Makijaż oka dobrany do okazji i urody

Na jaki kolor pomalować oczy

Na pytanie jak malować oczy trzeba odpowiedzieć najpierw pod kątem estetycznym. Nie każda osoba będzie dobrze wyglądała w takim samym zestawie kolorów. Nie dla każdego dobry jest tak samo intensywny makijaż na oczy. Oto kilka zasad, które lepiej pomogą dobrać sposób malowania oka ze względu na kształt:

  • Oczy migdałowe – kształt migdałowy jest uważany za idealny. Wiele stylistek i stylistów nie proponuje konkretnych trików dla tego rodzaju oczu. Po prostu we wszystkim wyglądają ładnie. Można malować oczy cieniami albo po prostu podkreślić powiekę czarną kreską.
  • Oczy okrągłe – duże, okrągłe oczy są uznawane za ładne, nie wymagające makijażu. Jeżeli jednak nie jesteśmy z nich zadowolone, to warto wydłużyć oko optycznie, używając cienia. Można je wymodelować dwoma cieniami. Perfekcyjny makijaż okrągłego oka zaczynamy od rozjaśnienia zewnętrznej części górnej powieki. Oko nabierze bardziej migdałowego kształtu, kiedy ciemniejszym cieniem podkreślimy wewnętrzną powiekę od środka oka, rozmazując go delikatnie ku skroniom. Dopełniamy cieniem nałożonym na zewnętrzną powiekę i rozprowadzonym na zewnątrz i lekko ku dołowi. Można też dodać ciemną kreskę kredką. Kreska powinna zaczynać się za połową powieki i lekko wyginać się ku górze.
  • Oczy blisko osadzone – to takie, między którymi odległość jest krótsza niż długość jednego oka. W tym przypadku należy pomalować oczy tak, żeby uwagę widza przenieść na zewnętrzną część powiek. W tym celu wewnętrzną część powiek rozjaśniamy, a na zewnętrzną nanosimy dużo ciemniejszy cień. Powieki można dodatkowo optycznie wydłużyć malując kreskę na dolnej i górnej powiece, nieznacznie wychodzącą na zewnątrz powieki.
  • Oczy rozstawione szeroko tu sytuacja jest odwrotna, odległość między oczami jest większa niż długość oka. Ogólna zasada mówi, żeby nie podkreślać za bardzo zewnętrznej części oka. Tu znów przyda się modelowanie dwoma cieniami. Robiąc makijaż krok po kroku nakładamy najpierw cielisty cień (nie perłowy!), potem na zewnętrznej części powieki ciemniejszy cień, na koniec podkreślamy załamanie powieki najciemniejszym kolorem.
  • Oczy osadzone głęboko – taki typ oczu warto rozświetlić jasnym cieniem, nawet kilkoma odcieniami. Odradza się stosowanie ciemnych cieni i kredki.
  • Oczy osadzone płytko – tutaj trzeba zadziałać odwrotnie. Najlepiej zastosować smoky eyes, czyli makijaż z ciemnym cieniem, dodatkowo podkreślony lekko rozmazaną kredką, na dolnej i górnej powiece.
  • Oczy z opadającymi kącikami – jak można się domyślać chodzi tu o optyczne wyrównanie oczu. Na łuk brwiowy i wewnętrzną część powieki nanosimy jasny cień, ciemniejszy nakładamy od połowy oka na zewnątrz, rozcierając go ku górze. Kreskę przedłużamy w kierunku skroni. Rzęsy najlepiej mocno wytuszować dobrą maskarą.

Ponieważ ostatnio modne stały się makijaże z różowym cieniem, wiele kobiet zastanawia się jak będzie on pasował do ich typu oka. Zasada jest taka sama jak w powyższych przypadkach. Różowy cień zawsze dobrze nakładać z czarną kreską typu smoky eye. Wtedy nie będzie sprawiał niekorzystnego wrażenia. Kształt ciemnego cienia i kreski, a także wybór różu matowego lub błyszczącego dostosowujemy do kształtu oka, według powyższych zasad. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z opisem makijażu krok po kroku.

Imprezowy makijaż na oczy

Jeżeli nawet na co dzień robimy to tylko delikatnie, to na imprezy zawsze chcemy dobrze pomalować oczy. Makijaż imprezowy powinien być dobrze widoczny nawet przy słabym oświetleniu. Warto, żeby błyszczał i miał więcej niż codzienny odcieni. Z makijażem oka na specjalne okazje wiąże się kilka sztuczek, które warto znać. To drobne triki, które nie wymagają długiej nauki, a ułatwiają przygotowanie do imprezy.

Po pierwsze utrwalenie. Chcemy wyglądać ładnie przez cały wieczór, nie tylko na początku imprezy. Dobrym sposobem jest nałożenie na powiekę korektora i przyprószenie jej lekko pudrem. Nałożony na to kolorowy makijaż będzie się lepiej trzymał.

Puder przyda się też kiedy nie mamy odpowiednio gęstej maskary, a chcemy zwiększyć objętość rzęs. Zamiast zakładać sztuczne, wystarczy posypać drobnym pudrem oko i nałożyć tusz. To sprawdzona metoda naszych babć. W połączeniu z błyszczącymi, kolorowymi powiekami, podkreślonymi kredką takie rzęsy będą wyglądać bajecznie.

Podsumowując, zaletą perfekcyjnego imprezowego makijażu na oczy jest intensywne podkreślenie wszystkich ich zalet, optyczne powiększenie oka i podkreślenie koloru źrenic.

Jak malować oczy – kilka różnych sposobów

Jak delikatnie podkreślić oczy

Przeciwieństwem imprezowego makijażu oka jest makijaż letni, typu nude. Jego podstawową zasadą jest podkreślenie naturalnego piękna. Raczej lekkie uwypuklenie walorów twojej skóry niż pomalowanie powiek i brwi wyrazistymi kolorami.

Oko należy malować cieniami dobranymi do karnacji. Nude, to sposób na malowanie całej twarzy – zadbana cera, rozświetlający podkład, podkreślenie owalu lekkim brązem są tu kluczowe. My jednak skupimy się na makijażu na oczy. Postępując krok po kroku zgodnie z tymi wskazówkami będziesz wyglądać młodo i naturalnie.

Korektorem zatuszuj cienie pod oczami. Na ruchomą powiekę nałóż matowy, jaśniejszy cień. Ciemniejszego, w kolorze opalenizny, użyj tak jak ciemnego cienia w normalnym makijażu. W zależności od karnacji zrób delikatnie kreskę czarną lub brązową kredką. Brwi zaznacz tylko uzupełniając braki. Przede wszystkim ładnie je wymodeluj i wyczesz. Możesz też rozjaśnić powiekę tuż pod brwiami. W ten sposób zyskujesz zdrowy, naturalny wygląd oka. Makijaż nadaje się nie tylko na plażę, ale do codziennych wypadów na miasto.

Makijaż z różowym cieniem

Warto jeszcze rozwinąć temat różowego cienia. Każdy kto zna się trochę na makijażu wie, że oko z różowym cieniem nie wygląda dobrze. Wszystko zależy jednak od tego jak go nałożymy. Zaleca się rozważne dobieranie odcienia do koloru i kształtu powiek. Poza tym warto wyraźnie oddzielić różową powiekę od oka, używając czarnej, lekko rozmytej kreski i wyrazistego tuszu do rzęs.

Makijaż oczu cienie krok po kroku
Jak pomalować oczy cieniami i nie tylko, czyli makijaż na oczy krok po kroku

Dla każdej z nas potrzebny jest nieco inny odcień do uzyskania perfekcyjnego efektu. Jednak przy różu raczej zaleca się stosowanie jasnych odcieni. Wyjątkiem są makijaże w stylu punk czy bubblegum goth. Te jednak są zalecane raczej dla osób młodych.

Delikatnego makijażu z różowym cieniem można używać ostrożnie w wersji nude. Szczególnie, jeżeli mamy w ogóle różową karnację. Zwłaszcza, że operujemy tu dwoma cieniami o jasnej barwie i nie ma możliwości wyraźnego oddzielenia optycznego powieki od źrenicy.

Nietypowe kolory na powieki

Wymieniliśmy trzy rodzaje makijażu – imprezowy, delikatny codzienny i modny różowy. Jednak warto chwilę poświęcić na inne nietypowe kolory, których używa się, żeby pomalować oczy. Zamiast typowej nauki krok po kroku zapraszamy was do eksperymentowania. Oczywiście zachowując podstawowe zasady doboru makijażu do kształtu oka.

A gdyby tak malować oczy cieniami w kolorze złota? To świetny pomysł na makijaż imprezowy. Złoto zawsze wygląda dobrze na powiekach. Nie używamy go na co dzień tylko dlatego, że to kolor zarezerwowany na specjalne okazje. Wypad do sklepu czy siedzenie w biurze ze złotym cieniem na powiekach uważa się za pretensjonalne.

To samo można powiedzieć o srebrze. Doskonale prezentuje się na powiekach podczas zabawy sylwestrowej, ale na co dzień lepiej go unikać. Jeżeli chcemy się naprawdę wyróżnić, to lepiej wybrać białe cienie. Biała powieka w zestawieniu z czarną kreską i tuszem, to doskonała propozycja dla osób szukających gotyckich inspiracji.

Zastanawiając się jak malować oczy być może nawet nie przypuszczałyście, że istnieje tyle aspektów tego tematu. Mamy nadzieję, że nasz tekst przedstawił go dość wyczerpująco.

ikona podziel się Przekaż dalej