Jak naprawić cieknący kran starego typu w kuchni lub w łazience?

Jeśli posiadamy kran starego typu z kurkami, najczęściej przyczyną przeciekającego kranu są wadliwe i zużyte uszczelki. Dlatego też konieczna będzie wymiana uszczelki w kranie. Wymiana baterii kuchennej nie będzie potrzebna. Uszczelki znajdują się przy wylewce kranu oraz na głowicy kranu. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy zakręcić dopływ wody w mieszkaniu.

Przyczyną kapiącego kranu może być zużyta uszczelka na wylewce. Najpierw odkręć kluczem płaskim śrubę mocującą wylewkę a następnie zdejmij wylewkę. Usuń starą uszczelkę i na jej miejsce wstaw nową. Następnie umocuj wylewkę i dokręć śrubę mocującą. Ważne jest, aby zrobić to ręką, ponieważ jeśli dokręcisz zbyt mocno kran nie będzie się obracał na boki. A może zainteresują cię także artykuły o naprawach pralek?

Jak wymienić głowicę w kranie starszego typu?

Kran cieknie również, jeśli głowica kranu nie jest dokręcona lub uszczelka na głowicy jest zniszczona. Najpierw zdejmij zaślepkę z kurków, następnie odkręć śruby mocujące i zdejmij kurki. Sprawdź, czy głowica kranu była dobrze dokręcona, gdyż to mogło być przyczyną kapiącego kranu. Jeśli kran w kuchni lub w łazience kapie mimo dokręconej głowicy, należy ją wyjąć.

Następnie odkręć nakrętkę, która mocuje uszczelkę i wyjmij uszczelkę. Wymiana uszczelki w kranie wymaga posiadania właściwych uszczelek. Uszczelki są z reguły typowe, jednak jeśli nie wiesz, jaka uszczelka będzie potrzebna, lepiej zanieść głowicę do sklepu i pokazać sprzedawcy aby wybrać właściwą uszczelkę. Po wymianie uszczelki na powrót wkręć głowicę i nałóż kurek odpowiednio dokręcając. Sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Mężczyzna naprawiający cieknący kran, a także podpowiedzi, jak naprawić cieknący kran w domu krok po kroku
Jak naprawić cieknący kran? Poradnik wymiany uszczelki w kranie krok po kroku

Jak naprawić cieknący kran w nowoczesnej baterii jednouchwytowej?

W przypadku nowoczesnych baterii jednouchwytowych kapiący kran może oznaczać, że głowica kranu jest uszkodzona. Wymiana głowicy łączy się z dużo większym kosztem niż wymiana uszczelki w kranie. Dlatego też należy rozważyć czy nie lepsza byłaby wymiana baterii kuchennej.

Nowoczesne krany posiadają trwałe głowice ceramiczne. Zanim podejmiemy decyzję o wymianie baterii, można najpierw spróbować wymienić głowicę. Naprawa głowicy w kuchni nie będzie trudna. Musimy jednak zanieść wadliwą głowicę do sklepu, aby zakupić odpowiedni model.

Aby wymienić głowicę, najpierw zdejmujemy zaślepkę, a następnie kluczem imbusowym odkręcamy wewnętrzną śrubę mocującą. Możemy teraz zdemontować klamkę kranu i pierścień. Sprawdzamy czy nakrętka mocująca głowicę, która znajduje się pod pierścieniem, jest dobrze dokręcona. Niedokręcona śruba może powodować przeciekający kran. Jeśli dokręcenie nie zadziała, musimy wymienić głowicę.

Wiele osób martwi się, jak naprawić cieknący kran w kuchni. Jest to prosta naprawa, którą wykonamy samemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny