Jak doprać białe skarpetki?

Brudne skarpetki – jak doprać domowymi metodami?

Możesz spróbować doprać je wieloma różnymi sposobami. Najbardziej powszechnym z nich jest dodanie sody oczyszczonej do proszku do prania – oczywiście, możesz ją równie dobrze włożyć prosto do bębna pralki (jednak uprzednio rozpuszczoną w wodzie, maksymalnie 3 łyżeczki!). Jeżeli materiał skarpetek jest bardzo delikatny, wystarczy wyprać je w letniej wodzie, dodając szare mydło i… proszek do pieczenia! Pamiętaj, że im bardziej miękka będzie woda w jakiej będziesz prać odzież, tym bardziej białe będą później ubrania! Nie mieszaj też naturalnych składników z tymi chemicznymi ze sklepowej półki. Kwasów nie można również łączyć z zasadami (jak np. octu z sodą oczyszczoną).

Chcesz wybielić skarpetki? Wystarczy, że dodasz łyżeczkę wody utlenionej do pralki (jedna łyżeczka wody utlenionej na ok. 3 l wody). Dzięki temu nie tylko wybielisz swoje skarpetki, ale i poradzisz sobie z… plamami na nich (np. od krwi czy trawy). Domowe sposoby są bardzo skuteczne, jednak przy ich stosowaniu trzeba oczywiście zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa – czytaj więc zawsze informacje wypisane na opakowaniach każdego środka i uprzednio testuj produkty na… małej powierzchni skarpetek. No chyba, że nie będzie szkoda ich później… wyrzucić! A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat prania ręcznego?

Pranie skarpetek – o czym pamiętać?

Warto wyrobić sobie pewne nawyki, jakie pomogą skutecznie doprać białe skarpetki. W tym celu, nie możesz chociażby mieszać kolorowej bielizny z białą. Przed praniem warto też zabrudzone skarpetki nieco namoczyć. Staraj się prać bieliznę osobno – niestety, ale zgromadzony tam brud może przyczynić się do tego, że mniej odporne białe materiały zrobią się po prostu… szare.

Nie łącz również tkanin, jakie wymagają prania w niskiej temperaturze z tymi materiałami, dla których koniczne jest pranie w temperaturze wysokiej. Staraj się także suszyć białe skarpetki na słońcu oraz na świeżym powietrzu, np. na balkonie czy podwórku przed domem.

W czym prać białe rzeczy?

Wybielanie skarpetek domowymi sposobami

Kolor biały wymaga zazwyczaj o wiele więcej uwagi w praniu, jak tkaniny innej barwy. Oczywiście, zatrzymanie białego koloru skarpetek nie jest niewykonalne! Jak można dokonać tego w domowych warunkach? Otóż, możesz skorzystać z następujących produktów, które pewnie masz gdzieś „pod ręką”:

  • skorupki jajek – wrzuć je do szczelnego woreczka (nie z plastiku!), a następnie włóż do pralki razem z białymi skarpetkami.
  • płyn do naczyń – dolej go do bębna już załadowanego praniem.
  • aspiryna – skrusz przynajmniej 6 sztuk aspiryny i zmieszaj z wodą. Następnie, namaczaj w takiej miksturze brudne skarpetki (ok. pół godziny). Później wypierz całość z użyciem proszku, jakiego codziennie używasz. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, jaki szybko usunie przebarwienia na białych skarpetkach. Sprawdź także ten artykuł o polecanych wybielaczach do tkanin.
  • ocet i cytryna – ocet to jeden z najchętniej wykorzystywanych środków, jeżeli chodzi o usuwanie zabrudzeń z białych materiałów. Dzięki niemu można również zneutralizować wszelkie… nieprzyjemne zapachy! Zastanawiasz się, jak doprać białe skarpetki z jego pomocą? Dodaj wiec ocet i łyżeczkę soku z cytryny do prania – dzięki takiej metodzie, skarpetki będą białe i… pachnące!

Białe skarpetki na sznurze oraz porady, jak doprać białe skarpetki, brudne skarpetki i w czym prać białe rzeczy
Jak doprać białe skarpetki? Oto sprawdzone sposoby na brudne skarpetki

A może by tak… chemiczne środki?

Oczywiście, środki chemiczne pozwolą na wypranie białych skarpetek bardzo dokładnie – są to bowiem specjalne preparaty, jakie skutecznie doczyszczają białe materiały i do nich są przeznaczone. Możesz kupić tradycyjny proszek do prania bądź płyn. Skarpetki ze sztucznych materiałów pierz maksymalnie w 40 st. C (żeby się nie zniszczyły!), z kolei białe skarpety z naturalnej tkaniny powinieneś wyprać w wyższej temperaturze (np. skarpetki z lnu bądź ze 100 % bawełny).

Dzięki środkom chemicznym można usunąć nawet duże zabrudzenia na białych skarpetkach. Staraj się szukać jednak takich preparatów, jakie są odpowiednie również dla alergików i przyjazne dzieciom. Popularne na rynku są chociażby ekologiczne produkty, jak wybielacz tlenowy Sonett. Taki wybielacz nie zawiera aktywatorów wybielających i barwników syntetycznych bądź konserwantów – dzięki temu, wybielanie będzie… w pełni ekologiczne! Za pomocą tego rodzaju produktów możesz wybielić pożółkłe skarpetki, usunąć z nich trudne zabrudzenia i wszelakie przebarwienia, a nawet… usunąć plamy z zabarwionych trwale tkanin!

A więc, jeżeli domowe metody na wybielanie skarpetek nie podziałają, zawsze możesz wybrać się do sklepu w celu odnalezienia odpowiedniego preparatu wybielającego. Sposobów jest wiele – warto przetestować zatem przynajmniej kilka z nich, aby móc w przyszłości skutecznie radzić sobie z przywracaniem białego koloru nie tylko skarpetkom, ale też… innym ciuchom w tym kolorze!

ikona podziel się Przekaż dalej