Jak czyścić mosiądz?

Czym wyczyścić mosiężny żyrandol?

Jak czyścić mosiądz? Wystarczy zrobić dla niego specjalną… maskę! Do jej wykonania potrzebujesz 2/3 szklanki mąki jęczmiennej, 2/3 szklanki białego octu, miskę, drewnianą łyżkę i pół szklanki soli. Wymieszaj mąkę z octem w misce, później dosyp do niej soli. Mieszaj składniki do momentu uzyskania jednolitej masy – konsystencja musi być gęsta! Nałóż na żyrandol masę za pomocą drewnianej łyżki – możesz wcześniej ściągnąć lampę, o ile nie sprawi to większego problemu. Zostaw przedmiot „oblepiony” maską na całą noc. Rano przepłucz żyrandol czystą wodą, wysusz i wypoleruj go delikatną ściereczką. Czy wiesz już zatem, czym wyczyścić mosiężny żyrandol najlepiej?

Pielęgnacja mosiądzu sodą oczyszczoną

Potrzebujesz 70gr sody oczyszczonej, 1l gorącej wody, 20 cm aluminiowej folii oraz rękawiczki z lateksu. Sodę rozpuszczasz w gorącej wodzie, wykładasz naczynie folią aluminiową i wkładasz do środka mosiężny przedmiot. Zalewasz go następnie przygotowanym roztworem i pozwalasz mosiądzowi na „kąpiel”. Na końcu wystarczy przepłukać przedmiot pod letnią wodą. Pamiętaj, aby w trakcie czyszczenia sodą oczyszczoną wentylować pomieszczenie. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu mosiądzu krok po kroku.

Czym czyścić mosiądz?

Czyszczenie mosiądzu octem

Jak czyścić mosiądz octem? Ocet jest kwasem o nieco ostrym zapachu, więc warto na czas czyszczenia otworzyć okno. Łącząc sodę z octem uzyskasz doskonałą pastę, której nałożenie na wyroby z mosiądzu będzie idealne na usuwanie patyny. Wystarczy chwila, by wyczyścić octem wszystkie warstwy zebranego na przedmiocie brudu. Aby czyszczenie mosiądzu octem było skuteczne, zbierz zanieczyszczenia miękką szczotką np. do zębów i przetrzyj pozostałość bawełnianą szmatką.

Mosiężne elementy przy kominku oraz porady, jak czyścić mosiądz i najlepsze środki do czyszczenia mosiądzu oraz domowe sposoby
Jak i czym czyścić mosiądz? Sprawdzone sposoby i najbardziej skuteczne preparaty

Jak czyścić mosiądz sokiem z cytryny?

Wykazuje on działanie podobne do octu, ponieważ również jest kwasem. Czyszczenie wyrobów z mosiądzu i usuwanie patyny z tych przedmiotów będzie z jego pomocą skuteczne, ale też nieco łagodniejsze. Wystarczy nałożyć sok z cytryny z solą na mosiężny przedmiot i przetrzeć go delikatną ściereczką. Pamiętaj, że sok z cytryny poradzi sobie tylko przy nawarstwionym brudzie na zewnątrz czyszczonego przedmiotu. Czym czyścić mosiądz w przypadku głębokich zabrudzeń? Otóż, przydadzą się specjalistyczne środki do czyszczenia mosiądzu. Domowe sposoby mogą bowiem okazać się zbyt mało skuteczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu miedzi?

Najbardziej skuteczne preparaty do czyszczenia miedzi na rynku

Poliboy Messing Kupfer Pflege – mleczko do czyszczenia mosiądzu i miedzi

Jest towysokiej jakości produkt, którym z łatwością usuniesz plamy i zanieczyszczenia z mosiężnych wyrobów, bez konieczności szorowania. Środek składa się ze specjalnej kompozycji olejków i wosków, która pielęgnuje i konserwuje powierzchnie mosiężne – dodatkowo pozostawiając na nich cienką warstwę ochronną. Płyn zawiera w sobie naturalny olejek pomarańczowy o przyjemnym zapachu i właściwości rozpuszczające… tłuszcz.

Cena preparatu to ok. 12 zł.

Perfekt – czysty mosiądz

Środek do usuwania osadów, nalotów bądź śniedzi z przedmiotów mosiężnych. Skutecznie wyczyści przedmioty z mosiądzu takie, jak: świeczniki, klamki, żyrandole. Wystarczy nanieść środek na czyszczoną powierzchnię, pozostawić na 4-5 minut, a na końcu przetrzeć ją szczoteczką (lub miękką gąbką) i spłukać wodą.

Koszt zakupu produktu to ok. 27 zł.

Starwax – miedź, mosiądz, brąz

To preparat gruntownie czyszczący i nabłyszczający przedmioty z miedzi: rondle, tace, karnisze, klamki czy żyrandole i świeczniki. Nie zawiera amoniaku, więc jest bezpieczny dla wyrobów z mosiądzu. Opóźnia on także efekt utlenienia się przedmiotów. Nadaje się również do powierzchni… grawerowanych. Pamiętaj jednak, żeby takie przedmioty czyścić wyłącznie miękką szczoteczką do zębów! Staraj się chronić preparat przed mrozem, aby nie pozbawić go czyszczących i pielęgnacyjnych właściwości.

Cena produktu to ok. 34 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny