Jak kłaść panele podłogowe - praktyczny poradnik krok po kroku
Kładzenie paneli podłogowych wcale nie jest trudne. Trzeba jednak znać pewne zasady ich wybierania i układania, żeby praca nie poszła na marne. Zapraszamy do przeczytania tego poradnika, z którego dowiecie się jak kłaść panele podłogowe, jakie są rodzaje paneli i jak je wybierać.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Rodzaje paneli podłogowych
Panele drewniane
Panele z drewna mają zalety podłóg drewnianych i paneli. Panelowa struktura sprawia, że ich układanie jest łatwiejsze niż w przypadku klasycznych desek podłogowych. Są też z reguły bardziej trwałe i lepiej wyglądają. W zasadzie nie różnią się zbytnio od parkietu. Położone prostopadle do okna zdradzają strukturę drewna, której nie zobaczymy tak wyraźnie na panelach winylowych.
Wykonane są z trzech warstw, w których tylko powierzchniowa jest zrobiona z wysokiej jakości drewna. Środkowa służy usztywnieniu całości, a dolna izolacji. Żeby położyć panele drewniane trzeba zwykle dwóch osób. Są one cięższe niż panele z płyty i wymagają większego wysiłku fizycznego. Z drugiej strony dzięki temu lepiej przylegają do podłoża.
Tym co coraz częściej odstrasza kupujących jest cena. Panele wykonane w całości z drewna są kosztowne. To dobrze z punktu widzenia ochrony środowiska, ale nie najlepiej dla klienta. Dlatego alternatywą są panele z płyty pilśniowej HDF. Tanie odmiany paneli, stosowane w pomieszczeniach gospodarczych to panele OSB.
Podłoga szwedzka
Podłoga szwedzka składa się z paneli. Najczęściej tę nazwę stosuje się w stosunku do paneli wykonanych z płyt, a więc nie z litego drewna. Takie panele z fugą są tańsze i powszechniej dostępne od czysto drewnianych. Fuga w tym przypadku oznacza skośne przycięcie, które sprawia, że po ułożeniu podłogi przypomina ona drewniane klepki.
Na samym wierzchu warstwy ozdobnej paneli jest nałożony laminat, który pozwala zachować czystość i połysk podłogi szwedzkiej bez pastowania i polerowania. To dobre rozwiązanie do każdego domu. Sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach, ale można je stosować również w starym budownictwie. Dzięki budowie paneli z fugą wygląd podłogi nie będzie raził nawet w najbardziej klasycznych wnętrzach.
Kierunek w jakim powinno się układać panele jest zwykle ściśle ustalony. Wynika to z budowy paneli podłogowych. Jeżeli wiemy jak łączyć poszczególne elementy podłogi szwedzkiej, to będziemy wiedzieć w którą stronę układać panele. Zasady układania paneli łączą się też z estetyką pomieszczenia. Szczegółowo ten temat omawiamy poniżej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o panelach podłogowych.
Jak kłaść panele podłogowe
Wzdłuż czy prostopadle do okna
Zwykle panele podłogowe układa się prostopadle do okna. Dzięki temu lepiej widać rysunek słoi, a łączenia są prawie niewidoczne. Jednak jeżeli chcemy położyć panele w pokoju narożnym z oknami np. na dwóch prostopadłych ścianach, to zasada nie będzie już działać. Zasada ta nie dotyczy też paneli z fugą. Skoro fuga ma imitować szpary między klepkami podłogi, to po co je ukrywać? Wówczas bierzemy pod uwagę inne funkcje estetyczne. Np. w bardzo dużym pokoju z jednym oknem naprzeciw drzwi lepiej położyć panele w kierunku poprzecznym. Dzięki temu pomieszczenie zostanie optycznie poszerzone.
Jeśli nie chcecie ukrywać łączeń, to na pytanie: w którą stronę układać panele, odpowiadamy - tak, żeby pomieszczenie wyglądało korzystniej. Zwykle łączy się to właśnie z oświetleniem i kształtem pokoju. Warto zwrócić uwagę zanim zabierzemy się do kładzenia paneli podłogowych.
Położenie wzdłuż parapetu może mieć też uzasadnienie, kiedy okno daje niewiele światła, a głównym źródłem oświetlenia są lampy po bokach czy żyrandol na suficie. Jeżeli nie macie pewności jakie położenie będzie lepsze, to trzymajcie się podstawowej zasady, czyli prostopadle do okna.
Panele podłogowe - układanie na różnych podkładach
Kolejną ważną decyzją, która czeka nas przed położeniem paneli jest wybór podkładu. Ważne jest nie tylko jak kłaść panele podłogowe, ale i na czym. Pierwszym etapem przed położeniem paneli jest oczyszczenie powierzchni i wylanie masy samopoziomującej. Dzięki niej mamy pewność, że panele będą położone równo. Po wylaniu i wyschnięciu masy robimy tzw. dylatacje (niewielkie szczeliny) przy progu i tam, gdzie podłoże styka się z elementami pionowymi. W zależności od użytej masy dalszy etap jest możliwy po kilku godzinach albo dopiero po kilku dniach. Ten etap możemy pominąć, jeżeli panele kładziemy na podłożu, które jest już równe (np. na starym parkiecie).

Kolejna sprawa to położenie podkładów amortyzujących i ocieplających. Na przykład warto pamiętać, że panele pokryte laminatem nie mogą być kładzione na każdym podkładzie.
Rodzaj podkładu |
Właściwości |
PUM (poliuretanowo-mineralny), mata kwarcowa |
Wysokiej jakości materiał o dużej wytrzymałości, polecany do pomieszczeń często używanych. Zapewniają dobre wyciszenie i izolację cieplną. Dobrze do podgrzewanych podług. Wadą jest wysoka cena. |
XPS (polistyren ekstrudowany) |
Dobra izolacja, doskonałe do dodatkowej korekty równości podłoża. Sprawdzą się jako materiał izolujący np. nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Chronią przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi paneli. Dobry podkład w przypadku paneli winylowych. |
PEHD (polietylen o dużej gęstości) |
Dobrze wycisza dźwięki odbite, ma niski opór cieplny (dobry do ogrzewania podłogowego), nie absorbuje wody. Dobry do pomieszczeń często używanych. |
korek |
Chroni przed wilgocią, jest odporny na grzyby i pleśń. Wycisza pomieszczenie. Nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Ulega zniszczeniu szybciej niż podkłady polimerowe. |
tektura falista |
Zaletą tektury jest jej cena i dobre właściwości przewodzenia ciepła. Można zastosować przy ogrzewaniu podłogowym. Wady: chłonie wodę, szybko się niszczy, nie redukuje hałasów. |
Panele z fugą – kilka dodatkowych porad
Układanie z przycinaniem
Warto pamiętać o tym, że przy kładzeniu paneli podłogowych będziemy musieli zadbać o ich dopasowanie do wielkości pomieszczenia. Dobrze jest zaopatrzyć się w piłę. Optymalnym rozwiązaniem jest ukośnica. Tnie bardzo precyzyjnie w zaznaczonym miejscu. Nie pozostawia rys na laminacie. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, nie zawsze dostępne dla zwykłego człowieka. Alternatywą jest pilarka. Można nią wykonać precyzyjne cięcie, ale wymaga to dużo siły.
Za pomocą wyrzynarki, która jest lżejsza i bardziej mobilna, można wyciąć nie tylko linię prostą, ale i łuk. Jeżeli twoja podłoga ma nietypowe zakola, to warto zaopatrzyć się w wyrzynarkę. To narzędzie pomaga przy układaniu paneli, które np. trzeba dopasować do mebli, gzymsów i innych detali.
Ponieważ kładzenie paneli podłogowych wymaga gładkiej i czystej powierzchni, to podcinanie elementów powinno być przeprowadzane w innym pomieszczeniu. Żeby zrobić to sprawnie odmierzamy miejsce, w którym panel powinien zostać przecięty. Rysujemy ołówkiem równą linię (lub linię zgodną z detalem, do którego go dopasujemy) i przystępujemy do cięcia. Warto też pamiętać o kierunku ułożenia panelu. Miejsce, w którym będzie przecięty ma przylegać do ściany. W przypadku prostego przycinania paneli łatwo się pomylić. Warto więc pilnować, żeby odmierzyć długość od właściwego końca.
Laminat a użytkowanie paneli
Skoro wiemy już jak kłaść panele podłogowe, to warto powiedzieć jeszcze kilka słów o laminacie. W zależności od rodzaju laminatu panele wykazują różne właściwości. Na przykład do kuchni warto wybrać takie, które będą miały zwiększoną odporność na wysoką temperaturę, plamy i wilgoć. Dobrym wynalazkiem są też panele odporne na odkształcenia.
W przedpokoju przyda się zastosować panele z laminatem szczególnie odpornym na ścieranie. To również dobry pomysł do pokoju dziecięcego. Zwłaszcza jeżeli nasze maluchy są żywotne i lubią urządzać sobie wyścigi i inne zabawy na podłodze.
Laminat nie wpływa na to w którą stronę układać panele. Nadal obowiązują zasady układania wymienione wcześniej w poradniku. Natomiast dobór jakości laminatu może naprawdę poprawić żywotność i wygląd paneli.
Jak widać wiedza na temat doboru i sposobu kładzenia paneli sprawia, że sama praca nie wydaje się już taka trudna. Może ją wykonać praktycznie każdy, jeżeli będzie miał dostęp do odpowiednich narzędzi.