Dlaczego higiena rąk jest tak ważna

Dlaczego należy często myć ręce

W codziennym życiu przydaje się praktyczna wiedza, jak zrobić coś samodzielnie. Nigdy nie wiemy, kiedy przyda się wiedza, jak zmyć farbę z włosów lub jak pozbyć się łupieżu. Zdarza się, że stajemy przed problemem, ile dać do koperty na wesele. Zaś wiedza, ile kroków dziennie należy zrobić, aby zachować zdrowie staje się coraz bardziej ważna.

Instrukcja, jak myć ręce prawidłowo, pozornie wydaje się zbędna, gdyż jest to jedna z najprostszych codziennych czynności. Schemat jak myć ręce wydaje się przydatny dla lekarzy lub dla dzieci, które dopiero uczą się higieny. Czy aby na pewno myjemy ręce prawidłowo? Okazuje się, że tę prostą czynność wykonujemy niedbale i niestarannie oraz zbyt szybko. Dlatego też instrukcja jak myć ręce powinna znaleźć zastosowanie nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, lecz także w domach.

Dlaczego higiena rąk jest tak ważna? Ręce, jako organ dotyku, mają styczność z najróżniejszymi przedmiotami, ludźmi, zwierzętami, roślinami, ziemią itp., a co za tym idzie przenoszą bakterie, wirusy oraz jaja pasożytów. Szkodliwe bakterie znajdują się nie tylko w widocznym brudzie, błocie, kurzu, na ziemi czy w toalecie. Występują one wszędzie, także w miejscach, które wyglądają na czyste, jak poręcze, pieniądze, telefony, sprzęt elektroniczny i żywność. Na przykład jaja owsików są tak małe, że unoszą się w powietrzu.

Dodatkowym problemem jest odruchowe dotykanie rękami ust, oczu i twarzy, wskutek czego łatwo przenosimy bakterie. Rękami również jemy. Wskutek tych typowych czynności możemy przenieść bakterie, wirusy lub jaja pasożytów do organizmu.

Co to jest choroba brudnych rąk i jak jej uniknąć

Typowymi chorobami brudnych rąk są: owsica, salmonelloza, tasiemczyca, wirusowe zapalenie wątroby typu A, lecz chorób tych jest znacznie więcej. Do zakażenia dochodzi przez przenoszenie zarazków rękoma. Dzieje się tak wskutek nie mycia rąk po skorzystaniu z toalety, nawyku obgryzania paznokci lub wkładania do buzi zabawek przez dziecko. Dlatego też tak ważna jest higiena rąk i paznokci.

Na choroby brudnych rąk najczęściej narażone są dzieci, które mają nawyk wkładania wszystkiego do buzi lub dotykania ustami. Dzieci bawią się z rówieśnikami, dotykają wspólnych zabawek, często też mają kontakt z ziemią, na przykład zrywając kwiatki lub zbierając kamyki, czy też bawiąc się w piaskownicy. Dlatego też ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowego mycia rąk. Warto sporządzić i powiesić w widocznym miejscu schemat mycia rąk dla dzieci.

Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się bakterii. Jednak prawidłowo myjąc ręce usuwamy z nich prawie 90% drobnoustrojów. Ręce nigdy nie będą sterylne, gdyż cały czas czegoś dotykamy. Dlatego też ręce należy myć często, co najmniej 10 razy dziennie.

Kiedy należy umyć ręce:

 • kiedy są wyraźnie brudne, zakurzone,
 • po kontakcie z ziemią, roślinami, zwierzętami,
 • po skorzystaniu z toalety,
 • po kontakcie z produktami żywnościowymi, na przykład surowym mięsem, jajami, warzywami itp.
 • przed posiłkiem,
 • po kontakcie z pieniędzmi lub przedmiotami, których dotyka wielu ludzi,
 • po kontakcie z chorymi osobami,
 • po przyjściu do domu.

Jak myć ręce prawidłowo - podstawowa instrukcja

Aby dokładnie umyć ręce potrzebna będzie ciepła woda, mydło i ręcznik. Najbardziej skuteczne jest mydło w płynie, gdyż na kostce mydła leżącej na mydelniczce także mogą namnażać się bakterie. Ręce po umyciu należy wytrzeć ręcznikiem papierowym lub materiałowym. Jeśli korzystamy z ręczników z tkaniny, każdy domownik powinien mieć własny ręcznik. Ręczniki należy często prać.

Jakie są najlepsze sposoby mycia rąk? Aby pozbyć się 90% drobnoustrojów z rąk, należy myć je co najmniej 30 sekund.

Instrukcja mycia rąk:

 • zmocz ręce wodą,
 • nabierz mydła i dokładnie rozprowadź mydło na rękach,
 • umyj wnętrze rąk pocierając dłonie o siebie,
 • umyj wierzchy dłoni pocierając prawą ręką wierzch lewej dłoni i odwrotnie,
 • rozprowadź mydło pomiędzy palcami obu rąk,
 • umyj dokładnie oba kciuki,
 • umyj czubki palców pocierając nimi o wnętrze dłoni,
 • spłucz dokładnie mydło ciepłą wodą.

Po tej czynności należy wytrzeć ręce ręcznikiem papierowym lub z tkaniny. Po umyciu rąk w miejscu publicznym lepiej nie dotykać takich przedmiotów jak klamki, poręcze i przedmiotów często dotykanych przez innych ludzi.

Bakterie gromadzą się również pod paznokciami. Najlepszym sposobem usunięcia brudu spod paznokci jest użycie miękkiej szczoteczki do paznokci. Można również użyć starej szczoteczki do zębów. Jeśli brud mocno przywarł, na przykład po pracy w ogrodzie, warto wymoczyć dłonie przez 5 minut w ciepłej wodzie z mydłem i dopiero potem usunąć brud spod paznokci.

ikona podziel się Przekaż dalej