Tradycyjne pakowanie prezentów

Papier do pakowania prezentów

Jednym z pierwszych kroków do ładnego zapakowania prezentu powinno być dobranie odpowiedniego papieru. Możliwości jest naprawdę dużo. Od specjalnych papierów z nadrukiem, papieru błyszczącego, po bibułę czy szary papier pakowy.

O tym czy zapakujemy prezent w papier ozdobny decydujemy w zależności od adresata takiego prezentu, ogólnego wystroju i oczywiście dostępności materiału. Ważne jest też na ile czujemy się zaawansowani w sztuce pakowania. Bibuła na przykład wygląda dekoracyjnie, a zagina się ją dużo łatwiej niż bardziej sztywny papier do pakowania prezentów. Z drugiej strony pudełko zapakowane w sztywny, błyszczący papier wygląda dużo bardziej profesjonalnie.

W dzisiejszych czasach niemałym problemem staje się też ślad ekologiczny tradycyjnych przedmiotów. Osoby zatroskane o środowisko naturalne chętniej wybiorą papier szary (do którego nie użyto farby ani wybielacza), papier makulaturowy, albo materiały z recyklingu. Żadna z tych opcji nie oznacza, że prezent będzie wyglądał gorzej. Wszystko zależy od odpowiedniego przyozdobienia.

Jak owinąć w papier, żeby było ładnie?

Najpierw należy dobrać wielkość papieru do rozmiarów prezentu. Na duży prezent może pójść nawet cała rolka czy arkusz. Prezent (o regularnym kształcie) lub pudełko z prezentem kładziemy na środku przygotowanego kawałka papieru. Sprawdzamy czy po zagięciu końcówki z szerszej strony papieru będą na siebie zachodzić. Sprawdzamy czy krótsze części papieru pokrywają ponad połowę prezentu na wysokość. Pakowanie prezentów zaczynamy od owinięcia w szerszą część papieru. Dla ułatwienia możemy skleić nachodzące na siebie części kawałkiem przezroczystej taśmy. Następnie ostrożnie zginamy do środka te części papieru, które powstały po bokach paczki. Prawidłowe zagięcie powinno sprawić, że jedyne wystające części będą miały ukośne brzegi. Te pozostałe końcówki zaginamy ku sobie. Sklejamy niewidoczną taśmą. Teraz wystarczy owinąć paczkę wstążką. Najprościej zawiązać ją jedynie na supeł, a na wierzch przykleić ozdobną kokardę lub rozetę (dostępne osobno w sklepach papierniczych). Jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił, może zawiązać kokardę samodzielnie. Prostym rozwiązaniem, dającym dobry efekt jest podkręcenie końcówek. Przykładamy nożyczki ostrą krawędzią do odstających końcówek wstążki i przytrzymując palcem górną część energicznie pociągamy na zewnątrz końcówki. Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku wstążek papierowych. Żeby jednak mieć co zapakować, trzeba wybrać odpowiedni do okazji podarunek. Sprawdź zatem ten artykuł z pomysłami na prezenty na parapetówkę.

Jak ładnie zapakować prezent - łatwy sposób na ozdobne pudełko

Pakowanie prezentów w pudełka z tektury

To co chcemy podarować nie zawsze jest zapakowane do pudełka. Poza tym możemy chcieć zmieścić w jednej paczce kilka powiązanych ze sobą prezentów albo jeden duży prezent. Wtedy zamiast pakować prezent w papier ozdobny, można po prostu kupić lub zrobić ozdobne pudełko.

Najlepiej do tego celu nadaje się cienka tektura albo nieco grubszy papier, np. brystol. Jeżeli prezent jest płaski np. sweter, to możemy spróbować zrobić na przykład wielką kopertę, a w miejscu trójkątnego zamknięcia przykleić ozdobną rozetę. W przypadku prezentów o dużych gabarytach lepiej wykonać proste pudełko.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Wręczanie prezentu, a także pakowanie prezentów oraz i porady, jak ładnie zapakować prezenty wstążeczką i papierem
Jak ładnie zapakować prezent w papier krok po kroku - poradnik praktyczny

Najprostszy schemat klasycznego pudełka składa się z sześciu równych, kwadratowych części. Oto jak je przygotować:

  • Przygotowanie papieru - bierzemy karton, który na długość jest około cztery razy i pół raza większy niż prezent w najszerszym miejscu. Na szerokość podarunek powinien się mieścić na kartonie około trzy i pół raza.
  • Wymierzenie poszczególnych elementów - Odmierzamy cztery równe części wzdłuż, zostawiając trochę miejsca z jednej strony na zamknięcie pudełka. Odmierzamy wszerz trzy równe części, na końcach zostawiając po kilka centymetrów na zagięcie. W efekcie powstał nam schemat, złożony z sześciu kwadratów ułożonych w krzyż. Cztery stanowią dłuższe ramię i na końcu dłuższej części mają dodatkowe kilka centymetrów na zagięcie. Dwa stanowią ramiona krótszej części i mają dodatkowe miejsce na zagięcia ze wszystkich stron, nie przylegających do wewnętrznej części. Na przecięciu poprzecznego i wzdłużnego pasa powstał kwadrat, który będzie dnem naszego pudełka.
  • Złożenie pudła - składamy i sklejamy całość, zostawiając otwarte denko. Wkładamy nasz prezent do środka. Możemy dodatkowo zakleić wieczko kawałkiem przezroczystej taśmy, jeżeli będzie się otwierać.

Pudełko ozdabiamy dowolnie, doklejając ozdobną rozetę, owijając wstążką lub oklejając ozdobną taśmą.

Pakowanie prezentów - drugie życie pudełek z recyklingu

Pakowanie prezentów można połączyć z dbałością o środowisko. Jeżeli dysponujemy jedynie pudełkami z nadrukiem dobrym pomysłem będzie oklejenie ich ozdobnym papierem. W tym celu można zakupić papier do pakowania prezentów albo inny papier ozdobny.

Jeżeli mamy pudełko z wystarczająco mocnej tektury można spróbować zamalować nadruk białą farbą kryjącą, a następnie ozdobić malowanymi wzorami. Jeśli nie mamy zdolności plastycznych, można wykorzystać gotowe stemple. Pudełko można też posmarować klejem i owinąć sznurkiem. Tak zapakowany prezent będzie wyglądał naprawdę oryginalnie.

Oklejanie i owijanie sznurkiem można też zastosować do pudełek z butelek pet, puszek po orzeszkach czy wiaderek po artykułach spożywczych. Pomysłów na to jak ładnie zapakować prezent jest wiele i ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Ważne, żeby pudełko, które wybierzemy nie było zniszczone, a ozdoby nałożone starannie i czysto.

Pakowanie prezentów świątecznych

Jak ładnie zapakować prezent świąteczny? Tutaj sprawa jest ułatwiona, bo mamy dość dobrze określone ozdoby tematyczne. Na rynku dostaniemy całą masę papierów ozdobnych i pudełek z motywami świątecznymi. Pakowanie prezentów świątecznych to cały biznes. Nie brakuje wstążek w mikołaje i bałwany, rozet w świątecznych kolorach i naklejek ze śnieżynkami. Jednak możemy mieć ochotę na zrobienie czegoś oryginalnego. Niektóre rozwiązania są bardzo proste. Na przykład pakując prezent w papier ozdobny, wtykamy pod wstążkę zieloną gałązkę (polecamy cis albo tuję, bo mają miękkie igły i ładnie się zasuszają). Można też przygotować lub kupić mały stroik z suszonych owoców np. z laską wanilii. Jeżeli mamy duży prezent to stroik powinien być nieco większy. Innym sposobem na oryginalne zaznaczenie świątecznego charakteru opakowania jest przyklejenie, np. choinki wyciętej z kolorowego papieru. Takie ozdoby najlepiej sprawdzają się na gładkim papierze.

Inny sposób na pakowanie prezentów świątecznych to złożenie skarpet według sztuki origami lub ozdobienie pudełka sztucznym śniegiem (najlepiej używając szablonu i sprayu).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny