Przydatne domowe sposoby na ostrzenie nożyczek

Rodzaje nożyczek

Jeszcze w XX wieku istniały warsztaty ostrzenia noży i nożyczek. W obecnych czasach ostrzeniem noży i nożyczek zwykle zajmują się punkty dorabiania kluczy. Natomiast w pierwszej połowie XX wieku ostrzeniem przyborów domowych, jak noże i nożyczki zajmowali się domokrążcy, którzy pojawili się na podwórkach i nawoływali “ostrzenie noży”. Wtedy można było za drobną opłatą naostrzyć różne przybory. Obecnie te zawody odeszły w niepamięć. Noże ostrzymy po prostu ostrzałką, którą można kupić w każdym sklepie gospodarstwa domowego. Często jednak nie wiemy, gdzie wykonuje się ostrzenie nożyczek.

Czy stępione nożyczki należy wyrzucić? Kłóci się to z zasadą Zero Waste i dbałością o ekologię, która zachęca, aby zrezygnować z nadmiernych zakupów i reaktywować stare rzeczy. Dlatego też przydaje się znajomość różnych domowych sposobów, jak na przykład: jak czyścić okulary, jak wyparzyć słoiki na przetwory, jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu, czy też jak poukładać w szafkach kuchennych, aby zachować porządek w kuchni.

Nożyczki zwykle dzielą się na domowe, kosmetyczne, fryzjerskie i krawieckie oraz inne. Wszystkie wymagają ostrzenia od czasu do czasu. Nie tępią się one tak szybko jak noże kuchenne, niemniej jednak po dłuższym czasie przestają spełniać swoje zadanie. W domu zwykle używamy nożyczek do cięcia papieru, przecinania opakowań i drobnych prac domowych. Bardzo przydatne i trudne do ostrzenia są nożyczki kosmetyczne, jak nożyczki do paznokci, czy do skórek. Tego rodzaju nożyczki muszą być szczególnie dobrze naostrzone. Nożyczki krawieckie używają osoby szyjące hobbystycznie w domu. Najwięcej rodzajów mają nożyczki fryzjerskie stosowane w zakładach fryzjerskich i barber shopach. Natomiast nożyczki ogrodowe służą do przycinania gałązek, żywopłotów i roślin i noszą nazwę sekatora.

Nożyczki wynaleziono bardzo dawno, bo już w XV wieku p.n.e. w starożytnym Egipcie. Początkowo miały formę dwóch mijających się ostrzy utrzymujących się na wspólnym zagiętym pręcie. Cięcia dokonywano przez przyciskanie ostrzy, które cięły mijając się. Konstrukcję tę unowocześnili Rzymianie, którzy nadali im współczesny kształt.

Domowe sposoby czym i jak naostrzyć nożyczki

Tępe nożyczki sprawiają kłopoty, szczególnie jeśli chcemy coś szybko przeciąć. Ostrze nożyczek jest zbyt krótkie, aby użyć zwykłej ostrzałki do noży. Problematyczne jest także rozkręcanie nożyczek, gdyż nie ma pewności, że ponownie je odpowiednio skręcimy. Dlatego warto wiedzieć jak i czym je naostrzyć, szczególnie że mamy do dyspozycji proste, domowe sposoby, które są bezpieczne i nie grożą skaleczeniem.

Sposoby jak naostrzyć nożyczki w domu:

  • dokręcenie śrubki,
  • ostrzenie folią aluminiową,
  • papierem ściernym,
  • śrubokrętem,
  • szklanym słoikiem lub butelką.

Jedną z przyczyn, dlaczego nożyczki nie tną poprawnie i wydają się nieostre, jest poluzowanie śrubki, która znajduje się w środku nożyczek. Wystarczy mały, płaski śrubokręt, aby dokręcić śrubę i cieszyć się znowu ostrymi nożyczkami.

Jeśli dokręcenie śrubki nie pomogło, możemy posłużyć się folią aluminiową. Należy wziąć arkusz folii aluminiowej i złożyć go kilkakrotnie, tak aby uzyskać prostokącik o grubości około 1,5 mm. Taki prostokącik nacinamy wielokrotnie nożyczkami. Aby naostrzyć nożyczki trzeba zrobić dość dużo nacięć. Sposób ten jest bardzo łatwy. Okazuje się, że nie trzeba pocierać folią aluminiową ostrzy nożyczek, co grozi skaleczeniem się. Nacięcia robimy na całej długości ostrzy nożyczek, tak aby się równomiernie naostrzyły. Żeby nie marnować zbyt dużo folii, tniemy ja na bardzo wąskie paski.

Jeśli folia aluminiowa nie pomogła, możemy zastosować papier ścierny. W tym przypadku również nie potrzeba rozkręcać nożyczek, ani pocierać ostrzy papierem ściernym. Przygotowujemy 3 arkusze papieru ściernego o różnej gradacji. Po prostu nacinamy tępymi nożyczkami papier ścierny zaczynając od arkusza o najmniejszych ziarnach. Aby nie marnować papieru ściernego nacinamy na całej długości ostrzy, robiąc nacięcia blisko siebie, tak aby uzyskać bardzo wąskie paski.

Ostrzenie nożyczek w domu

Innym sposobem jest ostrzenie przy użyciu śrubokręta, a raczej jego długiej metalowej sztycy. Wybieramy długi śrubokręt i tniemy nożyczkami po metalowym pręcia, tak jakbyśmy chcieli go przeciąć. Sposób ten wymaga wykonania wielokrotnych cięć, nawet 100 cięć lub więcej. Zamiast śrubokręta możemy użyć także długiego gwoździa. Sprawdź także: Czym rozpuścić klej? Poznaj najlepsze sposoby na zmywanie klejów.

Podobną metodą jest ostrzenie przy pomocy szkła. Bierzemy stary słoik szklany lub butelkę i wykonujemy ruchy cięcia, tak jakbyśmy chcieli przeciąć szklany przedmiot. Należy mieć przy tym wyczucie. Mocniejsze ruchy nie spowodują lepszego naostrzenia nożyczek, ale grożą zbiciem słoika i pokaleczeniem się. Dlatego cięcie należy wykonywać bardzo delikatnie. Chodzi tu bardziej o polerowanie ostrzy nożyczek szkłem.

Osoby z doświadczenie majsterkowicza mogą zastosować szlifierkę tarczową do ostrzenia nożyczek. W łatwy sposób można naostrzyć nożyczki do papieru, fryzjerskie lub krawieckie. Dość trudne jest ostrzenie małych nożyczek do paznokci, które tą metodą można łatwo zniszczyć.

Po zastosowaniu każdego z tych sposobów należy przetrzeć nożyczki wilgotną ściereczką, tak aby zetrzeć drobinki metalu lub szkła.

ikona podziel się Przekaż dalej