Jak sprawdzić typ cery?

Istnieje pięć podstawowych typów cery. Rozpoznanie ich jest warunkiem prawidłowej pielęgnacji. Sposoby na ładną cerę muszą być dostosowane do jej wrodzonych właściwości. W poniższej tabelce prezentujemy cechy charakterystyczne każdego z typów cery.

Typy cery wraz z opisem

Typ cery

Cechy charakterystyczne

Działania

Tłusta

Wydziela za dużo sebum. Połyskliwa, z widocznymi porami

Stosować peeling i nawilżanie, stosować kosmetyki z cynkiem i miedzią, unikać kosmetyków tłustych

Sucha

Jasna, matowa, ze skłonnością do łuszczenia

Nie myć mydłem, stosować kosmetyki z ceramidami, nie wystawiać za bardzo na słońce, zwiększyć dzienną porcję witaminy C, warto też pomyśleć o sprawdzeniu poziomu żelaza we krwi (niedobór może się objawiać wysychaniem skóry)

Mieszana

Ma cechy cery suchej i tłustej rozmieszczone w różnych miejscach twarzy

Nawilżać, złuszczać skórę w strefie T, zalecane nawilżanie i odżywianie skóry w miejscach suchych

Wrażliwa

Reaguje zaczerwienieniem, napięciem lub swędzeniem na bodźce mechaniczne i chemiczne

Nie stosujemy peelingu, chronimy przed słońcem, nawilżamy, stosujemy kosmetyki o prostym składzie, przeznaczone specjalnie do tego typu cery

Normalna

Gładka, dobrze ukrwiona, bez zmarszczek i niedoskonałości

Zachować dobrą dietę i zdrowy tryb życia, stosować kremy nawilżające i z filtrami UV na lato

Jak widać ładna twarz zależy bardzo od tego czy pielęgnację dostosujemy do potrzeb skóry. Przy odrobinie wysiłku i wiedzy na temat naszej cery możemy sprawić, że będzie ona śliczna, bez trądziku i niedoskonałości. Cera twarzy będzie też zależała od naszego trybu życia, unikania używek i prawidłowego odżywiania. Czasami nie wystarczy jej poprawić domowymi sposobami. Jeżeli standardowa pielęgnacja nie pomaga, trzeba udać się do dermatologa. On powie nam co zrobić, by mieć ładną cerę. Możliwe, że potrzebna będzie dodatkowa suplementacja albo unikanie pewnych pokarmów, żeby nasza twarz wreszcie była bez pryszczy.

Co zrobić by mieć ładną cerę - sposoby na ładną cerę

Skoro już wiemy, jak rozpoznać typ cery, możemy odpowiedzieć na pytanie jak mieć ładną cerę. Tymi czterema domowymi sposobami możecie poprawić wygląd cery twarzy:

  • Domowe maseczki

Maseczki, zrobione z tego co mamy w kuchni, mogą mieć zbawienny wpływ na naszą cerę. Chyba najbardziej znana jest maseczka z awokado. Jest polecana do cery suchej i dojrzałej. Miąższ z jednego awokado mieszamy z łyżką miodu. Nakładamy na twarz i po 20 minutach spłukujemy letnią wodą. Możemy się spodziewać ślicznej, zdrowej cery. Aczkolwiek odradzamy stosowanie maseczki do cery tłustej. Tu lepiej użyć płatków owsianych zmieszanych z białkiem. Osuszy ona skórę i oczyści pory. Dzięki temu nasza twarz będzie bez trądziku i nabierze matowości. Owsianka doskonale sprawdzi się też w przypadku cery wrażliwej. Musimy ją w tym przypadku wymieszać z jogurtem naturalnym i rumiankiem.

  • Kąpiele ziołowe

Do sposobów na ładną cerę warto zaliczyć kąpiele i kompresy ziołowe. Szczególnie polecany jest wywar z rumianku do cery suchej i wrażliwej. Ładną twarz uzyskamy nie tylko dzięki złagodzeniu podrażnień, ale zmniejszeniu obrzęków pod oczami.

  • Unikanie używek

Nie chcemy nikogo pouczać, jak ma żyć, ale nadmiar alkoholu i papierosów jest bardzo niedobry dla cery. Czasami na pytanie co zrobić, by mieć ładną cerę lepiej odpowiedzieć czego nie robić. Do używek zaliczamy też shishę i e-papierosy. Inny sposób ich palenia nie zmienia faktu, że do organizmu przedostają się toksyczne substancje. Dla ślicznej cery warto więc zrezygnować z nałogów. Podziękuje nam nie tylko cera, ale serce, wątroba i płuca. To nie znaczy, że mamy zachować całkowitą abstynencję. Odrobina czerwonego wina od czasu do czasu poprawia ukrwienie twarzy. Kąpiel w piwie natomiast jest zalecana, jeżeli chcemy mieć matową twarz bez pryszczy.

Kobieta o naturalnej urodzie na białym tle oraz jak mieć ładną cerę, co zrobić by mieć ładną cerę
Porady i wskazówki, co zrobić by mieć ładną cerę, czyli jak mieć ładną cerę
  • Diety owocowo-warzywne

Podstawą zdrowej cery jest zdrowie całego organizmu. Jedzenie owoców i warzyw pomaga uzyskać optymalny poziom mikroelementów. Dostarczają też witamin. Przede wszystkim witaminy C odpowiedzialnej za wytwarzanie kolagenu i niszczenie wolnych rodników.

Ładna twarz a zdrowie

Dla niektórych osób nie wystarczy stosowanie domowych sposobów na ładną cerę albo ich działanie jest zbyt krótkie. Rozpaczliwie szukają w internecie i czasopismach odpowiedzi na pytanie jak mieć ładną cerę. Większość sposobów jednak nie działa. Dlaczego?

Może się zdarzyć, że nasz organizm z jakichś powodów gorzej przyswaja żelazo lub inne mikroelementy. Wówczas warto udać się do dermatologa lub dietetyka i ustalić profesjonalny plan żywienia i suplementacji.

W przypadku osób w okresie dojrzewania dieta może mieć ogromne znaczenie, żeby zachować twarz bez pryszczy. Warto unikać kawy, czekolady i tzw. ostrych słodyczy. Przy okazji poprawi to ogólny stan organizmu i pomoże uzyskać lepszą koncentrację podczas nauki. Nasze zdrowie nie ogranicza się do cery twarzy.

Zeszpecenia przypominające trądzik mogą być też wynikiem uczuleń lub schorzeń innego typu. Czasami warto zrobić ogólne badania krwi. Możliwe, że potrzebny będzie nawet antybiotyk, żeby uzyskać ładną twarz bez trądziku.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy wyczerpująco na wasze pytanie co zrobić, by mieć ładną cerę. Ważne, żeby dbać o zdrowie i kondycję, a ładna twarz będzie najlepszą nagrodą.

ikona podziel się Przekaż dalej