Jak wyczyścić złoto?

Czyszczenie złota w domu

Warto na samym początku zaznaczyć, że złoty łańcuszek czy złote kolczyki wymagają zupełnie innego traktowania niż np. złoty pierścionek z cyrkoniami czy innym, doklejonym elementem. Całe szczęście, jest kilka sposobów na skuteczne czyszczenie złota w domu.

Złoty pierścionek z cyrkoniami

Należy pamiętać, żeby nie zanurzać w wodzie złotej biżuterii z dodatkami, jak kamienie czy cyrkonie. Może być to bowiem dla nich wręcz zabójcze! Dlaczego? Otóż, klej szybko się rozpuści, a nasze cyrkonie po prostu się… odczepią. Lepiej więc np. zamoczyć szmatkę w danym roztworze i delikatnie przetrzeć nią złotą ozdobę. Oczywiście, należy pamiętać o odsączaniu nadmiaru wody i wysuszeniu biżuterii „po zabiegu”!

Czyszczenie złota, czyli czym i jak czyścić złoto, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń a także porady dotyczące czyszczenia
Czyszczenie złotej biżuterii krok po kroku - domowe sposoby na czyszczenie złota

Czym czyścić złoto – domowe sposoby

Mydło

W celu zlikwidowania lekkiego nalotu (np. z tłuszczu), wymocz złote kolczyki w wodzie z dodatkiem kilku kropel mydła w płynie.

Kwasek cytrynowy

Jeśli na złocie pojawiła się jakaś zielona plamka, zamocz je w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego – zobaczysz, jak szybko odzyskuje blask nawet stara biżuteria!

Płyn do mycia naczyń

Złoty łańcuszek z łatwością wyczyścisz, kiedy dodasz do letniej wody kilka kropel płynu do mycia naczyń (np. Ludwik) i zrobisz przedmiotom „złotą kąpiel”. Pamiętaj jednak, żeby zawsze po zastosowaniu powyżej opisanych sposobów dokładnie umyć biżuterię pod bieżącą wodą i wysuszyć ją! Jeżeli osad nie będzie chciał zejść, sięgnij po miękką… szczoteczkę do zębów! Sprawdź także artykuł z poradami, czym czyścić srebrną biżuterię.

Soda oczyszczona

Czym czyścić złoto, kiedy pojawiła się na nim rdza? Otóż, sodą oczyszczoną! Wystarczy wyłożyć miseczkę (tylko nie metalową!) folią aluminiową w taki sposób, aby wypełniała ona całe dno. Następnie wlej do środka ok. 200ml gorącej wody, wsyp 2 łyżeczki sody i 2 łyżeczki soli (może być kuchenna). Wymieszaj roztwór i włóż do środka złotą biżuterię. Możesz też w międzyczasie przeczyścić ją szczoteczką do zębów. Na koniec opłucz złoto pod bieżącą, ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. Zobacz, jak wspaniały efekt możesz uzyskać, kiedy czyścisz złoto sodą oczyszczoną!

Polerowanie złota

Warto regularnie konserwować złoto, by zawsze wyglądało doskonale. Najlepiej robić to maksymalnie dwa razy do roku – częstsze polerowanie może bowiem doprowadzić do jego zniszczenia! Jak zrobić to dobrze, krok po kroku?

  1. Napełnij miskę wodą i dodaj trochę sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Wrzuć złoto do środka i zostaw na kilka minut.
  2. Wyszoruj przedmiot miękkim włosiem, bez użycia siły.
  3. Opłucz biżuterię.
  4. Wytrzyj złoto do sucha, najlepiej bawełnianą ściereczką. Unikaj papierowych, gdyż stara biżuteria może zostać nimi porysowana!
  5. Polerowanie złota zakończ przetarciem go ściereczką jubilerską. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu miedzi?

Czym czyścić złoto? Najlepsze preparaty do czyszczenia złota

Diamond Clean, Wenko

Jak wyczyścić złoto, kiedy domowe sposoby nie pomagają? Z pomocą przychodzą specjalistyczne środki! Jednym z nich jest np. Diamond Clean. Wystarczy zanurzyć w płynie złoty przedmiot na około 8 minut i odsączyć go oraz przepłukać pod bieżącą wodą. Osusz go następnie szmatką i… ciesz się efektem!

Cena preparatu to ok. 40 zł.

Avel Cleaner 250 ml

Dzięki niemu wyczyścisz złoto bez użycia rękawiczek! Specyfik nie zawiera środków żrących lub korozyjnych. Za jego pomocą przywrócisz złotym przedmiotom ich naturalny połysk – i to bez konieczności polerowania! Jest to szczególnie polecany środek do czyszczenia monet bądź złotych sztućców.

Koszt zakupu preparatu to ok. 38 zł.

Connoisseurs – płyn do czyszczenia złota

Czym czyścić złoto? Otóż, sprawdzonymi produktami – a takim jest właśnie Connoisseurs! Dzięki niemu, każdy złoty przedmiot zalśni niczym nowy. Substancje zawarte w preparacie są najwyższej jakości, pozwalając szybko i skutecznie wyczyścić zarówno biżuterię, jak i monety. Zależy Ci na lustrzanej powierzchni przedmiotu? Koniecznie wypróbuj ten produkt!

Cena przedmiotu to ok. 24 zł.

Aurum – płyn do czyszczenia złota

Specyfik ten wyczyści, wypoleruje i nabłyszczy Twoją złotą biżuterię! Wystarczy, że zanurzysz ją w płynie lub potrzesz przedmioty zwilżoną w nim ściereczką. Dzięki niemu unikniesz zarysowania złota, gdyż płyn nie zawiera w sobie żadnych środków ściernych. Zastosujesz go wszędzie tam, gdzie nie można używać ścierających preparatów – to znaczy, że za jego pomocą doczyścić zarówno złoty łańcuszek, jak i złoty pierścionek!

Kolejnym plusem produktu jest fakt, iż opóźnia on proces ciemnienia złota. Wystarczy, że potraktujesz je preparatem, dokładnie osuszysz i przetrzesz. Później pozostanie już tylko podziwiać… blask szlachetnego kruszcu!

Koszt zakupu preparatu to ok. 20 zł.

Niezależnie od tego, na jaki sposób czyszczenia złota się zdecydujesz, pamiętaj o zachowaniu delikatności – zbyt silne pocieranie może je bowiem uszkodzić!

ikona podziel się Przekaż dalej