Jak dobrać materac do wzrostu?
Aranżacja sypialni stanowi spore wyzwanie, ponieważ musimy zgrać ze sobą poszczególne elementy wyposażenia i znaleźć wygodny materac do spania. Jeśli wybierzemy przypadkowy, z czasem możemy zacząć uskarżać się na zmęczenie, ból mięśni po przebudzeniu i narastający dyskomfort. Ponadto niewłaściwie dopasowany zwiększa ryzyko rozwoju bezsenności. W sklepach znajdziesz materace do spania, które różnią się wypełnieniem, długością, szerokością i stopniem twardości. Choć ilość istotnych parametrów niekiedy przyprawia o zawrót głowy, to po lekturze tego artykułu z łatwością wybierzesz prawidłowy. Podpowiadamy, jak dopasować materac do wzrostu.
Dlaczego twardość materaca jest tak ważna?
Kupując nowy materac, uwzględnij swoją masę ciała. To, ile ważysz, przekłada się na twardość materaca. Drobne osoby mogą pozwolić sobie na miękką powierzchnię. U większości z nas sprawdza się średnio twardy materac. Osoby, które mają większą masę ciała, powinny zaś zwrócić uwagę na twardy.
Właściwie dobrana twardość materaca zapewnia odpowiednie oparcie dla naszych naturalnych krzywizn anatomicznych. Np. kobieta ważąca 45 kg najlepiej wyśpi się na miękkim, ponieważ jego włókna będą podtrzymywać jej kręgosłup w optymalnym położeniu. Odciążą tym samym napięte mięśnie i pozwolą im przejść w stan relaksacji. Gdy drobna kobieta położy się na twardym materacu, ten nie dopasuje się do jej pleców. Aby leżeć prosto, będzie musiała napiąć mięśnie. Obniży to jakość jej nocnego wypoczynku i przełoży się na częstą zmianę pozycji leżącej.
Z kolei osoba, która waży nieco więcej, zapadnie się w miękkim materacu. Nieco twardszy zaś zapewni jej optymalne dopasowanie do naturalnych krzywizn anatomicznych. Okaże się tym samym sporym odciążeniem dla mięśni kręgosłupa.
W przypadku trudności w wyborze materaca warto skorzystać z wiedzy specjalistów od zdrowego snu ze sklepu expertsnu.pl
Wyróżniamy 4 główne stopnie twardości:
-
H1 – materac miękki, dla osób, które ważą poniżej 60 kg,
-
H2 – materac średnio twardy dla osób, których masa ciała mieści się w przedziale 60-80 kg,
-
H3 – materac twardy, który zda egzamin przy masie ciała 80-100 kg,
-
H4 – materac bardzo twardy dla osób ważących powyżej 100 kg.
Materac o źle dobranej twardości nierzadko przyczynia się do rozwoju chorób kręgosłupa. Sprzyja też utrwalaniu wad postawy i dolegliwościom bólowym po przebudzeniu. Poza tym zbyt miękki materac okaże się nietrwały, gdyż w krótkim czasie ulegnie odkształceniu mechanicznemu. Jeśli masz większą masę ciała, zwróć uwagę na komponenty o zwiększonej wytrzymałości, w tym pianki HR o zwiększonej gęstości.
Jak dobrać materac do wzrostu?
Dużą popularnością cieszą się materace do spania o długości 200 cm, która uchodzi za standardowe rozwiązanie. Wielu osobom wspomniane elementy wyposażenia sypialni gwarantują zdrowy i spokojny sen. Niestety, nie u wszystkich zdają egzamin. Kolejne pokolenia są wyższe od swoich rodziców. Oznacza to, że dziś nie brakuje osób, których wzrost przekracza 180 cm. Tymczasem zaleca się, aby materac miał długość o co najmniej 20-30 cm przewyższającą nasz wzrost. Na szczęście producenci zwracają uwagę na komfort swoich klientów. Dziś w sklepach coraz częściej można kupić materac o długości 210 cm, 220 cm, a nawet 240 cm. Zapobiega on zsuwaniu się kończyn na podłogę podczas snu.
Jak dobrać materac do wzrostu, gdy partnerzy dość znacznie się nim różnią i pragną korzystać z łóżka podwójnego? Należy skupić się na dopasowaniu tego elementu wyposażenia sypialni do wyższej z osób. Do jej wzrostu dodaje się 20-30 cm i uzyskuje optymalną długość.
Jak wzrost przekłada się na twardość materaca?
Wzrost przekłada się również na rozkład ciężaru ciała, co należy uwzględnić przy doborze twardości materaca. Jeśli ważymy 60 kg, możemy rozważyć H1 i H2. Dwie osoby o tej samej masie ciała potrzebują zupełnie innej twardości. Kobieta, która liczy 180 cm i waży 60 kg, powinna rozważyć miękki materac. Z kolei osoba, która liczy 168 cm przy 60 kg, lepiej wyśpi się na średnio twardym.
Istnieją materace do spania o kilku strefach twardości. Każda z nich została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać optymalne oparcie poszczególnym częściom ciała. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się u osób o przeciętnym wzroście. Nie zdają zaś egzaminu w przypadku, gdy jesteśmy niscy czy wysocy.
Jak dobrać materac do łóżka podwójnego dla pary różniącej się masą ciała?
Materace do spania do łóżek podwójnych nierzadko nastręczają nam sporych trudności. Zdarza się bowiem, że partnerzy dość znacznie różnią się masą ciała i wzrostem. Drobna kobieta np. potrzebuje miękkiego materaca, a jej dobrze zbudowany mąż średnio twardego lub twardego. Jak pogodzić ze sobą sprzeczne potrzeby i dobrze się wyspać? Istnieją 2 sprawdzone rozwiązania. Możecie kupić dwa materace o tych samych wymiarach i wysokości, które różnią się twardością. Np. zamiast jednego materaca 160x200 cm, inwestujecie w dwa 80x200 cm.
Niekiedy też dobiera się materac, który dobrze podtrzymuje naturalne krzywizny anatomiczne lżejszej osoby w wierzchnich warstwach. Jednocześnie jego dolne warstwy doskonale podpierają kręgosłup cięższego z partnerów.
Jaka jest optymalna szerokość materaca?
Istotną rolę odgrywa również szerokość materaca. Jeśli powierzchnia spania okaże się za wąska, trudno będzie nam swobodnie zmieniać pozycję leżącą. Przy szerszych ramionach czy biodrach kończyny mogą wręcz znaleźć się na krawędzi łóżka. Zaleca się, aby dla jednej osoby zarezerwować co najmniej 80 cm szerokości materaca. Niektórzy potrzebują jej więcej, ponieważ często przekręcają się z boku na bok.
Odpowiedni rozmiar materaca i jego twardość pozwalają cieszyć się zdrowym, nieprzerwanym snem. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego, dokładnie analizując poszczególne parametry.