Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Oto 3 ważne zasady
Nie od dziś wiadomo, że regularne mycie zębów oraz dbanie o higieny jamy ustnej przyczynia się do tego, aby nie dochodziło do rozwoju próchnicy oraz innych chorób. To właśnie dlatego zaleca się, aby czyścić zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Do tego celu warto korzystać z nowoczesnych szczoteczek do zębów, do których zalicza się między innymi szczoteczka soniczna. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jak myć zęby szczotką soniczną, a także ile czasu powinno zajmować mycie zębów.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Szczoteczka soniczna - co to jest?
Zanim dowiemy się, jak poprawnie używać szczoteczki sonicznej podczas mycia zębów, wcześniej lepiej jest sprawdzić, czym w ogóle jest szczoteczka soniczna, a także jakimi cechami się wyróżnia. Tak naprawdę jest to szczoteczka, która jest unowocześnieniem szczoteczki elektrycznej. Chociaż z drugiej strony nie jest ona aż tak nowym wynalazkiem, ponieważ po raz pierwszy została wykonana w 1987 roku. Jej wynalazcą był Robert Bock - amerykański naukowiec, który opracował działanie takiej szczoteczki w oparciu o fale dźwiękowe.
Jednak mimo tak dawnego odkrycia, szczoteczka soniczna nie od razu cieszyła się takim dużym uznaniem. Ponieważ w rzeczywistości obawiano się, jak fale dźwiękowe będą oddziaływać na nasze zdrowie. Rzeczywiście szczoteczka soniczna wytwarza fale dźwiękowe, o częstotliwości powyżej 260 Mhz. To już powoduje, że mycie zębów odbywa się poprawnie, ponieważ taki poziom fal dźwiękowych działa już bakteriobójczo.
Zasada działania szczoteczki sonicznej
Już wiemy, że główną rolę w działaniu szczoteczki sonicznej odgrywają fale dźwiękowe. Jeżeli będziemy regularnie korzystać ze szczoteczki sonicznej, wtedy będziemy mogli uporać się z problemem zalegającego osadu na zębach, który następnie w ciągu kilkudziesięciu godzin się krystalizuje, przez co dochodzi do powstawania kamienia na zębach. Dlatego osad pojawiający się po spożyciu kawy, czarnej herbaty lub też wyniku palenia papierosów, jest skutecznie usuwany.
Czy mycie szczoteczką soniczną trudno dostępnych miejsc i przestrzeni między zębami jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że osad zalegający w takich miejscach, jest skutecznie usuwany dzięki powstającym pęcherzykom powietrza w jamie ustnej. To właśnie one docierają do miejsc, które są niedostępne dla włókien szczoteczki, a wszelkie zabrudzenia i resztki jedzenia następnie są usuwane przez mikropęcherzyki.
Rodzaje szczoteczek sonicznych
Nie jest żadnym zaskoczeniem, że producenci próbują się prześcigać w swoich innowacyjnych produktach. Właśnie z tego powodu same szczoteczki soniczne są cały czas ulepszane, tak aby można nimi czyścić zęby jeszcze efektywniej. Oprócz tego, że szczoteczki są wyposażone w konkretne funkcje i programy, to jednak wyróżniamy trzy główne typy szczoteczek, które dzielą się ze względu na wykonywany ruch.
Wśród trzech typów szczoteczek wymieniamy:
- Szczoteczki soniczne pulsacyjne - są to szczoteczki, które pozwalają czyścić zęby przy pomocy ruchów mikrowibracyjnych, określanych właśnie jako pulsacyjne.
- Szczoteczki soniczne z ruchem wymiatającym -głowica szczoteczki pracuje w ruchu wymiatającym od góry do dołu. Przez co można określić, że szczoteczki można używać, jeżeli chcemy “wymiatać” zabrudzenia na zębach, szczególnie skupiając się na miejscach przy dziąsłach.
- Szczoteczki soniczne z ruchem wektorowym - określane są one również jako szczoteczki z ruchem posuwisto-zwrotnym. Jest to także typ szczoteczki, który dodatkowo pozwala czyścić zęby ruchem pulsacyjnym. W związku z tym decydując się na to, aby korzystać ze szczoteczek sonicznych z ruchem wektorowym, mamy największą gwarancję tego, że najdokładniej utrzymamy higienę jamy ustnej, myjąc przestrzenie między zębami.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
Skoro już wspomniano, iż szczoteczka soniczna jest udoskonalonym typem szczoteczki elektrycznej, to od razu nasuwa się spostrzeżenie o jej lepszej jakości. Włosie szczoteczki sonicznej wykonuje od 30 tys. do 60 tys. ruchów na minutę, podczas gdy średniej jakości szczoteczka elektryczna wykonuje niespełna 9 tys. ruchów oscylacyjnych na minutę. Tutaj jeszcze należy wspomnieć o tym, iż szczoteczka elektryczna, gdy ją zaczniemy używać, wykonuje ok. 40 tys. ruchów pulsacyjnych na minutę.
Takie wartości w przypadku szczoteczek sonicznych są dużo wyższe. Nowoczesne szczoteczki soniczne wykonują nawet do 96 tys. drgań na minutę. Oczywiście to nie są jedyne zalety, jakimi można kierować się, kupując szczoteczkę soniczną. Ponieważ urządzenia zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe programy, dzięki którym mycie zębów przebiega nie tylko prawidłowo, ale jednocześnie jest ono o wiele dokładniejsze. Na przykład urządzenia są wyposażone w specjalny system kontroli zużycia włókien, dzięki czemu nie doprowadzimy do zbyt dużego zużycia szczoteczki, co miałoby wpływ na to pogorszenie jakości mycia zębów. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak szybko wybielić zęby.
Jak myć zęby szczotką soniczną?
Mogłoby się wydawać, iż sam zakup szczoteczki sonicznej, a także to aby z niej korzystać w sposób regularny przyczyni się do tego, że mycie zębów będzie wystarczająco skuteczne. Okazuje się jednak, że lepiej jest sprawdzić, jak myć zęby szczotką soniczną, a także ile czasu powinniśmy przeznaczyć na ten proces, aby zwiększyć efektywność higieny zębów i jamy ustnej. Warto mieć również na uwadze to, aby umiejętnie korzystać ze szczoteczki sonicznej, trzeba odpowiednią instrukcję dostosować do konkretnego typu urządzenia.
Jak myć zęby szczotką soniczną typu:
- Pulsacyjnego - ważne jest, aby poprawnie używać tego typu szczoteczki, która wykonuje wyłącznie ruch pulsacyjny. Jest on oczywiście odpowiedzialny za to, aby prawidłowo rozbić płytkę nazębną, ale jednak to my musimy konkretnie nadać kierunek główce szczoteczki. Tutaj od zewnętrznej i wewnętrznej strony zęby traktujemy ruchem wymiatającym. Zatem musimy używać jej od miejsca styku zębów z dziąsłami, przykładając główkę pod kątem 45 stopni. Następnie przesuwamy ją ku górze zęba, tak jakbyśmy wymiatali cały osad. Natomiast części żujące, należy prawidłowo myć przez szorowanie. Pozyskując odpowiedź, ile czasu należy poświęcić na mycie zębów, jeżeli zdecydujemy się korzystać ze szczoteczki pulsacyjnej, to stomatolodzy zalecają, aby każdą ćwiartkę jamy ustnej czyścić przez około pół minuty. W odliczaniu tego czasu pomoże na pewno timer wbudowany w urządzenie.
- Z ruchem wymiatającym - aby poprawnie czyścić zęby szczoteczką soniczną z ruchem wymiatającym, tak naprawdę musimy wykonać tylko trzy kroki. Najpierw ważne jest przyłożenie szczoteczki do styku zęba z dziąsłami, po to by następnie odczekać kilka sekund, a następnie przesunąć je w tej samej linii do kolejnej party zębów. Timer wbudowany w każdy model szczoteczki, będzie pilnował, ile czasu należy poświęcić na mycie każdej ćwiartki jamy ustnej.
- Z ruchem wektorowym - jak myć zęby szczotką soniczną z ruchem wektorowym? Tutaj poprawnie należy ją przyłożyć do zębów przy linii dziąseł pod kątem 45 stopni. Następnie odczekujemy kilka sekund i przesuwamy je na pozostałą partię zębów. Jest to prawidłowo wykonany ruch, który oczywiście może być opcjonalnie rozbudowany o ruch wymiatający. To, ile czasu zajmie mycie zębów szczoteczką soniczną z ruchem wektorowym, będzie również pilnował wbudowany timer.
Jeżeli już wiemy, jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki sonicznej, to pewnie chcemy się również dowiedzieć, jak usunąć kamień z zęba? Istnieje wiele domowych sposobów na to, jak usunąć kamień nazębny, do których zalicza się między innymi stosowanie olejku kokosowego, czy też octu jabłkowego. Jednak nie zapominajmy, że najważniejsza jest odpowiednia prewencja, czyli to, aby prawidłowo dbać o swoje zęby, w celu zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej.