Czym sprać smar – domowe sposoby

Trudne do usunięcia plamy ze smaru na ubraniach dotyczą głównie płci męskiej. Mechanika jest nie tylko ich hobby, lecz także często wiąże się z pracą zawodową wielu mężczyzn. Największy problem ma później pani domu, która często nie do końca wie, jak usunąć smar z odzieży. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na smar.

Metod na usunięcie plam jest całkiem sporo. Jedną z nich jest czyszczenie odzieży płynem do naczyń. Bardzo dobrze sprawdzi się także szare mydło, masło i smalec, benzyna ekstrakcyjna, pasta BHP oraz boraks. Domowe sposoby są sprawdzone przez wiele gospodyń, a opinie na ich temat można znaleźć na forach internetowych.

Wybór sposobu na usunięcie plamy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju tkaniny, na której znajduje się plama. Na przykład nie każdy materiał można potraktować benzyną, a z kolei delikatny roztwór boraksu nie poradzi sobie z plamami na grubszym materiale.

Jak sprać smar na ubraniu?

Usuwanie plam ze smaru

Plamy ze smaru na bawełnianych, a także wełnianych tkaninach najlepiej jest wywabić benzyną ekstrakcyjną. Jak sprać smar tą metodą? Wystarczy, że przyłożymy do plamy kawałek bibuły i będziemy pocierać miejsce zwiniętą szmatką nasączoną w benzynie. Konieczne jest podmienianie bibułek, które chłoną plamę. Gdy plama zblednie, miejsce należy posypać talkiem i pozostawić na kilka godzin.

Po upływie wymaganego czasu proszek można zmyć, używając roztworu amoniaku. Na koniec wystarczy spłukać miejsce plamy wodą i gotowe. Innym sposobem na to, by skutecznie usunąć smar, jest masło. Tłuszcz świetnie poradzi sobie z plamą na ubraniu roboczym. Masło nakłada się na plamę, a po ok. 2 godzinach pierze się odzież w słonej wodzie z dodatkiem wody utlenionej i amoniaku (1l: 1 łyżeczka).

Na uporczywe zabrudzenia świetnie sprawdzi się pasta do mycia rąk oraz płyn do mycia naczyń. Wystarczy nałożyć je na plamę, odczekać chwilę i uprać. Nieco inaczej wygląda usuwanie plam ze smaru z delikatnych ubrań. Powyższe metody są w tym przypadku zbyt mocne. Dlatego by skutecznie pozbyć się smaru, można wykorzystać w tym celu szare mydło. To chyba najstarsza metoda odplamiania. Plamę należy obficie potrzeć mydłem i pozostawić. Po chwili wystarczy spłukać i normalnie wyprać tkaninę. Jeśli interesuje cię ten temat,w tych artykułach znajdziesz więcej porad o praniu.

Czyszczenie jeansu z plam ze smaru jest prostsze niż można się spodziewać. Działa na nie płyn do mycia naczyń, który usuwa tłuste plamy.
Jak i czym sprać plamy ze smaru? Poradnik praktyczny

Czyszczenie jeansu z plam ze smaru

Pobrudzenie ubrania to jedno, jednak co zrobić, gdy na naszych ulubionych jeansach pojawi się plama ze smaru? Pierwsze, co przychodzi to głowy, to panika. Niecodzienność tego typu plam sprawia, że często nie wiemy, jak je wywabić. Wbrew pozorom to bardzo proste. Sprawdźmy więc, jak i czym sprać smar z jeansu.

Niezawodnym sposobem jest produkt, który można znaleźć w każdym domu – to płyn do mycia naczyń. Na poplamione miejsce należy nałożyć sporą warstwę płynu i pozostawić na około 20 minut (jeśli plama jest delikatna, należy pominąć etap czekania). Potem wystarczy już tylko wyprać spodnie w ciepłej wodzie z proszkiem.

Drugim skutecznym sposobem na pozbycie się plamy ze smaru jest użycie pasty do rąk BHP. Proces odplamiania rozpoczyna się od nałożenia grubszej warstwy pasty na plamę. Odzież należy pozostawić w tym stanie na kilka godzin. Od czasu do czasu warto pocierać plamę palcami. Po upływie wymaganego czasu następnie wypierz spodnie, na których nie powinno być śladu po plamie.

Czego unikać, gdy na odzieży pojawią się plamy ze smaru?

Każda plama, nawet ta pozornie prosta do wywabienia, może okazać się nieświadomie przez nas utrwalona. Z tego względu ważne jest, by wystrzegać się pewnych czynności, które jedynie utrudnią nam usunięcie nieestetycznej plamy ze smaru. Jednym z niekorzystnych działań jest prasowanie poplamionej odzieży.

Wysoka temperatura sprawia, że usunięcie plam często staje się niemożliwe. Nie wolno też dopuścić do zaschnięcia plamy, ponieważ to bardzo utrudni nam proces odplamiania. W przypadku bardzo silnych plam często okazuje się, że domowe sposoby są zbyt słabe, by poradzić sobie z zabrudzeniem. Dlatego w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie preparatu chemicznego.

Odplamianie to czynność, która z pewnością nie należy do przyjemności. Niejednokrotnie spędza nam sen z powiek. Ku zdziwieniu trudne plamy ze smaru, które wydawałyby się niemożliwe do usunięcia, można skutecznie wywabić, wykorzystując domowe produkty. Czyszczenie płynem do naczyń, benzyną, masłem czy szarym mydłem, to przecież dziecinnie proste metody. Ich skuteczność często potwierdzana jest przez panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami na forach internetowych.

ikona podziel się Przekaż dalej