Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

1. Codzienne używanie szczoteczki sonicznej – czy można?

Oczywiście, że można! Warto myć nią zęby rzecz jasna co najmniej 2 razy dziennie, a nie tylko jeden raz! Mycie zębów szczoteczką soniczną nie powinno ilościowo odbiegać od używania manualnej szczoteczki – a więc, stosuj ją wtedy, kiedy potrzebujesz umyć zęby. Pamiętając o codziennej higienie rano czy wieczorem!

Szczoteczka soniczna jest doskonałą alternatywą dla manualnej szczoteczki do zębów. Posiada ona funkcje, które ułatwiają higienę jamy ustnej i zapewniają wysoką skuteczność w czyszczeniu zębów. Warto zwrócić na popularne modele szczoteczek sonicznych na rynku takie, jak np. marki Oral B. To wysoko jakościowe szczoteczki, które cieszą się bardzo pochlebną opinią użytkowników!

2. Jak długo myć zęby szczoteczką soniczną?

Dokładnie tyle samo czasu, jak w przypadku manualnej wersji szczoteczki – a dokładniej mówiąc, 2 minuty! Po tygodniu będziesz w stanie zauważyć sporą różnicą, porównując do manualnej szczoteczki – tylko dwie minuty mycia zębów szczoteczką soniczną np. Braun zapewniają bowiem o wiele lepsze efekty! W zaledwie tydzień możesz więc osiągnąć z nią rezultaty takie, jak w… miesiąc stosowania szczoteczki tradycyjnej.

Oczywiście, warto w takim przypadku pamiętać o kontrolowaniu czasu. Niestety, nie każdy chodzi z zegarkiem w ręce! Nowoczesne szczoteczki soniczne do zębów, jak Philips, posiadają wbudowany… timer! A więc, dokładnie wiedzieć będziesz, ile jeszcze czasu powinieneś szorować zęby. Szczoteczki producenta posiadają funkcję dzielenia na „cztery” – zatem, co 30 sekund otrzymasz przypomnienie o zmianie partii zębów na kolejną! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak myć zęby szczoteczką elektryczną.

Mycie zębów szczoteczką soniczną

3. Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

 • Krok 1. Podładuj swoją szczoteczkę – a najlepiej zawsze trzymaj ją w ładowarce, w bezpiecznym miejscu.
 • Krok 2. Wymieniaj główkę szczoteczki co trzy miesiące, żeby zawsze była w dobrym stanie.
 • Krok 3. Namocz swoją szczoteczkę i nałóż na nią małą ilość pasty do szczoteczki sonicznej.
 • Krok 4. Włóż szczoteczkę do buzi i dopiero później włącz ją.
 • Krok 5. Podziel zęby na część lewą i prawą (góra i dół) – czyli na cztery części. Zacznij myć od góry i przechodź po kolei do dolnych partii zębów. Myj zęby pod kątem 45 stopni.
 • Krok 6. Na każdą partię poświęć przynajmniej 30 sekund – myjąc od zewnątrz oraz od wewnątrz. Jeśli jadłeś coś kwaśnego, poczekaj z myciem zębów około godziny czasu – inaczej możesz uszkodzić szkliwo!
 • Krok 7. Wyczyść język, żeby pozbyć się bakterii i nieprzyjemnego zapachu z ust.
 • Krok 8. Przepłucz usta i wypluj wodę. Dzięki temu oczyścisz usta z resztek bakterii.
 • Krok 9. Umyj swoją szczoteczkę do zębów, wyciągając główkę z rączki i płucząc pod bieżącą wodą. Wytrzyj do sucha i przyczep do rączki.
 • Krok 10. Przepłucz usta płynem do płukania ust, aby zabić wszelkie bakterie pozostałe po szczotkowaniu zębów. Dzięki temu zapewnisz również odświeżenie jamy ustnej i nieco… wybielisz swoje zęby!
 • Krok 11. Odłóż rączkę na miejsce – czyli do ładowarki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, ze szczoteczka zawsze będzie w gotowości. Odkładając szczoteczkę soniczną do ładowarki nie spotkasz się wówczas z sytuacją, gdy np. będziesz chciał koniecznie umyć zęby – a urządzenie nie będzie naładowane. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, jeżeli poświęcasz sporo czasu na mycie swoich zębów – nie dwa, ale kilka razy dziennie! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na wybielanie zębów.
Szczoteczka soniczna i smartfon do zębów oraz porady, jak myć zęby szczoteczką soniczną, zasady mycia zębów
Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Oto 4 praktyczne porady

4. Odwieczny dylemat – szczoteczka soniczna czy elektryczna?

W tej kwestii opinie użytkowników są mocno podzielone. Zdecydowana większość stawia jednak na szczoteczki soniczne do zębów firmy Braun, Philips czy Oral B. Koniecznie przyjrzyj się kształtowi zarówno sonicznej, jak i elektronicznej szczoteczki – końcówki elektrycznej powinny być okrągłe, a sonicznej podłużne (przypominające manualne szczoteczki). Warto zainwestować w jedną z nich zwłaszcza, jeżeli posiadasz problem z dziąsłami bądź zębami. Tak samo, jeżeli nie możesz poradzić sobie z czyszczeniem zębów w prawidłowy sposób – szczoteczka soniczna wyczyści bowiem zęby niemal zupełnie… samodzielnie! Niestety, ale sporo dorosłych osób nadal czyści zęby tak, jak dzieci (okrągłe ruchy). Prawidłowa technika szczotkowania wygląda jednak kompletnie inaczej w dorosłym życiu:

 • układamy szczotkę pod kątem 45 stopni,
 • wykonujemy ruchy wymiatające – od dziąsła aż do korony zęba

Nie da się stwierdzić, która ze szczoteczek będzie najlepsza – jedni wolą zostać przy elektrycznej, z kolei soniczna ma coraz więcej zwolenników na świecie. Jeżeli wiesz, jak myć zęby szczoteczką elektryczną oraz soniczną – śmiało, zainwestuj w jedną z nich! Na pewno pomożesz tym sposobem swoim zębom w… codziennej higienie jamy ustnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny