Co to jest srebro koloidalne

Mieszanina z jonami srebra

Na pewno każdy z nas słyszał coś o srebrze koloidalnym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest jego postać chemiczna. Dlaczego istnieją kontrowersje odnośnie składu preparatów i ich stosowania na różne dolegliwości? Czy to jest to samo co srebro na łańcuszki i pierścionki? Czy przygotowując preparaty, trzeba wiedzieć, jaka jest temperatura topnienia złota i srebra? Niekoniecznie.

Z technicznego punktu widzenia srebro koloidalne jest mieszaniną wody destylowanej i nanocząsteczek srebra. Cząsteczki te nie zmieniają właściwości, po prostu są wymieszane z wodą. W farmacji tego określenia używa się również w stosunku do soli srebra.

Uzyskane metodą elektromagnetyczną srebro koloidalne składa się w 10-25% z cząstek srebra oraz jonów srebra. To właśnie jonami srebra można zwalczać bakterie. Srebro nie jest biologicznie aktywne i nie uszkadza ludzkich komórek. Natomiast jony wiążą się z tzw. grupami sulfhydrylowymi, co hamuje czynności życiowe bakterii gram dodatnich.

Zalety i wady srebra koloidalnego

Będąc bezpieczne dla człowieka i szkodliwe dla bakterii srebro koloidalne doskonale nadaje się do wyrobu preparatów antyseptycznych. Na rynku natkniemy się nie tylko na maść ze srebrem koloidalnym, ale różne inne substancje z jonami srebra.

Jednym z najczęściej stosowanych związków leczniczych jest azotan srebra AgNO3. Można go stosować nie tylko jako miejscowy środek na bakterie. Dzięki swoim właściwościom metal przenika w błony komórkowe bakterii i wirusów, blokując ich potencjał elektryczny. Dlatego łagodzi stany zapalne.

Srebrna terapia może się więc okazać niezwykle skuteczna w wielu przypadkach. Zwłaszcza kiedy stosujemy preparaty zewnętrznie. Istnieją jednak pewne niedomówienia dotyczące terapii srebrem. Dotyczy to głównie zastosowania wewnętrznego. Jony srebra nie są dobrym lekiem do spożywania. Łatwo wchodzą w reakcję, a azotan srebra jest toksyczny. Stosowany w niskim stężeniu pomoże na miejscowe stany zapalne, ale do picia zaleca się srebro niejonowe. Mimo to nawet z tym rodzajem srebra trzeba zachować ostrożność. Zbyt duże nagromadzenie tego metalu w organizmie może bowiem wywołać chorobę zwaną argerią.

Na co stosować maść ze srebrem?

Rany i odleżyny

Maść ze srebrem to lek, który można dostać bez recepty w aptece. Jest alternatywą dla maści i kremów z antybiotykami. Dlatego coraz chętniej stosuje się go jako środek na rany, oparzenia czy odleżyny. Nie tylko pomaga zapobiec zakażeniom i stanom zapalnym. Wspomaga też gojenie ran. Dzięki zawartości srebra koloidalnego uniemożliwia bakteriom szybką adaptację, dlatego dobrze leczy również zakażenia wywołane przez zarazki oporne wobec antybiotyków.

Dodatkowo srebro ma właściwości ściągające i ochronne, co pomaga przyspieszyć powrót uszkodzonych tkanek do zdrowia. Polecana jest szczególnie na trudno gojące się rany, również po oparzeniach i odleżynach. Te ostatnie skuteczniej leczy się silniejszą maścią z sulfataziolem srebrowym. Jednak żeby ją kupić, trzeba uzyskać receptę od lekarza. Maści i preparaty dostępne bez recepty są zwykle mieszaniną innych składników z jonami srebra. Dodatkowymi składnikami mogą być panthenol i alantoina. Wszystkie te substancje razem wspomagają proces gojenia skóry i zapewniają jej ochronę do czasu zasklepienia.

Zamiast maści można zastosować krem lub opatrunki ze srebrem. Srebro koloidalne dostaniemy też w postaci roztworu wodnego.

Trądzik i pielęgnacja cery

Oprócz zastosowania do ciężkich uszkodzeń skóry, takich jak rany czy odleżyny, srebro w kosmetykach pomaga pielęgnować skórę na co dzień. Poleca się je na przykład jako remedium na trądzik. Niekoniecznie używa się w tym celu maści, ponieważ istnieją inne kosmetyki bez recepty, które lepiej nadają się do pielęgnacji twarzy. Można posłużyć się tonikiem lub kremem. Więcej na temat konkretnych produktów mówimy dalej.

Punktowo nałożony krem pod okiem kobiety, fragment kobiecej twarzy z ręcznikiem na głowie i kremem pod okiem, gdzie kupić plasrty ze srebrem koloidalnym, na co stosować maść ze srebrem, srebro koloidalne na trązik i ładną cerę
Jakie są wady i zalety srebra koloidalnego i kto może go używać, w jakich preparatach kosmetycznych występuje srebro koloidalne

Srebro, jak wspomnieliśmy, ma również właściwości ściągające. Dlatego dobrze poradzi sobie nie tylko z trądzikiem, ale z innym niedoskonałościami skóry. Dzięki temu, że nie podrażnia, można go stosować również na skórę wrażliwą. Jednak używanie kremu, toniku i innych preparatów z nanosrebrem zaleca się przede wszystkim na cerę tłustą i trądzikową.

Jeżeli zastanawiacie się, czy srebrna kuracja podziała również na włosy, to macie rację. Srebro dodawane jest do szamponów i odżywek. Poprawia wygląd włosów, ale działa korzystnie również przeciw łupieżowi. Jeżeli pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości jest głównym celem, to zamiast szamponu można nacierać skórę głowy roztworem srebra koloidalnego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co jest dobre na oparzenia.

Preparaty ze srebrem koloidalnym

Popularne produkty

Wśród preparatów zawierających srebro koloidalne i jony srebra trzeba wyróżnić te na receptę i te bez recepty. Wiele z nich dostaniemy w sklepie kosmetycznym. Na co dzień możemy stosować kremy do twarzy, toniki czy szampony. Natomiast profesjonalna maść z dodatkiem srebrnej mieszaniny jest wydawana na receptę. Ten rodzaj maści stosuje się na rany oparzeniowe i odleżyny. Lekarz może ją przepisać również na owrzodzenia spowodowane zaburzonym przepływem krwi.

Zamiast maści na receptę można poprosić o zapisanie kremu. Różnica jest przede wszystkim w konsystencji. Kremu na odleżyny nie należy mylić z kremem na trądzik, również zawierającym srebro koloidalne.

Długo gojące się rany i te zagrożone infekcją można chronić za pomocą opatrunków ze srebrem. Poszczególne produkty mogą dodatkowo mieć strukturę dostosowaną do specyficznego typu ran np. oparzeniowych czy ze zwiększonym wysiękiem. Podsumujmy więc jakie są typowe produkty ze srebrem, które dostaniemy w aptekach i drogeriach:

  • Maść ze srebrem – głównie na rany, odleżyny, owrzodzenia,
  • Opatrunek ze srebrem – na trudno gojące się rany, szczególnie zakażone lub narażone na zakażenie,
  • Krem ze sulfadiazolem srebrowym – przyspiesza gojenie ran i oparzeń,
  • Krem z jonami srebra i innymi składnikami – do pielęgnacji różnych typów skóry,
  • Aerozol – roztwór srebra koloidalnego w aerozolu, do pielęgnacji skóry.

Cena maści i opatrunków ze srebrem nie odbiega od ceny innych produktów tego typu. Jest to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zakażeniem bez nadmiernego odchudzania portfela. A jak wyglądają ceny innych produktów?

Cena preparatów ze srebrem

Większość tego typu preparatów ma cenę niewiele wyższą lub nawet niższą od odpowiedników. Na przykład pojedynczy opatrunek z parafiną to koszt rzędu 3 zł za sztukę. Za opatrunek ze srebrem zapłacimy około 5 zł. Jeżeli chodzi o kosmetyki typu kremy czy toniki, to różnica w cenie bardziej dotyczy marki niż zawartości produktu. Całkiem dobry preparat zawierający ten składnik można dostać za tyle samo co produkt niezawierający srebra. Krem do twarzy kupimy nawet za kilkanaście złotych. Chociaż ceny większości wahają się między 25 a 40. Można znaleźć i luksusowy produkt leczniczy za wyższą cenę.

Kupienie preparatów ze srebrem nie jest poza zasięgiem przeciętnego pacjenta dermatologicznego. To jedna z wielu zalet tego szlachetnego składnika. Nie musimy wydawać dużych kwot ani szukać w specjalnych sklepach, żeby móc skorzystać z jego licznych dobroczynnych właściwości.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Literatura:

  1. Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne: srebro (Ag), złoto (Au) i platyna (Pt) w biologii i medycynie, w: Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XL, 2007, 2, str. 205 – 209
  2. Ibrahim Khansa, Anna R. Schoenbrunner i in., Silver in Wound Care—Friend or Foe?: A Comprehensive Review, opublikowano online 12 sierpnia 2019, doi: 10.1097/GOX.0000000000002390
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny