Jak golić miejsce intymne?

Golenie miejsc intymnych

Na samym początku należy wspomnieć, że jest to czynność bardzo delikatna. Dlaczego tak jest? Otóż, golenie krocza często może wywoływać podrażnienia czy liczne skaleczenia przez to, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i delikatna. Nosząc bieliznę, dodatkowo podrażniamy okolice krocza i, tym samym, wywołujemy niekiedy… stan zapalny. Rzecz jasna, zabieg depilacji można przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Co jednak, jeśli na taką „przyjemność” nas zwyczajnie… nie stać? Wówczas przydać się może zwyczajna, tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych, jaką zakupić można w każdym sklepie drogeryjnym. Do tego przydadzą się odpowiednio dobrane kosmetyki, jakie ograniczą chociażby:

 • ranki,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wrastanie włosków,
 • podrażnienia.

Dlaczego włosy łonowe golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety? Otóż, podnosi to samopoczucie oraz… seksualną atrakcyjność! Najczęściej goli się intymne miejsca latem, wychodząc na plażę. Niestety, wówczas w tej okolicy skóra zostaje wystawiana na promienie słoneczne i słoną wodę, co uszkadza ją i dodatkowo podrażnia. Warto więc depilować intymne miejsca tak, aby nie uszkadzać skóry. Ważna jest też dokładna higiena intymnych narządów – bo depilacja, jak już wiesz, powoduje podrażnienia, stany zapalne i liczne otarcia. A to będzie spory problem zwłaszcza u osób, które są… bardzo aktywne fizycznie. Jeśli miewasz problemy intymne, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.

Jak bezpiecznie przeprowadzić golenie krocza?

Aby skutecznie golić intymne miejsca, należy właściwie dobrać do tego odpowiednie… narzędzie. Jak już wspominaliśmy, największym powodzeniem (również ze względu na cenę) cieszy się tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych. Skóra w okolicy łonowej jest podatna na liczne uszkodzenia, więc im więcej ostrzy będzie mieć maszynka, tym mniej ruchów nią wykonasz. Najlepiej więc, podczas zakupów, wybierać maszynki z możliwie jak największą ilością ostrzy.

Ważny jest też fakt, że maszynkę jednorazową używa się… tylko raz! To bardzo istotne zwłaszcza, kiedy chcesz przeprowadzić bezpieczne golenie miejsc intymnych. Niestety, ale po pierwszym użyciu maszynki jej ostrza już nieco się stępią i trzeba będzie je mocniej dociskać wówczas do skóry – a to zapowiada… więcej podrażnień! Nie używaj też do intymnych miejsc identycznej maszynki, jaką goliło się uprzednio nogi lub pachy. Przez to można bowiem przenieść w intymne miejsce liczne… bakterie!

Chcesz zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami? A więc, przed goleniem wypada ją wymoczyć w gorącej wodzie – dzięki temu włoski będą bardziej miękkie i łatwiej się je usunie. Można też przed depilacją skorzystać z peelingu, jaki pozbędzie się martwego naskórka i przyszykuje skórę do zabiegu depilacji. Na tak przygotowane okolice należy nałożyć piankę do golenia albo żel. Nigdy nie gol miejsc intymnych „na sucho”! Wówczas na pewno podrażnisz skórę lub, co gorsza, doprowadzisz do powstania stanu zapalnego.  Pamiętaj o tym, żeby golić pod włos – a nie „z włosem”! Kiedy już skończysz, umyj dane miejsce płynem do higieny intymnej i wmasuj balsam łagodzący, już po wysuszeniu intymnych okolic. Uważaj tylko, by nie miał alkoholu – bo może podrażnić skórę!

Podrażnienia a golenie miejsc intymnych oraz porady, jak golić miejsce intymne, by nie było podrażnień, najlepsze sposoby i środki
Jak golić miejsca intymne krok po kroku? Praktyczny poradnik

Jeżeli chcesz, możesz także skusić się na drogeryjny krem do depilacji, jakim możesz rozpuścić włosy i łatwiej się ich pozbyć. Uważaj tylko, by nie trzymać go na skórze dłużej od czasu, który zaleca producent. Inaczej, na pewno się… poparzysz!

Golenie miejsc intymnych u kobiet i u mężczyzn

Jak golić miejsce intymne u mężczyzn?

Mimo, że skóra mężczyzn jest nieco grubsza od kobiecej, należy zawsze przygotować skórę przed goleniem – czyli zupełnie tak samo, jak kobiety robią to przed depilacją. Jeśli nie usuwałeś włosów dość dawno, będzie trzeba przyciąć je nożyczkami, zanim zaczniesz depilować krocze. Kolejne etapy zostają zupełnie takie same – tzn. takie, jak opisaliśmy powyżej. Należy więc:

 1. Przygotować skórę do depilacji poprzez namoczenie jej w wodzie i ewentualne przeprowadzenie peelingu.
 2. Nałożyć krem albo żel przed depilacją.
 3. Dokładne ogolić okolicę intymną jednorazową maszynką.
 4. Wysuszyć bawełnianym ręcznikiem okolicę krocza i nabalsamować ją nawilżającym kremem.

Golenie krocza kontra podrażnienia

Skóra podrażniona jest po goleniu najczęściej wtedy, kiedy depilacja została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Często wynika to również z faktu, że skorzystaliśmy ze starej i stępionej maszynki. Również golenie pod włos powoduje skaleczenia. Przez podrażnienia często można wywołać w okolicy miejsc intymnych:

 • zaczerwienienie,
 • wysypkę,
 • wrastanie włosków.

Właśnie dlatego bardzo ważne jest, żeby przestrzegać podstawowych zasad depilowania okolic intymnych, a także stosować łagodzące środki pielęgnacyjne (np. żele, balsamy czy specjalne kremy drogeryjne). Włoski zaczęły wrastać? Jedynym ratunkiem może okazać się delikatne wyjęcie ich pęsetą i pilnowanie, by w tych miejscach nie pojawiły się krostki ropne! Również podczas stosowania kremów do depilacji należy zwrócić uwagę, by nie nanieść ich przypadkiem bezpośrednio na intymne narządy! Niestety, ale skóra może wówczas zareagować natychmiast, przez silne związki chemiczne zawarte w produktach.

Co zrobić, kiedy kosmetyk dostanie się do narządu płciowego i pojawi się reakcja np. w formie ostrego pieczenia? Szybko przemyj miejsce letnią wodą! Włoski wrastają aż zanadto uporczywie? Wtedy możesz spróbować zastosować delikatne peelingi złuszczające, aby pozbyć się problemu. A co zrobić, kiedy podczas golenia skaleczysz się np. między pośladkami? Niestety, ale niektóre rany mogą się bardzo ciężko goić. Wówczas niezbędna okaże się… tylko pomoc lekarska!

ikona podziel się Przekaż dalej