Jak jeść granat? Wyjaśniamy, jak poradzić sobie z tym egzotycznym owocem
Granat to owoc znany od starożytności i uprawiany w rejonie Morza Śródziemnego. Chociaż w Polsce jest mało popularny, to warto się mu bliżej przyjrzeć. Granat ma dużo cennych właściwości zdrowotnych. Mimo to jego budowa sprawia, że jest trudny do obrania. Dlatego w niniejszym poradniku radzimy, jak jeść granat, w jaki sposób go obrać i z czym podawać.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Charakterystyka i właściwości odżywcze granatu
Granat - co to za owoc?
Granaty były uprawiane już ponad 5 tys. lat temu w starożytnej Mezopotamii. Znali je mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Zawędrowały też na Daleki Wschód. Dziś są uprawiane w wielu krajach świata – od Bliskiego Wschodu po Arizonę w USA. Są też coraz częściej eksportowane, dzięki czemu możemy je kupić w polskich sklepach.
Rosnące na krzewach i niewysokich drzewach owoce są jagodami. Znaczy to, że nie ma tzw. endokarpu, czyli miąższu takiego jak w jabłku czy gruszce. Zamiast tego liczne (rzadziej jedno) nasiona znajdują się w osnówkach, bezpośrednio pod skórką.
Pestki granata są otoczone czerwoną osnówką o galaretowatej postaci. To ta osnówka stanowi jadalną część owocu. Nadaje się również do produkcji bardzo smacznego i zdrowego soku. Jednak zanim dostaniemy się do ziarna granatu, trzeba przebić się przez twardą skórkę. Ci, którzy wiedzą, jak jeść awokado, nie powinni mieć problemu również z granatem. Porady dotyczące tego jak obrać granat znajdziecie poniżej. Pokażemy kilka sposobów jak to robić. Możliwe jest jedzenie pestek granatu bezpośrednio z owoców albo po przełożeniu na talerz.
Właściwości granatu
Granat jest nie tylko smaczny i ładnie wygląda jako część martwej natury. Ma liczne właściwości odżywcze i lecznicze. Zawiera duże ilości witaminy C, żelaza i potasu. W mniejszych ilościach pestki granatu zawierają witaminy B1 i B2, witaminę E oraz niacynę. Zawierają też polifenole, należące do przeciwutleniaczy oraz fitohormony. Oto jakie dobroczynne działanie mogą mieć sok i pestki granata:
- Przeciwzapalne – witamina C zawarta w granacie w bardzo dużych ilościach sprawia, że łagodzone są stany zapalne.
- Odmładzające – przeciwutleniacze (również witamina C), witamina E oraz niacyna (witamina PP) sprawiają, że ziarna granatu działają odmładzająco. Regenerują skórę, sprawiają, że nabiera ona lepszego koloru i elastyczności.
- Poprawiające krążenie – dzięki regulacji ciśnienia krwi, łagodzeniu stanów zapalnych i utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, osoby spożywające pestki granatu lub sok mają lepsze krążenie. Jest to szczególnie ważne dla osób zagrożonych chorobą wieńcową. Granat zapobiega wielu chorobom serca.
- Łagodzi objawy miesiączki – tym razem główną częścią leczniczą jest skórka. Spożywanie skórki granatu działa rozkurczowo i rozszerza naczynia krwionośne. W dalszej części artykułu zawarte są porady jak przyrządzać skórkę granatu.
- Działa jak afrodyzjak – granat na kilka sposobów może wzbogacić i polepszyć nasze życie seksualne. Poprawia erekcję u mężczyzn, u kobiet może zwiększać popęd seksualny. Niektórzy twierdzą też, że potęguje doznania. Chociaż tych ostatnich właściwości nie potwierdzono klinicznie.
Różne poradniki wymieniają jeszcze łagodzenie skutków menopauzy i zapobieganie powstawaniu nowotworów. Z pewnością właściwości odżywcze granatu zachęcają do jego jedzenia. Warto także dowiedzieć się, na przykład jak zrobić sok z granatu.
Owoc granatu - jak jeść granat?
Jak obrać i przygotować granat do jedzenia
Ponieważ owoc granatu ma mięsistą skórkę, a w środku jest dużo małych pestek, nie wszyscy wiedzą jak sobie z tym poradzić. Jeżeli nie wiesz, jak obrać granat, to zacznij od odcięcia tzw. korony. To ta wystająca część owocu. Następnie pokrój go na ćwiartki. Lepiej zrobić to wzdłuż ścianek. Wtedy mamy większą pewność, że nie pobrudzimy się wypadającymi pestkami granata.
Dobrym sposobem na uniknięcie pobrudzenia jest zanurzenie pokrojonego granatu na dziesięć minut w wodzie. Dopiero po namoczeniu zaczynamy oddzielanie ziaren od skórki. Najlepiej robić to w misce z wodą, sprawdzając czy wszystkie pestki granatu opadły na dno. Pusta skórka wypływa na wierzch.

W zależności od tego, co chcemy dalej robić, zachowujemy albo same pestki granata albo peski i skórkę. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, skórka ma pewne właściwości lecznicze. Poniżej napiszemy, jak jej używać.
Owoc granatu - porady dotyczące jadalnych części granatu
Żeby wiedzieć jak jeść granat, trzeba wiedzieć z czego się składa. Główną częścią jadalną są ziarna granatu. Przede wszystkim zaś ich galaretowata otoczka. To z niej można też uzyskać pyszny i zdrowy sok. Wyciskając sok z ziaren pamiętajmy, żeby nosić odzież ochronną, gdyż ma on właściwości barwiące.
Ziarna granatu nadają się do sporządzania sałatek lub jako ozdoba do potraw np. tortów owocowych. Ze względu na intensywny, czerwony kolor dobrze nadają się do ustrojenia słodkich potraw na Boże Narodzenie. Mogą zastępować, mniej dostępne w sezonie zimowym, świeże porzeczki czy wiśnie.
Pestki granata można łączyć nie tylko z owocami i słodkimi deserami. Może on zastąpić borówkę lub żurawinę w potrawach mięsnych i wytrawnych sałatkach. Do mięs dobrze pasuje sos z granatu. Zaprawia się go winem lub octem balsamicznym.
Z granatu można pozyskać również skórkę, która ma właściwości lecznicze. Po oddzieleniu od reszty owocu możemy ją podsuszyć i pokroić na drobne kawałki. Ze skórki robi się przede wszystkim wyciągi wodne – napary, wywary i maceraty. Można ją zalewać tak jak herbatkę, zagotować lub zostawić na kilka godzin w letniej albo zimnej wodzie. Wyciągów wodnych ze skórki można też używać jako okładów na twarz i środki do przemywania skóry. Ich działanie jest przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Kiedy ją pijemy, to działa też rozkurczowo. Granat to nie jedyny owoc, którego jedzenie może być kłopotliwe. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak jeść awokado.
Kiedy nie jeść granatu?
W większości przypadków granat to zalecany owoc, o bardzo dobroczynnym działaniu. Niestety w kilku przypadkach trzeba z niego zrezygnować lub ograniczyć spożycie.
Przede wszystkim powinny go unikać osoby mające problemy z żołądkiem. Zwłaszcza przy nadkwaśności, chorobie wrzodowej i zapaleniu błony śluzowej żołądka. Również schorzenia dwunastnicy i zapalenie trzustki wykluczają jedzenie granata. Jeżeli nie jesteś pewien czy coś ci dolega, to najlepiej spróbuj trochę owocu i sprawdź czy ci nie szkodzi.
Kolejnym przypadkiem jest przyjmowanie niektórych leków. Granat obniża poziom cholesterolu. Jeżeli przyjmujesz leki na cholesterol, to unikaj tego owocu. Może on za bardzo wzmocnić działanie leków.
Mimo wszystko jedzenie granatu dla większości ludzi jest zdrowe, a nawet wskazane. Mamy nadzieję, że również w Polsce owoc zdobędzie sobie większą popularność. Zachęcamy do próbowania go w różnych zestawach smakowych.