Kupujesz okap wyspowy? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Odpowiedni rozmiar i dopasowana moc okapu do małej kuchni

Kuchnia z wyspą coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie dość, że świetnie prezentuje się w pomieszczeniu, to w dodatku zwiększa jego funkcjonalność. W tego typu kuchniach koniecznie pojawić się musi okap wyspowy, będący integralną częścią kuchenki. Niezależnie od rodzaju płyty grzewczej okap potrzebny jest do usuwania nadmiaru pary wodnej, a także redukowania zapachów wydobywających się z gotowanych potraw. Kupując odpowiednio dopasowane urządzenie tego typu, można zabezpieczyć meble przed ich zniszczeniem, a także przed wdzieraniem się w nie wilgoci. Dzięki okapowi można również zminimalizować rozwijanie się drobnoustrojów w kuchni, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo i komfort życia wszystkich domowników.

Jako że charakter małej kuchni jest dość specyficzny, a rodzina spędza w niej dużo czasu, okap wyspowy do takiej przestrzeni powinien być możliwie cichy. Zbyt głośny, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu, może bowiem denerwować i przeszkadzać hałasem w codziennych czynnościach lub przerywać odpoczynek. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na odpowiednie wymiary okapu – nie może być mniejszy od płyty grzewczej! Jeśli masz niewielką kuchnię, postaw na okrągły okap wyspowy z pochłanianiem szczelinowym. Przy dużych aneksach kuchennych wielkość okapu raczej nie będzie sprawiać problemu. Zwróć również uwagę na dopasowaną moc okapu. Najważniejsze, aby utrzymywać nim płynność pracy i skutecznie pozbywać się oparów. Optymalna do małej kuchni z wyspą będzie wydajność okapu wyższa niż 350 m3 /h.

Okap wyspowy do szerokiej płyty grzewczej – jak wybrać?

Jeśli jesteś posiadaczem dużego aneksu kuchennego, okap możesz wybrać znacznie prościej. Nie musisz bowiem skupiać się na cichych i małych urządzeniach, a na wydajnych okapach. Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę, to ogólna moc urządzenia – powinna być wyższa od przeciętnej. Właśnie moc decyduje bowiem o tym, czy powietrze zostanie prawidłowo i w całości odprowadzone do układu wentylacyjnego. Okap wyspowy zwykle ma kilkustopniową regulację, dzięki której można dokładnie dopasować prędkość wentylatora.

Pamiętaj również o tym, aby przy wyborze okapu zwrócić uwagę na jego moc maksymalną. To bardzo ważne, bo z pomocą dobrze dobranego urządzenia można prawidłowo wietrzyć pomieszczenie. Jeśli masz kuchnię otwartą na salon lub inny pokój, wybierz jeszcze mocniejszy i bardziej wydajny sprzęt – taki, aby ograniczał rozprzestrzenianie się dymu oraz pary wodnej na mieszkanie (powyżej 700 m3 / h). W przypadku dużej kuchni należy również pamiętać o tym, aby okap wyspowy nie był mniejszy od znajdującej się pod nim płyty grzewczej. Wysokiej jakości okapy wyspowe znajdziesz w tym miejscu: https://www.euro.com.pl/okapy,g!okap-wyspowy.bhtml.

Dobry okap wyspowy? Przydatne wskazówki przed zakupem

Okap z wyciągiem czy pochłaniaczem? Zadbaj o większy komfort w kuchni

W sklepach AGD możesz trafić zarówno na okapy z wyciągiem, jak i pochłaniaczem. Te pierwsze potrafią odprowadzać powietrze do układu wentylacyjnego, a drugie jedynie pochłaniają zanieczyszczenia – przepuszczają je później przez filtr i wypuszczają z powrotem do kuchni. Chcesz wygodnie przyrządzać potrawy? Zadbaj więc o to, aby okap miał wyciąg. Dzięki niemu skutecznie odprowadzana będzie nie tylko para wodna, ale i wszelakie zapachy. Nie będziesz mieć też problemów z wymianą filtrów, jak to bywa w przypadku okapów jedynie pochłaniających zapachy – w takich urządzeniach trzeba wymieniać filtr nawet co kilka tygodni. Najlepiej szukać okapu wyspowego pracującego w kilku trybach, żeby ułatwić sobie pracę w kuchni.

Jeśli cenisz sobie komfort i funkcjonalność, postaw na urządzenie z dotykowym panelem sterowania. Nie jest to standardowe rozwiązanie, zatem warto dobrze się rozejrzeć za takim urządzeniem. Nie dość, że okap będzie wygodniejszy w obsłudze, to w dodatku jest on niezwykle praktyczny i bardzo designerski. Dobrze, gdy okap ma również mocne podświetlenie. Zwróć uwagę zwłaszcza na energooszczędność źródła światła, które będzie najczęściej włączone np. podczas kilkugodzinnego gotowania na kuchence. Warto pamiętać również o tym, że nowoczesny okap powinien mieć kilka trybów pracy i wiele dodatkowych funkcji. Niech będzie to wielostopniowa regulacja mocy wyciągu, czasowe wyłączanie, okres działania czy informowanie o poziomie zanieczyszczenia filtra. Idealnie, jeśli ustawienia będzie można zmieniać z poziomu panelu dotykowego i pilotem, a więc zdalnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając okap wyspowy?

Nie zapominaj o designie urządzenia. Powinien on pasować do pomieszczenia, zatem koniecznie dobierz go do aranżacji wnętrza. Dopasuj go wielkością, ale też kolorem i kształtem do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Pamiętaj również o tym, że:

  • Jeśli lubisz minimalistyczne wnętrza, postaw na okap wyspowy o wąskim kształcie. Możesz też schować go w podwieszanym suficie.
  • Przed zakupem zawsze dokładnie ustal, w którym miejscu ma zostać zamontowany okap. Od niego zależy bowiem model urządzenia
  • Kluczem do wyboru najlepszego okapu jest nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność urządzenia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny