciu przetrzeć go szmatką do sucha. Dzięki temu nie powstaną nowe zacieki. Raz na jakiś czas warto również wyczyścić go za pomocą specjalnych środków do stali nierdzewnej, które dodatkowo przywrócą mu blask.
Zlewozmywaki z granitu i kompozytów
Stają się coraz bardziej popularne, doskonale pasują do eleganckich i nowoczesnych kuchni. Są jednak znacznie droższe od zlewów ze stali. Produkowane są z wypełniaczy mineralnych ok. 70%-80% oraz żywic akrylowych lub poliestrowych 20-30%. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie chemikaliów oraz wysokie temperatury. Łatwo je również utrzymać w czystości. Jednak są bardzo wrażliwe na działanie garbników i kwasów, dlatego warto regularnie je przemywać wodą po każdym zmywaniu. Raz na jakiś czas można taki zlew również zaimpregnować za pomocą specjalnego preparatu do granitu lub olejem spożywczym np. rzepakowym, dzięki temu będzie on bardziej odporny na zabrudzenia i powstawanie zacieków. Do jego regularnego czyszczenia zastosuj miękkie ściereczki oraz delikatne mleczko do czyszczenia lub mieszaninę wody z sodą i kwaskiem cytrynowym.
Zlewozmywaki z ceramiki
Zlewozmywaki ceramiczne wykonywane są z kamionki szlachetnej. Jest to materiał odporny na działanie bardzo wysokich oraz niskich temperatur, uszkodzenia mechaniczne a także używane w domu środki chemiczne. Dzięki temu jest niezwykle trwały i na długo zachowuje swój estetyczny wygląd.
Dbanie o jego czystość jest dość łatwe ponieważ ze względu na dużą odporność na zabrudzenia jednak na jego gładkiej powierzchni może osadzać się kamień. By tego uniknąć należy regularnie go usuwać. Najlepiej codziennie przetrzeć go szmatką lub gąbką namoczoną płynem do naczyń i spłukać wodą. Należy również pamiętać o przecieraniu go do sucha co zminimalizuje prawdopodobieństwo powstawania kamienia.
Raz jakiś czas warto poddać go dokładnemu czyszczeniu. W ofercie sklepowej są dostępne specjalne środki do mycia tego typu zlewów ale również można do tego celu użyć roztworu wody z octem.
By oczyścić odpływ kanalizacyjny i osunąć np. nieprzyjemne zapach można do tego celu zastosować gorącą wodą z octem i sodą oczyszczoną.
artykuł sponsorowany