Czy mogę namierzyć czyjś telefon?

Namierzenie bez zgody właściciela

Czy można namierzyć czyjś telefon bez jego zgody? To pytanie mogą sobie zadawać kobiety chcące sprawdzić wierność męża albo matki, które chciałyby wiedzieć, gdzie są ich dzieci. Najpierw przyjrzyjmy się temu jak technicznie wygląda namierzenie komórki.

Komórkę można namierzyć po numerze. Istnieje wiele dezinformacji na ten temat. Jednak teoretycznie znalezienie kogoś telefonu po numerze jest możliwe. Każda komórka wysyła informacje do wież nadających sygnał. Przesyła dane o numerze aparatu tzw. IMEI i karcie SIM z konkretnym numerem telefonu. Ten fakt wykorzystuje się w tzw. pomiarze triangulacyjnym. Wybierając trzy punkty, z którymi łączy się komórka można znaleźć kogoś kto używa danego numeru telefonu. Wiedząc z jakiej strony nadchodzą sygnały do każdej z wież, można przeprowadzić linie między źródłem sygnału i każdą z wież. Na przecięciu tych trzech linii będzie się znajdował poszukiwany telefon. Wówczas nie trzeba znać numeru identyfikacyjnego aparatu.

To nie znaczy, że do takich informacji każdy mamy dostęp przez internet. Wbrew pozorom nie są one też bardzo precyzyjne. Trudno będzie znaleźć telefon po lokalizacji, jeżeli osoba go posiadająca jest w ruchu. Informacja tego typu pomoże zweryfikować, czy dana osoba rzeczywiście jest w delegacji, czy przebywa w sąsiedniej dzielnicy.

Do takich informacji mają dostęp operatorzy sieci, do której należy dany numer. Jak namierzyć telefon, jeżeli osoba nie wyraziła zgody na udostępnienie tych danych? Można użyć programu do tego celu. Istnieje wiele stron, które obiecują namierzyć lokalizację telefonu. Zanim z nich skorzystamy warto przeczytać kilka recenzji przez internet. Są aplikacje, które potrafią zlokalizować telefony działające na Androidzie i iOS. To znaczy, że trudniej będzie znaleźć komórkę starszego typu.

Lokalizacja telefonu - jak wyśledzić dziecko?

Łatwiejsze zadanie mają rodzice. Przynajmniej dopóki dziecko nie stanie się na tyle sprytne, żeby przekładać karty do starszego aparatu czy robić inne sztuczki. Kupując naszej pociesze aparat komórkowy możemy zamieścić na nim aplikację śledzącą. Możemy też zastrzec możliwość lokalizacji gps u operatora. To najprostsze wyjście. Dopłać niewielką kwotę do usługi i namierz dziecko gdziekolwiek będzie przebywać.

Namierzając miejsce pobytu dziecka za pomocą specjalnej aplikacji możemy dodatkowo dowiedzieć się np. czy w nocy rozmawia przez telefon. Jeżeli nasza pociecha ma problemy z uzależnieniem od komórki, to dobry sposób, żeby pomóc jej w zwalczeniu nałogu.

Pamiętajmy tylko, że nie wszystkie aplikacje są wiarygodne. Niektórymi rzeczywiście da się wyśledzić komórkę malucha. Inne wprowadzą nas w błąd i mogą spowodować nieuzasadnioną utratę zaufania do dziecka. Kontrola rodzicielska nie powinna mieć charakteru permanentnej inwigilacji. Zanim zapytamy, jak namierzyć telefon dziecka, może lepiej z nim porozmawiać. Wzbudzanie zaufania i uczenie odpowiedzialności jest ważniejsze niż namierzenie telefonu w miejscu gdzie nie powinno go być.

Namierz aparat po numerze IMEI

Zasada namierzania przez internet

Czyjś telefon można też zlokalizować znając jego numer IMEI. Jest to o tyle wygodne, że działa nawet jeśli nie ma w nim karty SIM z oczekiwanym numerem od operatora. Techniczną możliwość dokonania takich poszukiwań ma policja. Niestety rzadko jej używają, raczej podczas rutynowych kontroli niż specjalnie dla danego klienta. Możesz zgłosić kradzież na policję, ale najlepiej sam namierz telefon, jeżeli masz taką możliwość.

Zanim zajmiemy się zagadnieniem jak wyśledzić lokalizację telefonu po IMEI trzeba wyjaśnić co kryje się za tym skrótem i jak pozyskać taki numer. IMEI to skrót od International Mobile Equipment Identity (Międzynarodowa Tożsamość Urządzeń Mobilnych). Numer składa się z 14 do 17 cyfr i jest unikalny dla danego aparatu. To dobra wiadomość dla osób, którym skradziono telefon. Bardzo trudno będzie go podrobić. Numer IMEI znajduje się w umowie z operatorem lub innym sprzedawcą sprzętu telefonicznego. Często też znajdziemy go na odwrotnej stronie aparatu komórkowego lub w wewnętrznej części (zwykle pod baterią). Znając ten numer możemy też zablokować używanie skradzionego telefonu, prosząc operatora o wpisanie go na czarną listę.

W internecie istnieją aplikacje umożliwiające lokalizację po IMEI. To działa nawet jeżeli komórka jest wyłączona. Można dowiedzieć się w którym miejscu była ostatni raz aktywna. Jak namierzyć telefon po numerze IMEI najlepiej dowiedzieć się z poszczególnych aplikacji. Powiemy o tym bardziej szczegółowo w dalszej części poradnika.

Niestety numer można też zmienić. Zwykle złodziej potrzebuje na to trochę czasu, dlatego warto działać szybko. Jeżeli uda nam się zlokalizować aparat przed nadaniem nowego IMEI, to nasza zguba będzie uratowana.

Jeżeli straciłeś telefon, to najlepiej dowiedz się u operatora, jak zastrzec numer przed znalezieniem aparatu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Narzędzia, dzięki którym można zlokalizować komórkę

W internecie znajdziemy wiele aplikacji, które mają pomóc zlokalizować telefon po numerze lub za pomocą GPS. Warto używać sprawdzonych, bo oszustów nie brakuje.

Wykaz najbardziej znanych programów do lokalizowania telefonów

Nazwa programu

Opis działania

Obsługiwane systemy

Opłata

Prey

Aplikacja zainstalowana na urządzeniu wysyła sygnał za pomocą sieci wi-fi. Można zablokować zdalnie programy do przeglądania poczty

Windows, iOS, Android, Mac OS, Linux

nie

Airdroid

Po zainstalowaniu i rejestracji umożliwia zdalne operowanie kamerą i aparatem, a także zarządzanie kontaktami i namierzanie sprzętu

Android

tak

Minspy

Aplikacja webowa. Szpiegowanie telefonu, rejestracja aktywności t.j. smsy

Android, iOS

nie (możliwość dokupienia wersji pro)

Narzędzia do lokalizowania telefonów mają swoje zalety i wady. Każda zapewnia prosty opis jak namierzyć telefon przy jej pomocy. Jednak, żeby zlokalizować numer aparat musi być włączony i mieć aktywne połączenie z siecią wi-fi lub gps. Można ich używać jako dodatkowego środka bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że godząc się na wysyłanie sygnału ujawniamy również własną lokalizację, mając przy sobie taki sprzęt.

Telefon z mapami i GPS, czyli porady, jak namierzyć telefon i zlokalizować numer
Jak zlokalizować numer danej osoby, czyli porady i sposoby, jak namierzyć telefon

Namierzanie a bezpieczeństwo

Lokalizacja telefonu - czy warto włączać GPS?

Poważną wadą wszelkich programów śledzących na komórkę i technik do śledzenia telefonu jest to, że zanim zginie namierzany jest również właściciel. Kiedy chcemy wyśledzić czyjś telefon, to nie mamy takich obiekcji. Jednak nie każdy lubi mieć świadomość, że sam może być śledzony. I nie chodzi tu od razu o działania nielegalne. Nie tylko przestępcy nie lubią być pod ciągłą obserwacją. Teoretycznie to my możemy stać się ofiarami przestępcy, który namierza naszą lokalizację. Nie warto oczywiście nadmiernie straszyć taką ewentualnością. Jeżeli nie masz na karku żadnego stalkera, to prawdopodobnie nie musisz się obawiać.

Druga wada programów i systemu GPS jest taka, że nie zawsze da się precyzyjnie określić położenie. Jeżeli skradziono ci telefon, to informacja o ostatnim wysłanym sygnale może być pomocna. Mimo wszystko nie da się po prostu wsiąść w samochód i ścigać przestępcy niczym w filmach sensacyjnych.

Mimo wszystko sposobów na to jak namierzyć telefon jest trochę. Jeżeli nie przeszkadza ci fakt, że ktoś może zlokalizować również ciebie, to najlepiej sprawdzają się te instalowane na urządzeniach. Można korzystać z technologii namierzania za pomocą współrzędnych z wież nadawczych. Mimo wszystko precyzyjniej określa się lokalizację za pomocą GPS. Jest to też bezpieczniejsza metoda, biorąc pod uwagę ewentualnych stalkerów, ponieważ dostęp do twojej lokalizacji mają wówczas osoby upoważnione (operator, policja i ty). Wadą jest to, że nie wystarczy nowy numer telefonu, większość operatorów traktuje to jako dodatkową usługę i pobiera za nią opłaty.

Programy do kontroli rodzicielskiej na komórkę

Osobnym zagadnieniem jest kontrola tego co dzieci robią na komórce. Istnieje sporo aplikacji, które umożliwiają rodzicom kontrolę nad aktywnością pociech. Po pierwsze lokalizacja telefonu umożliwia upewnienie się, że dziecko jest tam, gdzie miało być (w szkole, u znajomych, na wycieczce). Po drugie pozwala blokować dostęp do pewnych aplikacji, których rodzic nie chce udostępniać.

Najpopularniejszą aplikacją tego typu na nowsze telefony jest Google Family Link. Pozwala nie tylko nałożyć blokady na telefonie dziecka, ale ograniczyć dostęp do aplikacji na telefonie rodzica. Jeżeli dziecko nie posiada własnej komórki, to możemy zablokować pewne programy i kontakty, i dać mu aparat np. do zabawy.

Również operatorzy sieci komórkowych oferują pakiety kontroli rodzicielskiej. Za niewielką dopłatą do abonamentu można skorzystać z takich usług jak „Chroń dzieci w sieci” (Orange), „Dzieci w sieci” (T-Mobile) czy ochrona internetu w Play i Plus.

Im bardziej zaawansowane technologie, tym ochrona rodzicielska staje się prostsza. Coraz łatwiej też samodzielnie namierzyć skradziony telefon. Czy ten poradnik był pomocny? Sprawdź też ten artykuł z poradami jak usunąć fb.

ikona podziel się Przekaż dalej