Jak umyć piekarnik – sposób na małe zabrudzenia

Jeśli w piekarniku nie zdążył się nagromadzić tłuszcz i brud, sprawa jest uproszczona. Tak naprawdę ścianki i ruszt możesz umyć płynem do mycia naczyń. Świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem. Dobrze wyczyści przednią szybkę – będzie lśniła i wszystko będzie przez nią widoczne. Można także wykorzystać parę wodną. Wystarczy wstawić na ruszt naczynie żaroodporne wypełnione wodą i podgrzać ją do wrzenia. Para wodna osadzi się na ściankach i „rozmiękczy” tłuszcz, będzie go łatwiej usunąć.

Możesz także wykorzystać któryś z domowych sposobów. Dobrze zadziała mieszanka wody i octu w proporcji pół na pół. Jeśli musisz umyć ruszt, zanurz go na kilkanaście minut w takiej mieszaninie. Zaschnięty tłuszcz łatwiej odejdzie w trakcie mycia szorstką stroną gąbki.

Jak wyczyścić piekarnik – mocniejsze zabrudzenia

Lekkie odświeżenie piekarnika z małych zabrudzeń nie jest trudne, gorzej, jeśli tłuszcz nawarstwia się od kilku tygodni. Wtedy trzeba użyć silniejszych środków. Środki czyszczące, dostępne w sklepach najczęściej dobrze się sprawdzają. Są jednak bardzo mocne – mają intensywny zapach i z reguły nie obchodzą się z dłońmi zbyt delikatnie. Trudno także nazwać je ekologicznymi. Pamiętaj, by po ich zastosowaniu bardzo dokładnie umyć cały piekarnik czystą wodą. W końcu sprzęt ma ciągły kontakt z jedzeniem.

Najlepszym sposobem jest zrobienie domowych środków czystości. Czyszczenie piekarnika za pomocą domowych preparatów może być naprawdę bardzo skuteczne, a przy tym znacznie delikatniejsze i o wiele bardziej bezpieczne. Dowiedz się, czym czyścić piekarnik krok po kroku.

Czyszczenie piekarnika sodą to jeden z najprostszych sposobów na wszystkie zabrudzenia, zwłaszcza na przypalony i zaschnięty tłuszcz. Domowe sposoby są bardzo skuteczne.

Czyszczenie piekarnika sodą

Najbardziej popularne domowe sposoby czyszczenia piekarnika opierają swoje receptury na sodzie oczyszczonej. Każda pani domu znajdzie ją w swojej kuchni, a jej właściwości wybielające i oczyszczające nie mają sobie równych. Działa na przypalony tłuszcz i brud, jest bezpieczna dla ścianek i szyby.

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej? Pierwszym krokiem jest papka do czyszczenia. Kilka łyżeczek sody oczyszczonej miesza się z wodą tak, by powstała gęsta, miękka papka. Jest to najlepszy sposób na aktywne usuwanie tłuszczu. Taką papkę oczyszczającą należy nałożyć na zabrudzenia i odczekać kilka do kilkunastu minut. Później zmyj preparat miękką, wilgotną szmatką. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej, jest banalnie prosta.

Polecane akcesoria do czyszczenia - sprawdź promocje!

Czym czyścić piekarnik mocniej zabrudzony?

Czyszczenie piekarnika samą sodą działa, jeśli jednak na ściankach czy rusztach znajdują się zeschnięte i przyklejone resztki jedzenia, będziesz potrzebować czegoś silniejszego. Możesz także zrobić preparat czyszczący, mieszając ze sobą sodę oczyszczoną, nieco wody, trochę octu i gruboziarnistą sól.

Nałożenie takiego preparatu zadziała dla ścian i rusztów jak peeling. Sól, zanim się nie rozpuści, usunie zaschnięte resztki jedzenia, a ocet i soda rozpuszczą stężały tłuszcz. Rozprowadź papkę za pomocą szczoteczki lub szmatki i szoruj, aż nie będziesz czuł pod palcami żadnych zanieczyszczeń. Czyszczenie piekarnika może być jeszcze bardziej efektywne, jeśli domowy preparat zmieszasz z płynem do mycia naczyń. Stworzona piana będzie aktywna i jeszcze lepiej usunie tłuszcz.

Jak zapobiec nagromadzaniu się zabrudzeń?

Trudno oczekiwać, by po każdym użyciu piekarnika mieć czas na czyszczenie rusztów i ścianek. Nie zawsze o tym pamiętamy i fakt, że nie zawsze jest to potrzebne. Warto jednak od czasu do czasu umyć wnętrze piekarnika, by zabrudzenia się nie nagromadzały. Szybkie odświeżenie wnętrza jest o wiele łatwiejsze niż wyczyszczenie starego, przypalonego tłuszczu.

Raz w tygodniu nasącz miękką szmatkę niewielką ilością octu i przejedź po wszystkich rusztach, ściankach i szybie. Nie przejmuj się nieprzyjemnym zapachem octu, bardzo szybko wywietrzeje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny