Czym różni się keyboard od pianina cyfrowego?

Wiele osób planujących naukę gry na instrumencie staje przed dylematem, co wybrać. Zarówno pianino cyfrowe, jak i keyboard należą do instrumentów klawiszowych zasilanych prądem. Do najważniejszych różnic należy dynamiczna klawiatura, jaką charakteryzuje się pianino cyfrowe. Działa ona podobnie do klawiszy tradycyjnego pianina i wydaje takie same dźwięki zależne od siły i sposobu nacisku. Pianina cyfrowe wyposażone są także w pedały.

Keyboard natomiast charakteryzuje się licznymi dodatkowymi funkcjonalnościami i pozwala na wykonywanie utworów napisanych na różne instrumenty. Co więcej, sama nauka gry wydaje się prostsza. Nie ma bowiem znaczenia siła nacisku klawiszy. Waży on przy tym zaledwie kilkanaście kilogramów, dzięki czemu może być z łatwością transportowany. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które planują dawać publiczne koncerty.

Jak wyglądają początki gry na keyboardzie?

W pierwszej kolejności powinieneś zacząć od dobrego poznania wybranego przez siebie sprzętu. Spokojnie przeanalizuj jego budowę oraz poznaj dostępne funkcjonalności. Podstawowe wersje instrumentów mają 61 klawiszy, które pozwalają na zagranie dowolnego dźwięku. Następnie możesz przystąpić do nauki czytania zapisu nutowego oraz odpowiedniego układania dłoni. W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się na samodzielną naukę lub skorzystać z pomocy doświadczonego nauczyciela_ki, który_a ułatwi wyrabianie prawidłowych nawyków od samego początku.

Pierwsze etapy nauki są jednocześnie najtrudniejsze. Warto pamiętać, że efekty zaczniemy widzieć dopiero po około 6 miesiącach systematycznych ćwiczeń. Treningi nie muszą być zbyt długie. Wystarczy zaledwie 30 min dziennie, by przyswajać kolejne elementy gry na keyboardzie. W tym miejscu należy podkreślić, iż keyboard działa zupełnie inaczej niż pianino. Jeśli docelowo chcesz nauczyć się grać na tradycyjnym instrumencie, od razu zdecyduj się na jego zakup.

Jaki keyboard wybrać na początek?

Podstawą udanej nauki gry na keyboardzie jest wybór odpowiedniego sprzętu. Szeroki wybór różnorodnych modeli znajdziesz na stronie https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/sprzet-muzyczny/keyboardy. Podczas zakupów zwróć uwagę na parametry techniczne sprzętu. To właśnie one warunkują jakość brzmienia. Kluczowe znaczenie ma przy tym liczba głosów polifonii, których powinno być co najmniej 32.

Ważnym aspektem są także dodatkowe funkcjonalności, wśród których możemy wymienić rozmaite efekty, pogłosy oraz zmiany skali pitchbendera. Naukę ułatwia również możliwość rejestrowania dźwięków (sekwenser). Jeśli planujesz grać na keyboardzie poza domem, koniecznie uwzględnij wymiary i wagę instrumentu. Inne rozmiary sprawdzą się ponadto w przypadku dorosłego, a inne w przypadku dziecka. Podczas zakupów nie zapomnij o zaopatrzeniu się w najważniejsze akcesoria. Siedzisko, pulpit do nut, słuchawki oraz statyw stanowią niezbędne elementy wyposażenia każdego muzyka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny