Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną

Prawidłowe mycie – czyli co warto o nim wiedzieć?

Warto już na samym początku zaznaczyć, iż użytkownicy szczoteczek elektrycznych nie powinni za mocno naciskać nią na swoje zęby oraz dziąsła – robi się to mocniej tylko w przypadku mycia zębów ręczną szczoteczką! Zbyt mocne dociskanie elektrycznego urządzenia prowadzi najczęściej do urazu szkliwa zębów i krwawienia dziąseł – wszystko za sprawą zazwyczaj nylonowego włosia. Pamiętaj, że będziesz potrzebować tylko 50% siły nacisku, jaki stosujesz przy korzystaniu z tradycyjnej szczoteczki do zębów. Mówi się, że szczoteczka elektryczna jest lepsza od zwykłej, ponieważ tak naprawdę wykonuje ona całą pracę mycia jamy ustnej za nas, my musimy ją tylko odpowiednio… poprowadzić.

Jak długo szczotkować zęby szczoteczką elektryczną?

Faktem jest, że szczoteczka elektryczna czyści zęby dokładniej od tradycyjnej. Jednak opinie użytkowników potwierdzają, że warto mimo wszystko używać jej równie długo, jak zwykłej – czyli pełne dwie minuty. Plusem elektrycznych sprzętów jest wyposażenie ich w minutnik. Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną jest ułatwione, zwłaszcza gdy wydaje ona sygnał dźwiękowy po każdych 30 sekundach – wiadomo wówczas, jak myć zęby szczoteczką elektryczną w równomierny sposób. Jeżeli wybierzesz mniejszą główkę urządzenia, na pewno dotrzesz nią w nawet trudne do wymycia fragmenty jamy ustnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.

Szczoteczka elektryczna oraz porady, jak myć zęby szczoteczką elektryczną, czyli czyszczenie zębów krok po kroku
Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Prawidłowe czyszczenie krok po kroku

Budowa i koszt zakupu urządzenia

Szczoteczki elektryczne są z wyglądu niemal identyczne, jak te zwykłe – posiadają rączkę i główkę. Jednak główka ta jest odczepiana i wymienna, a samo urządzenie ma wbudowany akumulator lub miejsce na baterie. Nowoczesna szczoteczka potrafi wykonać aż 40 tysięcy ruchów na minutę! Właśnie to przemawia za doskonałym usuwaniem przez nie resztek pokarmów czy kamienia nazębnego. Dobrej jakości szczoteczkę elektryczną kupisz już za ok. 60-80zł (np. Oral B).

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Jak szczotkować zęby?

  1. Zacznij od naładowania urządzenia – bez tego prawidłowe mycie na pewno się nie uda. Warto zawsze trzymać swoją szczotkę w ładowarce – wówczas wzrasta pewność, że w ogóle z niej skorzystasz. Trzymaj ją możliwie w zasięgu dłoni, ale nie przy zlewie – chyba nie chcesz jej uszkodzić? Staraj się również zachowywać ją w dobrym stanie. Co to oznacza? Otóż, szczoteczka powinna mieć miękkie i niewyginające się włókna – trzeba wymieniać w tym celu główkę szczoteczki maksymalnie co trzy miesiące. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
  2. Kolejnym krokiem jest namoczenie szczoteczki i nałożenie na niej niewielkiej ilości pasty do zębów – musi być jednak przeznaczona do szczoteczek elektrycznych (np. WhiteWash, cena ok. 30zł). Nie nakładaj jej zbyt wiele, bo może się nie spienić. Później zabierz się za mycie zębów – podziel mycie na 4 części: część lewa i prawa na górze oraz tak samo na dole. Zaczynaj od górnej części i staraj się myć zęby pod kątem 45 stopni.
  3. Jak długo szczotkować każdą partię? Otóż poświęć po 30 sekund na każdą z czterech wydzielonych części. Następnie wyczyść język, wypłucz usta, umyj swoją szczoteczkę pod bieżącą wodą i… odłóż ją do ponownego naładowania. Jeśli zjadłeś kwaśny pokarm lub wypiłeś coś gazowanego, poczekaj z myciem zębów nawet godzinę! Inaczej uszkodzisz szkliwo.

Czy szczoteczki elektryczne są lepsze od tradycyjnych?

Szczoteczka elektryczna wcale nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla leniwych! To opcja dla osób praktycznych i chcących maksymalnie zadbać o swoją jamę ustną, jednak przy minimalnym wkładzie własnym. Opinie użytkowników wskazują, że nie zamieniliby oni już szczoteczek elektrycznych na manualne. Zatem, czy szczoteczki elektryczne są lepsze i czy warto kupić takie urządzenie? O tym należy przekonać się samemu!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny