Farba do wnętrza – na co się zdecydować?

Farba to nie tylko kolor, ale też określone właściwości. Różne rodzaje farb (znajdziesz je na https://allemen.com/) dają także inne wykończenie, na przykład: satynowe, matowe czy błyszczące. Na rynku dostępne są również dekoracyjne farby z drobinkami brokatu, a także farby strukturalne. Ponadto produkowane obecnie farby są wzbogacane na przykład o składniki antyalergiczne czy antygrzybiczne.

Do najchętniej wybieranych farb należą:

  • Farby akrylowe – są to farby, które dają satynowe wykończenie. Pomalowane taką farbą ściany są trwałe i wodoodporne. W związku z tym świetnie sprawdzają się do łazienek i kuchni.

  • Farby lateksowe – są to bardzo odporne, a zarazem elastyczne farby emulsyjne akrylowe o wysokim stopniu krycia. Ściany można czyścić i szorować, bez obaw o zniszczenie. Ponadto farba lateksowa jest łatwa do nakładania, ponieważ nie chlapie. Zapewnia także odpowiednią przepuszczalność powietrza.

  • Farby silikonowe – jest to odporna i kryjąca farba, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest wybierana najczęściej do malowania elewacji.

  • Farby ceramiczne – skład farby ceramicznej sprawia, że nie przyciąga ona kurzu i bakterii. Nadaje się więc idealnie dla alergików oraz małych dzieci. W przypadku tych drugich znaczenie ma także inna właściwość farby, a mianowicie odporność na szorowanie. Farba ceramiczna świetnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych.

  • Farby kredowe – farby kredowe mają charakter dekoracyjny, ale i praktyczny. Pokryte nią ściany zamieniają się bowiem w tablice, po których można pisać kredą. Najczęściej dają matowe wykończenie i mają chropowatą strukturę. Sprawdzają się w pokoju dziecięcym, ale także w kuchni czy przedpokoju.

  • Farby winylowe – farba jest bardzo trwała i łatwo się ją rozprowadza. Może być stosowana na otynkowanych ścianach, ale pomalujesz nią również drewniane elementy czy ścianę z karton-gipsu.

  • Farby wodne – są to farby, używane najczęściej w celach dekoracyjnych (na przykład do malowania wzorów na ścianach).

Farbę należy dobierać do konkretnego pomieszczenia (inna sprawdzi się w łazience, a inna w sypialni czy pokoju dziecięcym). Należy wziąć pod uwagę również kolor oraz wykończenie, jakie cię interesuje.

Jak dobrać kolor farby do wnętrza?

Producenci mają obecnie do zaoferowania całą paletę barw. Nic dziwnego, że czasami trudno się zdecydować. Doskonałą bazą może być oczywiście klasyczna biała farba. Do takich bazowych kolorów zaliczają się również: kremowy, szary, beżowy. Nie da się ukryć, że takie neutralne barwy dają wiele możliwości. Można wówczas zaszaleć z innymi elementami aranżacji i deseniami na tkaninach.

Nie warto jednak obawiać się kolorów. Umiejętnie skomponowana aranżacja będzie świetnie harmonizować z kolorową ścianą. Do popularnych w ostatnim czasie kolorów należą: głęboka butelkowa zieleń, kolor morski, szafirowy czy rubinowy. Takie barwy świetnie wyglądają, zdobiąc tylko jedną ze ścian pomieszczenia. Nie przytłoczą wówczas wnętrza, a jednocześnie nadadzą mu nietuzinkowego charakteru. Dobrym rozwiązaniem jest także lamperia i umieszczenie intensywnego koloru w dolnej części ściany.

Jasne kolory optycznie powiększą i rozświetlą niewielkie pomieszczenia. Ciemniejsze barwy sprawdzą się zaś na przykład w sypialni, gdzie wprowadzą intymny klimat. W przypadku pokoju dziecięcego warto pozostawić decyzyjność dziecku i pozwolić mu wybrać ulubiony kolor.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej