Jak dobrać dachówkę do konstrukcji dachu?
Pokrycie dachu to bardzo ważny element konstrukcyjny domu, który jednocześnie wyraźnie wpływa na jego estetykę. Ogromne znaczenie ma tutaj rozmiar i kształt więźby. Ważne jest odpowiednie dopasowanie dachówek do typu dachu, jaki będzie pokrywany.
Jakie dachówki wybrać?
Obecnie do wyboru są tradycyjne dachówki ceramiczne i dachówki cementowe. Dachówki ceramiczne wypalane z naturalnych materiałów gwarantują wysoką trwałość i piękny wygląd przez wiele lat. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych – tutaj można zapoznać się z parametrami technicznymi: https://www.wienerberger.pl/produkty/dachowki-ceramiczne-i-akcesoria-koramic/dachowki-ceramiczne-koramic.html. Mają niską nasiąkliwość, którą dodatkowo wspierają powłoki: glazura lub angoba. Dzięki temu można również nadać im dowolny kolor i piękny połysk. Dachówki cementowe są równie popularne, ale do wyboru jest w tym przypadku mniej form i kolorów.
Wybór dachówki a kształt dachu
Dachówką pokrywa się wyłącznie dachy spadziste. Dlatego pierwszym kryterium wyboru będzie kąt nachylenia połaci. Przyjęło się, że minimalny kąt nachylenia dachu, na którym można ułożyć dachówkę to 10°. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ są rodzaje dachówek, które można kłaść wyłącznie na dachach o większym kącie nachylenia. Dachówki płaskie kładzie się na dachach nachylonych pod kątem 22°‒25°. Natomiast karpiówkę kładzie się na dachach o nachyleniu mniejszym niż 30°.
Jaki rozmiar dachówki wybrać?
Duże dachówki będą dobrym rozwiązaniem, gdy mamy prosty, jednospadowy lub dwuspadowy dach bez dodatkowych krzywizn, lukarn i grzbietów. Będzie taniej, a dekarze wykonają pracę szybciej, należy jednak pamiętać o symetrycznym ułożeniu każdej warstwy. Na dużej powierzchni widoczne będą nawet niewielkie przesunięcia.
Małe dachówki sprawdzą się na dachu z elementami łukowymi ‒ wolim oczkiem czy inną łagodną krzywizną. Skomplikowana więźba to spory wydatek, dlatego warto wybrać małe dachówki, aby strat materiału było jak najmniej. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się karpiówka lub płaska dachówka mniejszych rozmiarów, np. dachówka ceramiczna Koramic. Dach składający się z kilku płaszczyzn o różnej wielkości, które przylegają do siebie pod różnymi kątami, również najlepiej pokryć małą dachówką.
Dachówka musi pasować
Kolor i kształt dachówki mają podkreślać styl architektoniczny budynku. Połać dachu to duża powierzchnia, która najbardziej rzuca się w oczy. Za pomocą dachówki o konkretnym kształcie można optycznie uatrakcyjnić bryłę domu, zatem warto dobrze przemyśleć wybór jej kształtu.
- Karpiówka ‒ elementy układa się obok siebie, bez zakładki na bokach. To niewielka i piękna dachówka, która doskonale prezentuje się na dachach o skomplikowanej więźbie.
- Dachówka płaska zakładkowa ‒ pokrywa się nią duże połacie. Nie oznacza to, że takie pokrycie będzie jednostajne i nudne. Można układać ją również naprzemiennie, ale trzeba pamiętać o zachowaniu idealnej symetrii.
- Dachówka falista zakładkowa ‒ to najstarsze znane wzory (renesansowa, romańska i holenderska ‒ esówka). Dachówki faliste tworzą piękną strukturę, a odbijające się od niej światło tworzy efektowną grę światła i cienia.
artykuł zewnętrzny