Marszczenie firan na taśmie – kilka wskazówek na początek

Na samym początku kilka najważniejszych informacji na temat marszczenia firan na taśmie. Jakich? Przede wszystkim pamiętaj, że o całym tym procesie warto pomyśleć już na etapie wyboru odpowiedniego dla siebie modelu. Jest to niezwykle istotne z dwóch prostych powodów.

Pierwszy z nich to konieczność doboru odpowiedniej szerokości osłon okiennych. Musisz bowiem pamiętać, że wykonując na nich marszczenia, zmniejszysz swoje dekoracje. W niektórych przypadkach ich szerokość może zmienić się nawet 2-3-krotnie – wszystko zależy od gęstości fal, które wykonasz.

Stawiaj więc w tym przypadku na modele szersze niż przeszklenie, które chcesz nimi zakryć. Na szczęście w sklepach, m.in. na https://www.karo.waw.pl/category/firany-na-tasmie, znajdziesz firany na taśmie w wielu rozmiarach do wyboru. Nie powinnaś mieć zatem żadnych problemów ze zakupem rozwiązania idealnego.

Do tego pamiętaj, że marszczenie może nieco zakryć wzory, które ewentualnie znajdą się na firanach. Jeśli więc zależy Ci na pięknych falach, lepiej postawić na delikatny motyw. Duże printy niestety możesz lekko zniekształcić, przez co nie będą się prezentować idealnie lub po prostu będzie Ci ciężej wykonać takie marszczenia, które ich nie zakryją.

Kluczowe jest również to, by nie marszczyć zbyt mocno firan, które mają zawisnąć w dość wąskich oknach. Niestety przez to przeszklenie będzie prezentować się mało efektownie. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzają się subtelne fale.

Na koniec zapamiętaj także, że raz pomarszczonych firan na taśmie nie trzeba rozmarszczać np. do prania. Odpowiednio wykonane zakładki przetrwają w pralce nawet niezwykle intensywne wirowanie. Zachowają swój kształt do momentu, aż będziesz chciała sama go zmienić.

Jak marszczyć firankę na taśmie? Krok po kroku

Skoro znasz już pewne podstawy związane z marszczeniem firan na taśmie, warto przejść do nadania im odpowiedniego kształtu. Jest to dość proste zadanie, więc z pewnością poradzisz sobie z nim nawet w sytuacji, gdy wykonujesz je po raz pierwszy. Miej na uwadze również fakt, że jeśli nie spodoba Ci się efekt, zawsze możesz rozmarszczyć dekorację i zabrać się za wykonywanie fal czy zakładek od początku. Zatem jak marszczyć firankę na taśmie?

Krok nr 1: zawiąż sznurek po jednej ze stron

Marszczenie firan na taśmie zacznij od zawiązania sznurka, tasiemki czy żyłki, która znajduje się w górnej części dekoracji. Wykonaj delikatny supeł po jednej wybranej przez siebie stronie. Pamiętaj, aby zrobić to tuż przy krawędzi materiału.

Wiązanie możesz dopasować do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli nie chcesz, aby było widoczne, zrób niewielki supeł, a wystające sznurki w dalszym etapie po prostu schowasz. Możesz także wykonać elegancką kokardkę, która będzie stanowić dodatkową dekorację.

Krok nr 2: wybierz odpowiednią formę marszczenia

Sposobów na to, jak marszczyć firankę na taśmie, a właściwie, jaki nadać jej kształt, jest oczywiście kilka. Pierwsza metoda to wykonanie zakładek “na oko”. Zyskasz wtedy najczęściej lekko nieregularne fale, które zdecydowanie mają urok i dodadzą wnętrzu wyjątkowej subtelności.

Jeśli natomiast liczysz na idealnie równe zakładki, obierz pewną miarę, którą będzie odmierzać długości. Najłatwiej posłużyć się w tym przypadku np. swoimi palcami. Określ z ich pomocą, jakie mają być odstępy między marszczeniami, a następnie odmierzaj je według wcześniej przyjętej miarki.

Pomocna może okazać się w tym procesie znajomość pewnych zalecanych proporcji. Jeśli chcesz wykonać niewielkie marszczenie, postaw na technikę 1:1,5. Co to znaczy? Po każdym pozostawionym jednym centymetrze prostej firany przypada marszczenie o długości o połowę większej, a więc 1,5 cm. Przy 5 cm prostego materiału, na plisę będzie przypadało 7,5 cm dekoracji. Przy takich proporcjach na metrowe okno potrzebujesz firanę o szerokości min. 1,5 m.

Drugi wariant to tradycyjne i chyba najpopularniejsze fale w proporcjach 1:2, czyli np. 5 cm prostego materiału i 10 cm przeznaczonego na marszczenie (na metrowe okno potrzebujesz wtedy firany min. 2 m). Gęste marszczenie to natomiast to w proporcjach 1:3 (na metrowe okno potrzebna więc będzie firana min. 3 m). Oczywiście są to poniekąd kwestie umowne i nie musisz idealnie odmierzać długości, jednak warto je znać i chociaż próbować je następnie odwzorować w takiej formie.

Krok nr 3: zmarszcz firankę i sprawdź efekt

Gdy już wiesz, w jaki sposób chcesz wykonać marszczenia, pozostaje już tylko działać. Odmierz odpowiednie odległości lub działaj na oko i sznureczkiem wszytym w górną część nadaj kształt swoim dekoracjom. Przeciągnij materiał w odpowiednie miejsca, lekko go ułóż i tak naprawdę gotowe.

Aby ocenić, czy odpowiada Ci uzyskany efekt, rozłóż firanę na płaskim podłożu, np. na podłodze i sprawdź, jak prezentuje się w całej swojej okazałości. Jeśli coś Ci nie odpowiada, pamiętaj, że zawsze możesz wykonać marszczenie ponownie.

Krok nr 4: zawiąż sznurek z drugiej strony

Gdy marszczenie firan na taśmie wygląda dokładnie tak, jak sobie wymarzyłaś, nie pozostaje już nic innego, jak zawiązanie sznureczka z drugiej strony. Będziesz mieć pewność, że fale nie będą się w ten sposób przesuwać i na stałe zostaną na swoim miejscu.

Uważaj jednak, żeby nie wykonać zbyt mocnego supła. Gdy będziesz chciała nadać osłonkom inny kształt, konieczne będzie bowiem wtedy ich rozwiązanie. Warto więc zadbać o to, aby nie stanowiło to żadnego problemu.

Krok nr 5: zawieś firanę i ciesz się pięknym wnętrzem

Teraz nie pozostało już nic innego, jak tylko zawiesić pomarszczone firany na taśmie w oknie. Najlepiej takie modele prezentują się na karniszu drążkowym. Wystarczy wtedy przepleść znajdujący się u góry dekoracji tunel przez drążek i gotowe. Taki rodzaj można jednak zawiesić także na żabkach lub specjalnych haczykach. Gdy firany są już w oknie, możesz już w pełni cieszyć się ze swojego pięknego wnętrza!

Wiesz już dokładnie, jak marszczyć firany na taśmie. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko wypróbować wyżej wymienione wskazówki i zyskać niezwykle efektowne dekoracje do swojego mieszkania. Powodzenia!

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej