Soda oczyszczona - zastosowanie w domu i dla zdrowia

Co to jest soda oczyszczona

Prawie każdy ma w domu sodę oczyszczoną. Jest to biały proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, zaś w połączeniu z octem mocno się pieni. Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu (NaHCO), ma szerokie zastosowanie w przemyśle, ale także w domu. Stosuje się ją do domowego leczenia wielu lekkich dolegliwości, jedną z nich jest zapalenie pęcherza moczowego.

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, medycynie i wielu innych. Działa jako spulchniacz, stabilizator czy regulator kwasowości. Stanowi ona podstawowy składnik proszku do pieczenia, zaś w niektórych przepisach wykorzystuje się także samą sodę. Jest ona także składnikiem napojów musujących i gazowanych. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się ją jako składnik regulujący pH do żywności. Sodę stosuje się również w gaśnicach oraz do pochłaniania wilgoci i zmiękczania wody. W produktach żywnościowych oznaczona jest symbolem E500 lub E500(II).

W domu możemy wykorzystać sodę jako środek czystości, do udrażniania zatkanego zlewu, do mycia fug, czy też do niszczenia szkodników. Możemy przy jej użyciu zrobić domowe środki czystości, pastę do zębów itp. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie sody oczyszczonej są kule do kąpieli, które nie tylko pięknie wyglądają i dają efekt ciekawie musującej wody, lecz także wygładzają i oczyszczają skórę.

Domowe sposoby zdrowotne przy użyciu sody oczyszczonej

Soda w domu to nie tylko środek czystości, lecz także sposób na różne problemy zdrowotne. Domowe sposoby naszych babć przynoszą ulgę i wspomagają leczenie. Nasze babcie wiedziały, jak wypuścić gazy z jelit, czy jak złagodzić zaparcia domowymi sposobami. Wiele z tych sposobów wykorzystuje sodę oczyszczoną, która ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i alkalizujące. Ma ona też działanie przeciwobrzękowe i doskonale sprawdza się w okładach na opuchlizny.

Wszyscy znają babciny sposób na niestrawność, na zaparcia i na zgagę, polegający na piciu wody z sodą. Soda na popękane pięty stosowana jest w postaci peelingu, moczenia lub pasty do smarowania. Okłady z sody stosuje się na opuchliznę. Zastosowanie sody jest bardzo szerokie i uważana jest ona za środek bezpieczny. Skutki niepożądane mogą pojawić się tylko w przypadku stosowania wewnętrznego przez długi czas i w dużych dawkach.

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza i układ moczowy

Leczenie i domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego należy do częstych, lekkich dolegliwości. Wywołują go bakterie z gatunku Escherichia coli. Objawy tej choroby polegają na częstym oddawaniu moczu małymi porcjami i parciu na mocz. Częstym objawem jest także pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu. Może pojawić się krwiomocz lub ciemny, mętny mocz. Chory ma złe samopoczucie i często odczuwa bóle brzucha w dole lub bóle w okolicy lędźwiowej. Choroba ta występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wśród dorosłych najczęściej dotyka kobiety.

Zapalenie pęcherza moczowego uważane jest za lekką dolegliwość, której łatwo się pozbyć starymi, babcinymi sposobami lub preparatami z apteki bez recepty. Jak złagodzić zapalenie pęcherza moczowego domowymi sposobami:

  • picie dużo płynów,
  • preparaty bez recepty zawierające furazydynę,
  • ciepłe okłady na brzuch,
  • ciepła kąpiel,
  • nasiadówki w ciepłej wodzie z ziołami, np. rumiankiem,
  • picie soku żurawinowego,
  • picie wody z sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny,
  • picie naparów ze skrzypu polnego lub nawłoci pospolitej.

Osoby cierpiące n zapalenie pęcherza powinny zadbać szczególnie o higienę i powstrzymać się od stosunków seksualnych. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego bez powikłań trwa zwykle około 10 dni. Zdarza się, że u niektórych kobiet choroba nawraca po 2 tygodniach. Jeśli leczenie i domowe sposoby nie pomogły, lub jeśli schorzenie często nawraca, należy udać się do lekarza. Nieleczone zapalenie pęcherza może spowodować, że infekcja obejmie cały układ moczowy. Więcej porad na temat zastosowania sody znajdziesz w tym miejscu.

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza - jak stosować

Soda oczyszczona może być doskonałym domowym sposobem na choroby układu moczowego. Soda neutralizuje kwas w moczu i przyspiesza regenerację układu moczowego. Roztwór sody łagodzi ból i uczucie pieczenia. Soda ma właściwości bakteriobójcze i nie tylko łagodzi objawy infekcji, lecz także zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii na cały układ moczowy.

Sodę oczyszczoną na zapalenie pęcherza moczowego stosujemy w postaci kąpieli z dodatkiem sody lub w postaci wody z sodą do picia. Wodę z sodą pijemy w proporcjach od pół do 2 łyżeczek sody na szklankę wody. Do roztworu możemy dodać sok z cytryny, który wzbogaci go o witaminę C. Taki roztwór warto wypijać codziennie w czasie trwania infekcji. Roztwór nie jest smaczny, lecz działa skutecznie i wspomaga leczenie farmakologiczne. Kąpiele i nasiadówki z dodatkiem sody oczyszczonej łagodzą pieczenie cewki moczowej, poprawiają higienę i dezynfekują.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej