Czym myć białe trampki i inne obuwie sportowe

Białe trampki lub adidasy można bardzo łatwo wyczyścić domowymi sposobami. Oczywiście są na to także środki, które można kupić w sklepie, ale warto na początek wypróbować inne rozwiązania. Jak wybielić buty? Oczywiście można spróbować doprać białe buty w pralce (najlepiej wkładając uprzednio do specjalnego worka do prania), ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. O ile trampki zazwyczaj nie mają nic przeciwko pobytowi w pralce, o tyle inne obuwie sportowe może się odkształcać czy niszczyć.

Doprać białe buty sportowe możesz spróbować ręcznie. Przyda ci się do tego szare mydło, najlepiej w płynie, które trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie. Mydło w płynie sprawdzi się lepiej, ponieważ nie zostawi śladów na materiale. Buty należy pozbawić sznurówek. Możesz zamoczyć je w wodzie i w misce szorować je szczoteczką, albo po prostu szczoteczką zamoczoną w roztworze mydła dokładnie wyszorować całe buty, zaczynając od części materiałowej, kończąc na gumowej. Użyj do tego szczoteczki do rąk, a w trudniej dostępnych lub bardziej zabrudzonych miejscach – do zębów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o malowaniu butów?

Białe gumowe części butów sportowych także często się brudzą. Do ich wyczyszczenia potrzebujesz sody oczyszczonej. Jak wybielić buty tym sposobem? Potrzebujesz niezawodnej papki z sody oczyszczonej i wody, którą przy pomocy ściereczki możesz wetrzeć w buty. Nie musisz tego spłukiwać, wystaw je na balkon, by dobrze wyschły. Potem pozostanie ci tylko dobrze wytrzepać obuwie z drobinek sody. Niektóre białe buty można także wyprać w pralce.

Białe buty wkładane do pralki
Jak i czym wyczyścić białe buty? Domowe sposoby i profesjonalne środki

Jak wyczyścić białe buty skórzane?

Skórzane buty także można wyczyścić za pomocą szarego mydła. Należy rozprowadzić go w wodzie, którą potem trzeba bardzo delikatnie zwilżyć ściereczkę. Powinna być bardzo miękka, dlatego najlepiej sprawdza się mikrofibra. Dzięki niej na skórze nie powstaną mikrozarysowania. Najpierw należy dokładnie usunąć z butów piasek z zaschniętego błota – drobinki mogą także porysować powierzchnię. Kolejnym krokiem jest przetarcie butów delikatnie zwilżoną ścierką.

Szare mydło dobrze usuwa zabrudzenia, ale nie wysusza skóry, jak inne detergenty myjące. Pamiętaj, żeby nie przemoczyć butów skórzanych. Na większe zabrudzenia możesz nałożyć nieco mydła w płynie bezpośrednio na plamę i wcierać je przez chwilę ściereczką, a potem dokładnie zmyć je niewielką ilością wody. Sprawdź także ten artykuł o praniu butów w pralce.

Czym wyczyścić białe buty – profesjonale środki

Powyższy sposób dobrze się sprawdza, ale w przypadku butów skórzanych, warto wziąć pod uwagę także profesjonalne środki. Buty ze skóry łatwo przemoczyć lub przesuszyć mydłem, a wtedy materiał stanie się podatny na pękanie i łuszczenie się. Dlatego lepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty.

Niemalże każdy sklep obuwniczy ma w swojej ofercie środki do czyszczenia i impregnacji skóry. Większość z nich ma formę kremu lub sprayu, które bardzo łatwo się nakłada. Sieciowe sklepy mają swoje własne preparaty. Nie są one drogie – możesz kupić je za 20-30 zł. W przypadku butów skórzanych pasta to podstawa. Białe buty najlepiej zabezpieczać przezroczystą pastą, ma ona często formę kremu. Powinieneś ją zastosować także po myciu butów domowymi sposobami.

Jak dbać o białe buty?

Od czasu do czasu będziesz musiał intensywniej czyścić białe buty, ale jest kilka sposobów na to, jak dbać o nie, by zawsze były białe i czyste. Najważniejsze jest regularne mycie i czyszczenie. Czym myć je na co dzień? Przede wszystkim zaopatrz się w specjalne ściereczki do czyszczenia białych butów. Są nasączone środkiem usuwającym wszystkie plamy. Dzięki nim szybko poradzisz sobie nawet z przebarwieniami od jeansów.

Nie dopuść także do tego, by długo były mokre. Po zamoczeniu lub wypraniu od razu je wypchaj gazetami. Papier pochłania wilgoć, więc wyschną o wiele szybciej. Nie usuwaj błota na mokro, ale zostaw do przeschnięcia i wtedy strzepnij zaschnięty piasek.

ikona podziel się Przekaż dalej