Jak bolą nerki?

Kłucie w nerce

Nie każde zaburzenie pracy nerek daje objawy bólowe. Może to być skąpomocz, opuchlizny, mdłości. Jeżeli jednak bolą nerki, to sprawa może być naprawdę poważna.

Żeby zlokalizować ból musimy wiedzieć, gdzie znajdują się nerki i jaka jest ich funkcja.

Nerki znajdują się na poziomie okolicy lędźwiowej kręgosłupa, dlatego kłucie w nerce czy tępy ból nerek może być mylony z dolegliwościami kręgosłupa lub jelit. Ponieważ zadaniem tego organu jest filtrowanie substancji toksycznych z organizmu, to ich nieprawidłowa praca może dawać podobne objawy do chorób wątroby i jelit.

Jak bolą nerki? Jak odróżnić ten ból od innych?

Charakterystyczne, że ból nerek pojawiający się w okolicy lędźwiowej promieniuje w poprzek, nie wzdłuż kręgosłupa. Możemy też odczuwać kłucie w nerce po jednej stronie odcinka lędźwiowego. Warto zaobserwować objawy towarzyszące. W przypadku dolegliwości kręgosłupa rzadko występuje stan podgorączkowy czy mdłości. Ból nie jest tak silny.

Charakterystyczne dla kłucia w nerce jest to, że ból jest przeszywający i promieniuje do drugiej nerki lub do pachwiny. Łączy się też najczęściej z innymi objawami dotyczącymi dróg moczowych. Czyli nie będzie się ograniczał do miejsca, gdzie znajdują się nerki. Może to być przede wszystkim ból przy oddawaniu moczu, zaburzenia oddawania moczu, a nawet krwiomocz.

Tępy ból w okolicy lędźwiowej

Zwykle tępy ból w okolicy lędźwiowej traktujemy jak dolegliwość kręgosłupa. Powiedzieliśmy o kłuciu w nerce, jednak istnieje też inny rodzaj bólu nerek. Jak bolą nerki w przypadku np. wodonercza? Najczęściej tępo, po bokach odcinka lędźwiowego, a ból promieniuje do spojenia łonowego. Przyczynami tępego bólu mogą być też zapalenie śródmiąższowe lub odmiedniczkowe.

Zatem od tego w którym miejscu bolą nerki i jaki jest to rodzaj bólu może zależeć diagnoza choroby oraz dalsze leczenie. Dokładniej powiemy o tym w dalszej części artykułu.

Niestety wiedza o tym w którym miejscu bolą nerki nie wystarczy, żeby rozpoznać na co chorujemy. Trzeba koniecznie udać się do lekarza i przeprowadzić badania. Długotrwałe zaniedbanie choroby nerek może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu.

Podsumujmy jeszcze jak bolą nerki i jakie objawy towarzyszą bólowi:

  • nagłe kłucie w jednym boku (kolka nerkowa)
  • ostry ból promieniuje z jednego boku ku pachwinie lub drugiej nerce
  • tępy ból po bokach odcinka lędźwiowego
  • skąpomocz
  • częstomocz
  • krwiomocz
  • nietypowy zapach moczu
  • opuchlizna (zwłaszcza widoczna na twarzy i nogach)
  • mdłości
  • stan podgorączkowy

Przyczyny bólu nerek

Ból nerek w ciąży

U kobiet w ciąży częściej niż w innych sytuacjach może boleć kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Jednak czasem występuje też ból nerek, który dodatkowo utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeżeli dokładnie stwierdzimy, gdzie bolą nerki i wykluczymy przeciążenie kręgosłupa, to koniecznie trzeba się udać na badanie. Problemy z nerkami w ciąży są szczególnie niebezpieczne.

Dlaczego bolą nerki, kiedy jesteśmy w ciąży? Przyczyną może być stan zapalny lub kamica nerkowa. Poza tym po zajściu w ciążę nerki ulegają powiększeniu i są lepiej ukrwione. W toku rozwoju płodu powiększa się też macica. Ból może więc wynikać z uciskania narządów na siebie. Jednak w ciąży dochodzi też częściej do zakażeń układu moczowego. Dlatego lekarz musi zbadać nerki i zapoznać się z przyczynami bólu. Im szybciej podejmie się leczenie układu moczowego, tym lepiej dla matki i dziecka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak złagodzić ból nerek.

Choroby zapalne nerek i układu moczowego

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego bolą nerki jest stan zapalny. Można go rozpoznać po dodatkowych symptomach. Oto szczegółowe informacje o tym jak i w którym miejscu bolą nerki w różnych stanach zapalnych:

  • Kłębuszkowy – wywoływane przez wirusy lub bakterie, zwykle w wyniku powikłań infekcji dróg moczowych. Może być też następstwem przewiania organizmu np. kiedy jesteśmy źle okryci w nocy. Charakterystyczne objawy to ogólne pogorszenie stanu zdrowia, słabość, bladość, obrzęki twarzy i stóp, nadciśnienie tętnicze, częste oddawanie małych ilości moczu. W przebiegu choroby rzadziej występuje gorączka i problemy z żołądkiem.
  • Odmiedniczkowy – pojawia się w wyniku źle leczonej lub nieleczonej infekcji pęcherza lub cewki moczowej. Może być powodowany przez grzyby, bakterie lub wirusy. Charakterystyczny jest ostry ból z jednej lub obu stron, promieniujący do pachwiny. Występuje też gorączka, nadciśnienie i dolegliwości układu pokarmowego. Poza tym występuje częstomocz, ból przy oddawaniu moczu i krwiomocz.
  • Śródmiąższowy – ten stan zapalny jest częściej wywoływany przez leki, które uszkadzają nerki. Głównie niesterydowe leki przeciwzapalne tj. Aspiryna czy Ibuprofen. Oczywiście tylko jeżeli przyjmujemy je stale lub w zbyt dużych ilościach. Objawy są podobne jak przy zapaleniu odmiedniczkowym.

Inne przyczyny bólu nerek

Żeby lekarz mógł rozpoznać, dlaczego bolą nerki i złagodzić objawy musi wziąć pod uwagę kamicę, torbiel, wodonercze czy nawet nowotwór. Ten ostatni występuje rzadko. Oprócz stanów zapalnych najczęstszą przyczyną bólu nerek jest kamica nerkowa lub piasek w nerkach. Zarówno piasek, jak i kamica nerkowa to przypadłości, których nie można bagatelizować.

Wodonercze to dolegliwość powstała na skutek zatrzymania części moczu w przewodach moczowych. Zwykle przebiega bez bólu i jest wykrywane przypadkowo. W trakcie choroby odczuwamy mdłości i wzdęcia. Może dojść do zaburzeń oddawania moczu.

Wiele dolegliwości układu moczowego dokucza szczególnie w nocy. Zwłaszcza jeżeli stanowi zapalnemu towarzyszy częstomocz. W okresie przed miesiączką u niektórych kobiet może też wystąpić ból nerki w nocy lub po wstaniu z łóżka. Jeżeli dolegliwość się powtarza, to dobrze jest zrobić ogólne badanie moczu i wykluczyć poważniejsze choroby. W takim przypadku można też złagodzić ból podając leki rozkurczowe.

Jak złagodzić ból?

Bóle opisane powyżej są poważnym objawem chorobowym, nie można ich lekceważyć. Jednak warto wiedzieć jak złagodzić ból nerek, nawet zanim jeszcze udamy się do lekarza. Wspomagająco działa ogrzewanie odcinka lędźwiowego. Można podłożyć sobie termofor (np. podczas pracy przy komputerze) albo owinąć się szalikiem. Jeżeli wychodzimy z domu, zwłaszcza w zimny dzień, pamiętajmy, żeby ta część ciała była szczególnie dobrze okryta.

Żeby złagodzić ból nerek domowymi sposobami warto też zastosować zioła t.j. pokrzywa, rumianek czy zielona pietruszka. Koniecznie należy wypijać też co najmniej dwie szklanki wody dziennie.

Niezależnie od tego co zastosujemy trzeba wybrać się do lekarza. Zwłaszcza jeżeli stosowane doraźnie sposoby nie pomogą. Lekarz pomoże nam dobrać leki i przepisze środki farmaceutyczne, które skutecznie pomogą złagodzić ból nerek.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej