Makijaż a kształt twarzy i cera

Twarz owalna czy okrągła, a może w kształcie serca?

Istnieje kilka typów twarzy. W zależności od jej kształtu powinno się trochę zmodyfikować sposób nakładania różu. Oto kilka przykładów jak nakładać róż na różne typy twarzy:

  • Twarz owalna – nakładać róż na centralną część kości policzkowych (tę, która najbardziej wystaje)
  • Twarz okrągła – od ucha, wzdłuż policzków w stronę ust. Odradzamy stosowanie perłowych i błyszczących różów, bo wzmacniają efekt zaokrąglenia twarzy.
  • Twarz kwadratowa – róż nakładać wzdłuż linii kości policzkowej, opadającej w dół. Jeżeli chcesz dodatkowo wyszczuplić twarz optycznie, to zalecamy nałożyć pod spód brąz do policzków.
  • Twarz w kształcie serca – nakładać róż na środku kości policzkowych i na skroniach, w stronę czoła. Dzięki temu zmniejszy się kontrast między szerokim czołem i wąską brodą.
  • Twarz podłużna – nakładać róż na tę część kości policzkowych, która znajduje się pod zewnętrznymi kącikami oczu.

Jeżeli nie jesteś pewna jaki masz rodzaj twarzy, to porównaj jej kształt z zestawami, które znajdziesz w internecie. Najłatwiej jest rozpoznać twarz owalną, okrągłą i podłużną. Niektóre osoby mają też bardzo wyraźnie kwadratowy owal twarzy.

Makijaż a cera

Sposób nakładania oraz odmianę różu do policzków wybieramy również ze względu na cerę. Na przykład odradza się stosowanie różu w kremie osobom o cerze tłustej. Kolor różu może natomiast pomagać w modelowaniu kształtu twarzy i może zostać dobrany do odcienia skóry.

Ogólna zasada jest taka, że róż na policzki bezpośrednio pod oczami raczej zaleca się osobom młodym. Kobiety starsze, o jasnej i suchszej cerze nie wyglądają dobrze, jeśli odcień skóry kontrastuje z kolorem różu.

Szczególnie należy omijać te miejsca, na których powstają zmarszczki mimiczne. Zwłaszcza jeśli są wyraźnie widoczne. Możesz korzystać z porad jak nakładać róż, które podaliśmy powyżej, ale rób to ostrożniej niż osoby o bardzo młodej cerze.

Jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Należy tak malować policzki różem, żeby wyglądały naturalnie. Dlatego najlepiej po nałożeniu różu na policzki lekko go rozetrzeć.

Dla zachowania zdrowia cery dobrze jest wybrać kosmetyki firmowe. Na przykład Bourjois, Max Factor czy Chanel. W rankingach te trzy zwykle są stawiane najwyżej. Bourjois w dodatku nie należy do drogich marek, a daje pewność, że naszej skórze nie zaszkodzą niepożądane składniki.Poza tym warto zapoznać się z, modnymi ostatnio, wegańskimi liniami kosmetyków.

Jak nałożyć róż na policzki?

Jak znaleźć kości policzkowe?

Osoby zaczynające swoją przygodę z makijażem zwykle nie są pewne co do umiejscowienia kości policzkowych. W zależności od tego czy mają do czynienia z twarzą owalną, okrągłą czy w kształcie serca tę część twarzy jest łatwiej lub trudniej dostrzec.

Podstawowa zasada jest taka, że kości znajdują się po bardziej zewnętrznej części twarzy. Zwykle między połową oczu, a ich zewnętrznymi koniuszkami.

Żeby prawidłowo malować policzki różem nie musisz się domyślać umiejscowienia kości policzkowych. Wystarczy, że przyłożysz kciuk do górnej części ucha, a palcem wskazującym przejedziesz po linii od skrzydełka nosa ku skroniom.

Uniwersalne pole do nakładania różu do policzków określamy przykładając palec wskazujący i środkowy pionowo do zagłębienia skrzydełka na nosie. Tam, gdzie kończy się palec wskazujący, powinna maksymalnie sięgać linia nakładanego różu. Sprawdź także ten artykuł o idealnym makijażu krok po kroku.

Kolor różu i jak z niego korzystać

Na początek pamiętajmy, że róż zawsze nakładamy na końcu makijażu. Jeżeli planujemy nałożenie brązu do policzków i rozświetlacza, to róż będzie szedł na końcu. Przy czym najpierw nakładamy brąz (bronzer), który powinien iść lekką smugą, po linii od ucha do policzka.

Kolejna sprawa to dobór koloru różu do twarzy. Tradycyjny róż w kolorze różowym najlepiej stosować przy cerze bladej, porcelanowej. Dobrze odmłodzi skórę osoby starszej. Trzeba tylko pamięć, żeby nie nakładać go za dużo, bo będzie wyglądać sztucznie. Do jasnej, chłodnej cery dobrze będzie też pasował róż o odcieniu czerwonym. Odradzamy stosowanie różowego i czerwonego osobom ze skłonnością do rumieńców lub posiadającym cerę wrażliwą, łatwo ulegającą zaczerwienieniom.

Nabieranie różu prasowanego na pędzelek, a także jak nakładać róż - praktyczny poradnik nakładania różu
Jak nakładać róż na policzki, czyli najważniejsze zasady dotyczące nakładania różu krok po kroku

Brzoskwinia o żółtawej tonacji doskonale dopełni cerę ciepłą. Natomiast brzoskwiniowy wpadający w czerwień lepiej nada się do chłodnych odcieni skóry. Dla osób lekko opalonych lepszym pomysłem będzie zastosowanie różu o tonacji morelowej. Kobiety o cerze śniadej, wpadającej w brąz mogą zastosować róże bordowe i śliwkowe.

Sposoby nakładania różu na policzki

Teraz powiemy jeszcze trochę o różnych formach różu na policzki. Znane marki, jak wspomniana Bourjois czy Chanel, oferują róże w różnej postaci. Mówiliśmy już, że ten w kremie nie jest zalecany do cery tłustej. Teraz warto dodać, jak powinno się go stosować.

Róż w kremie doskonale nadaje się dla cery suchej. Nawilża skórę i nadaje jej zdrowy wygląd, dzięki zawartej glicerynie. Ma postać musu, którą łatwo się aplikuje i równie łatwo można zetrzeć jego nadmiar. Do nakładania różu w kremie służy płasko ścięty pędzel. Możesz też bez problemu nałożyć go bezpośrednio palcami.

Róż sypki lub w kamieniu ma podobną konsystencję do pudru matującego. Jest bardzo lekki, dlatego doskonale nadaje się do cery tłustej. Nakładamy go płasko skośnie ściętym, dużym pędzlem. Nabierając różu (zwłaszcza sypkiego) należy strząsnąć jego nadmiar z pędzla przed aplikacją na twarz.

Dostępne są też róże w żelu. Są one doskonałe dla cery bardzo suchej. Metoda aplikacji jest prosta – wklepujemy go opuszkami palców i lekko rozcieramy. Dla uzyskania bardziej intensywnego efektu kolorystycznego możesz łączyć róż z fluidem. Podobny efekt można uzyskać stosując róż w piance. Dzięki temu, że jest mniej połyskliwa można ją stosować również na okrągłą twarz. Róż w piance możesz nakładać palcami lub pędzelkiem, wykonując okrężne ruchy.

Róż w sztyfcie to doskonała propozycja dla zabieganych kobiet. Zamiast malować policzki różem możesz go nałożyć za pomocą sztyftu. Tę formę również odradzamy osobom o cerze tłustej i mieszanej.

Nakładanie różu na policzki jest sztuką. Jeżeli ją opanujemy możemy znacząco poprawić wygląd twarzy i skorygować niedoskonały kształt oraz koloryt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny