Jak hodować kiełki?

Dlaczego warto hodować kiełki w słoiku?

Kiełki lucerny albo rzodkiewki z powodzeniem możesz hodować we własnym domu. Co najlepsze, możesz zasiać kiełki w… słoiku! To bardzo prosta metoda, która posiada naprawdę wiele plusów. Słoik do kiełkowania to patent nawet dla mniej wprawionych osób, które jeszcze nigdy nie hodowały kiełków. Dlaczego jeszcze warto hodować kiełki w słoiku?

 • W ten sposób możesz przygotować niedużą ilość różnych rodzajów kiełków… naraz!
 • Słoik do kiełkowania nie jest drogi tak samo, jak nasionka – a więc, możesz z powodzeniem zacząć hodowlę… od zaraz!
 • Należy niektóre kiełki przepłukiwać częściej, gdyż ich ziarna posiadają sporo śluzu. Niestety, ale to sprzyja rozwijaniu się pleśni i wówczas należy wyrzucać całą zawartość. W przypadku słoiczka, wystarczy wyrzucić… tylko ten zainfekowany z nich!
 • Możesz codziennie albo co kilka dni nastawić sobie kolejne kiełki – w ten sposób, nigdy nie będzie ich brakować!
 • Uprawa w słoiku jest szybka i prosta – a więc, możesz cieszyć się smakiem kiełków w dosłownie kilka dni.
 • Uprawa domowa jest o wiele tańsza niż ciągłe kupowanie gotowych kiełków w sklepie spożywczym.

Jak wyhodować kiełki w słoiku?

Aby zasiać kiełki w ten sposób, należy przygotować sobie niezbędne rzeczy:

 • nasiona na kiełki – możesz je zakupić w sklepie spożywczym bądź w sklepie ogrodniczym. Na samym początku warto będzie postawić na prostsze kiełki do wyhodowania, jak lucerna czy kiełki rzodkiewki albo fasolki mung.
 • słoik – powinien być przeznaczony na taką ilość kiełków, jakie zamierzasz wyhodować.
 • gaza / bandaż + guma recepturka – to idealne zabezpieczenie, by ziarna podczas przepłukiwania… nie uciekły!
 1. Wsyp suche nasionka do słoika – najlepiej jedną małą łyżeczkę nasion na słoik o pojemności ok. 200 ml.
 2. Zalej wodą słoik z ziarnami, najlepiej do połowy. Ziarno zostaw w ten sposób do namoczenia na ok. 10 godzin – w zależności od tego, jak są duże.
 3. Zakryj słoik gazą po tym czasie i zabezpiecz gumką recepturką. Odlej wodę przez gazę, a później dolej świeżej. Przepłucz ziarna i wylej wodę.
 4. Słoik już bez wody ustaw pochyło na innym słoiku czy też kubku – niech reszta wody swobodnie wycieknie. To konieczne, jeżeli na kiełkach nie ma pojawić się… pleśń. Musisz jednak pamiętać o tym, by ziarenka miały stały dopływ powietrza.
 5. Zostaw słoik w półcieniu i przepłukuj ziarna wodą ok. 2 razy dziennie.
 6. Zależnie od tego, jakie kiełki lucerny czy rzodkiewki kupiłeś, powinny być one dobre już po 3 dniach.
Kiełki w słoiku, a także porady, jak hodować kiełki i jak uprawiać kiełki w słoiku, najlepsze rozwiązania i sposoby na kiełki
Jak hodować kiełki w domu? Poradnik praktyczny krok po kroku

Różnego rodzaju kiełki mogą stanowić element diety na cellulit. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o zwalczaniu cellulitu krok po kroku.

Jak uprawiać kiełki? Hodowla domowa krok po kroku

Jak wybrać kiełki do hodowli?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak hodować kiełki innym sposobem, musisz skupić się na wyborze nasion do ich przygotowania. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w kiełki ze sklepu ogrodniczego musisz pamiętać o jednej, ważnej sprawie – bardzo często nasionka te przeznaczone są do siewu. Zatem, będą w większości zawierać różne chemikalia, np. przeciw szkodnikom. Zdecydowanie lepiej będzie więc postawić na uprawę ekologiczną, jaka przygotowywana jest pod kątem kiełkowania nasion w domu. Możesz znaleźć je w sklepach ze zdrową żywnością, ale też w niektórych centrach ogrodniczych. Możesz także kiełkować nasiona ze sklepu spożywczego pod warunkiem, że nie były wcześniej poddawane żadnej obróbce. Warto zwrócić uwagę na kiełki, które można łatwo wyhodować we własnym zakresie:

 • słonecznik,
 • soja,
 • fasola,
 • rzodkiewka,
 • dynia,
 • rzeżucha,
 • lucerna,
 • brokuły,
 • soczewica.

Jeżeli są zdrowe i wolne od zanieczyszczeń (głównie tych chemicznych), możesz pokusić się również o kiełki… zbóż! A takimi są chociażby jęczmień i parzenica.

Hodowla kiełków w domu – ważne zasady

Istnieje kilka bardzo ważnych zasad, jakich należy przestrzegać podczas hodowania kiełków w domu. Pamiętaj więc o tym, że:

 1. Powinieneś używać do hodowli nasion przeznaczonych wyłącznie do kiełkowania – tak, jak wspominaliśmy już wyżej, nie każde nasiona się bowiem do tego nadają!
 2. Przestrzegaj mocno zasad higieny! Dlaczego? Otóż, mokre środowisko będzie sprzyjało rozwijaniu się w kiełkach pleśni – a przecież w ich hodowaniu nie o to chodzi, żeby zaraz trzeba było… pozbyć się całej uprawy!
 3. Czyść słoiki czy inne pojemniki po kiełkach bardzo starannie – jeszcze przed tym, zanim zaczniesz hodować w nich kolejne nasiona.
 4. Zanim użyjesz nasion do kiełkowania, nie zapomnij ich dokładnie… przepłukać!
 5. Przed rozpoczęciem hodowli, koniecznie namocz nasiona wybranych warzyw co najmniej kilka godzin w świeżej wodzie.
 6. Postaraj się zaglądać do swojej hodowli kiełków przynajmniej 2 razy dziennie. Jeżeli będą wymagały podlania… zrób to od razu!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny