Nalepka rejestracyjna – wymagania prawne

Nalepka rejestracyjna to nic innego jak cienka folia z hologramem i numerem rejestracyjnym twojego auta. Każdy zarejestrowany i dopuszczony do ruchu na drodze samochód musi ją posiadać – jest to regulowane przepisami. Jeśli jej nie przykleisz lub niezauważenie spadnie, możesz liczyć się z tym, że przy najbliższej kontroli drogowej czeka cię mandat, kara może wynosić nawet 500 zł! Dlatego naklejanie trzeba przeprowadzać bardzo uważnie.

Nalepka rejestracyjna jest wydawana w czasie rejestrowania samochodu. Musisz ją przykleić w tym samym czasie, kiedy zakładasz tablice rejestracyjne. Przepisy wymagają umieszczenia jej od wewnętrznej strony, w prawym dolnym rogu. Musisz znaleźć dla niej takie miejsce, by nie ograniczała ci widoczności. Nie może także być przesłonięta wycieraczkami – musi być bardzo dobrze widoczna z zewnątrz.

Jeśli naklejka zniszczy się (na przykład w trakcie stłuczki) lub po prostu zginie, możesz iść do wydziału komunikacji swojego powiatu i tam złożyć wniosek o kolejną nalepkę. Nie jest to kosztowne – cena jest zależna od ustaleń powiatu, ale rzadko przekracza 20 zł. Jednak wiąże się to z załatwianiem dokumentów i biurokracją, która niestety trwa. Samo wydrukowanie nalepki także jest czasochłonne, a jej brak może oznaczać, że będziesz musiał zrezygnować z poruszania się samochodem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Naklejanie nalepki rejestracyjnej – przygotowanie szyby

Aby naklejka dobrze się trzymała, musisz dokładnie przygotować powierzchnię, na której ma się znaleźć. Najlepiej będzie dobrze oczyścić całą szybę, a przynajmniej spory fragment wokół wybranego miejsca. Możesz do tego użyć zwykłego płynu do mycia szyb lub specjalnych preparatów do czyszczenia szyb samochodowych. Płyn dokładnie usuń za pomocą ręcznika papierowego.

Następnym krokiem jest odtłuszczenie oczyszczonego miejsca. Dzięki temu klej będzie się lepiej i znacznie dłużej trzymał. Możesz wykorzystać do tego spirytus lub na przykład zmywacz do paznokci. Przejedź miejsce na przedniej szybie czystym, nasączonym wacikiem. Tym razem nie wycieraj szkła, poczekaj aż środek odtłuszczający przeschnie. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu gumy do żucia.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybie samochodu

Jest tylko jeden sposób na to, jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybie samochodu prawidłowo. Upewnij się, że szyba jest sucha, ale nie dotykaj palcami miejsca, gdzie ma znajdować się nalepka. Bardzo delikatnymi ruchami usuń folię zabezpieczającą przednią stronę nalepki – to ta, na której znajduje się numer rejestracyjny. Tą stroną przykłada się naklejkę do szyby, nadal bardzo delikatnymi ruchami.

Wszelkie zagięcia i pęcherzyki powietrza pod nalepką mogą sprawić, że będzie się ona szybko odspajać. Dlatego naklejanie trzeba przeprowadzić powoli, delikatnymi ruchami i bardzo dokładnie. Nalepka powinna się szybko i na długo przykleić w jednym miejscu. Niestety, jest tak zaprojektowana, by jej ściąganie było prawie niemożliwe bez zniszczeń, więc musisz zrobić to dobrze za pierwszym razem.

Jest jeszcze jeden sposób, jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybie samochodu. Wiele osób przymocowuje naklejkę do szyby za pomocą przezroczystej folii samoprzylepnej. I chociaż próżno szukać zapisu prawnego, który tego zabrania, jest to dość kontrowersyjna metoda i nie zawsze bywa uznawana przez funkcjonariuszy policji w trakcie kontroli drogowej. Dzięki temu jednak nie musisz się obawiać, że naklejka się zniszczy lub zagnie po jakimś czasie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny