Czyszczenie eko skóry

Czym czyścić ekoskórę?

Pielęgnacja ekoskóry wcale nie jest ciężka i skomplikowana. Jest to bowiem materiał, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, elastycznością, wodoodpornością oraz nie ma tendencji do chłonięcia zapachów czy skupiania na sobie kurzu. Jeśli zastanawia cię, jak czyścić przebarwienia czy zabrudzenia na ekoskórze, zapamiętaj – materiał ten wprost genialnie reaguje na domowe sposoby czyszczenia! Najczęściej wystarczy przetarcie go delikatną ściereczką, zamoczoną w ciepłej wodzie. Następnie ekoskórę suszy się i wyciera do sucha papierowym ręczniczkiem. Proste, prawda?

Woda z mydłem

Wszystkie niezbyt uporczywe plamy usuniesz za pomocą ciepłej wody i szarego mydła. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by mocno wyciskać bawełnianą ściereczkę przed czyszczeniem, a po ukończeniu pracy wycierać powierzchnię do sucha. Czyszczenie eko skóry musisz rozpocząć jednak od naniesienia odrobiny takiej mieszanki w słabo widoczne miejsce – nabierzesz pewności, że skóra się nie przesuszy.

Czym konserwować skórę po takim „zabiegu”? Otóż najlepiej zrobić to za pomocą wtarcia w nią odrobiny kremu typu Nivea i wypolerować na koniec np. nylonową rajstopą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o renowacji butów krok po kroku?

Czym czyścić ekoskórę, gdy pojawiła się pleśń?

Czyszczenie eko skóry w przypadku wtargnięcia pleśni jest już nieco trudniejsze – choć nadal nieskomplikowane. Wystarczy usunąć ją szmatką zamoczoną w terpentynie. Jeżeli pleśń „siedzi” jednak nieco głębiej, przetrzyj daną powierzchnię papierem szklistym, a następnie przemyj wodą z dodatkiem amoniaku – musi być to proporcja 1 łyżeczka od herbaty na 1 szklankę wody. Dlaczego? Zbyt duża dawka amoniaku może spowodować niechciane przebarwienia! Po wykonaniu tych czynności wysusz dane miejsce, natrzyj pastą i wypoleruj.

Czyszczenie ecoskóry z pleśni krok po kroku, a także porady dotyczące mycia ekoskóry detergentami i preparatami do pielęgnacji
Ecoskóra z pleśnią - czyszczenie ekoskóry domowymi sposobami

Na eko-skórze pojawiły się głębokie zadrapania? Możesz zakamuflować je pisakiem w odpowiednio dobranym kolorze!

Konserwacja skóry ekologicznej

Czym konserwować ekoskórę?

Jak pielęgnować produkty z ekoskóry? Skoro wiesz już, jak czyścić ją domowymi sposobami, przejdźmy do konserwacji. Pielęgnacja eko skóry jest bardzo ważna, jeżeli chcesz zachować jej właściwości i blask. Nie powinieneś jednak przeprowadzać jej częściej, jak co dwa tygodnie. Ważna jest zatem systematyczność – zaniedbanie ekoskóry może przeszkodzić w późniejszej regeneracji. Żeby poprawnie konserwować materiał, należy również uważać na to, czym wcześniej go wyczyściliśmy. Unikaj więc kontaktu eko skóry z kolorowymi tkaninami – może to zwiększyć ryzyko zabarwienia się jej na… stałe! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł na temat czyszczenia butów z nubuku.

Konserwacja eko skóry

Najprostszy sposób to wcieranie niewielkiej ilości kremu natłuszczającego w powierzchnię wyczyszczonej eko-skóry, jak wspomniany krem Nivea (lub np. Dove) i polerowanie jej aż do momentu uzyskania pożądanego blasku. Jest to najprostszy domowy sposób pielęgnacji ekoskóry. Konserwacja skóry ekologicznej z użyciem kremu to strzał w dziesiątkę!

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Czym konserwować ekoskórę poza tą metodą? Oczywiście, możesz zainwestować w jakiś specjalistyczny środek (np. Leather, ok. 30 zł), jeżeli czyszczenie eko skóry nie wychodzi Tobie domowymi sposobami. Musisz jednak pamiętać o tym, by środek taki był atestowany. Nie używaj do czyszczenia szczotek bądź gąbek twardych, a także szorstkich w dotyku ściereczek! Najważniejsza rzecz przy konserwacji to jednak usuwanie zabrudzeń… na bieżąco.

Uwaga!

Pod żadnym pozorem, nie używaj do czyszczenia tego typu skóry detergentów, które mają w składzie naftę, alkohol lub inne środki żrące! Nie stosuj też wybielaczy, zmywaczy do paznokci czy rozpuszczalników (typu „do naklejek”). Nie możesz także używać preparatów woskujących, jeżeli chcesz zakonserwować eko skórę. Gdy zdecydujesz się bowiem na użycie któregoś z powyżej wymienionych preparatów, na skórzanej powierzchni na pewno pojawią się nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia, liczne przetarcia oraz… pęknięcia!

ikona podziel się Przekaż dalej