Szparagi - zastosowanie w kuchni i czas gotowania

Czym są szparagi - roślina spożywcza i ozdobna

Do niedawna dania ze szparagów nie były w Polsce popularne. Szparagi były drogie i trudno dostępne. Obecnie pojawiają się coraz częściej i stają się coraz bardziej popularne na polskich stołach. Sezon na szparagi przypada wiosną, mniej więcej w maju i trwa bardzo krótko. Dlatego też tylko w tym czasie można cieszyć się potrawami ze świeżych szparagów.

Szparag lekarski jest rośliną z rodziny szparagowatych i pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Co ciekawe, w XX wieku w Polsce był on popularną rośliną ozdobną uprawianą w ogrodach. Szparag jest byliną. W celach kulinarnych zbiera się młode pędy szparagów. Na rynku występują dwie odmiany szparagów: białe i zielone. Pochodzą od tej samej rośliny, lecz są inaczej uprawiane. Białe szparagi uprawia się pod kopczykiem ziemi. W normalnych warunkach szparag wyrasta do 2 metrów wysokości i tworzy pierzaste gałązki, kiedyś zwane asparagusem i chętnie dodawane do bukietów jako dekoracja. Obecnie ozdobna uprawa asparagusa zupełnie wyszła z mody i produkuje się raczej szparagi do celów kulinarnych. Szparagi można uprawiać w ogródkach przydomowych, chociaż nie jest to łatwe.

Dania ze szparagami

Najsmaczniejsze są świeże szparagi dostępne tylko przez krótki sezon wiosenny. Zaś przez cały rok możemy kupić szparagi mrożone lub w słoikach. Szparagi jadane były już w Starożytnym Rzymie i były ulubioną potrawą cesarza Augusta. Obecnie królują one w kuchni niemieckiej.

Klasycznym daniem kuchni niemieckiej są szparagi jako osobne danie, polane sosem beszamelowym lub polane stopionym masłem i posypane koperkiem i tartym parmezanem. Szparagi mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Mogą służyć jako jarzyna do obiadu. Pasują zarówno do mięsa, jak i ryb czy dań wegetariańskich. Sprawdzą się jako przekąska, danie na imprezę, farsz do naleśników, dodatek do zupy czy do kanapek. Szparagi kojarzą się z daniem wykwintnym, dlatego też świetnie pasują do dań imprezowych. Najprostszą przekąskę imprezową można zrobić przez owinięcie szparaga plastrem wędliny.

Jak większość warzyw szparagi są bardzo zdrowe. Zawierają cenne antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki i oczyszczają organizm. Zawartość beta-karotenu sprawia, że dobrze działają na oczy. Mają również działanie moczopędne i poprawiają pracę nerek. Zawierają witaminy K, C, E, kwas foliowy, jak również potas, magnez i fosfor.

Jak długo gotować szparagi zielone i białe

Szparagi - ile minut należy je gotować w wodzie

Szparagi uchodzą na najsmaczniejsze warzywo na świecie. Aby jednak w pełni cieszyć się ich smakiem należy je prawidłowo ugotować. Dlatego warto wiedzieć jak długo gotować szparagi. Szparagi można ugotować w wodzie lub upiec. Zielone szparagi można jeść na surowo, zaś białe należy ugotować lub upiec.

Najlepszym sposobem gotowania szparagów w wodzie jest specjalny wysoki garnek do szparagów. Szparagi gotujemy pionowo w wiązce. Należy je zalać wodą tak, aby ich główki wystawały. Ważne jest, aby nie zalewać szparagów zimną wodą. Wkładamy je do wrzątku.

Jak przygotować szparagi do gotowania? Szparagi zielone nie wymagają obierania. Wystarczy tylko usunąć zdrewniałą końcówkę. Najlepiej po prostu przełamać łodyżkę, która odłamie się dokładnie w miejscu, gdzie zaczyna się zdrewniała, niejadalna część. Natomiast białe szparagi musimy obrać ze skórki. Odcinamy zdrewniałą część, a same szparagi obieramy ze skóry ostrym nożykiem lub obieraczką do warzyw. Ważne jest, aby dobierać je do główki do dołu. Samej główki szparagów nie trzeba obierać ze skórki.

Ile czasu gotujemy szparagi? Czas gotowania szparagów jest ważny, gdyż prawidłowo ugotowane szparagi są najsmaczniejsze. Warzywo wkładamy pionowo i zalewamy wodą. Dodajemy łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru oraz trochę masła. Te dodatki sprawiają, że po ugotowaniu szparagi nie są gorzkie. Następnie gotujemy szparagi zielone przez 3 - 4 minuty, zaś szparagi białe przez 7 minut.

Zagadnienie ile minut gotować szparagi zależy nie tylko od ich rodzaju, lecz także od ich grubości. Grube szparagi gotujemy dłużej, zielone około 8-10 minut, zaś białe około 12-15 minut. Czas gotowania zależy też do twoich upodobań. Jeśli lubisz szparagi al dente należy je gotować odpowiednio krócej.

Szparagi możemy ugotować również na parze. Czas gotowania wynosi mniej więcej 10 minut. Należy dostosować czas gotowania do grubości szparagów i naszych upodobań.

Jak i ile czasu pieczemy lub smażymy szparagi

Szparagi można również upiec, a najlepiej nadają się do tego zielone szparagi. Warzywo przygotowujemy przez umycie i odcięcie końcówek. Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym. Szparagi należy posypać solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami, a następnie polać oliwą z oliwek.

Czas pieczenia szparagów zależy od ich grubości. Piekarnik należy nastawić na temperaturę 200 stopni i piec około 10-15 minut.

Jedny z szybszych sposobów przyrządzania szparagów jest smażenie. Sposób ten nie jest zdrowy, lecz bardzo szybki, dlatego też można szybko zrobić pyszną potrawę śniadaniową lub przekąskę dla niespodziewanych gości. Szparagi zielone obsmażamy na patelni przez 3 minuty. Możemy je owinąć plastrem boczku lub szynki lub podać na jajkach sadzonych. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić jajecznicę krok po kroku - 5 prostych przepisów na smaczną jajecznicę.

ikona podziel się Przekaż dalej